Przybliżą tajemnice Sutuhali, czyli bytomskiego wzgórza św. Małgorzaty

Wzgórze Małgorzatki, zwane też Sutuhali, to jedno z najbardziej tajemniczych miejsc Bytomia. Podczas jutrzejszego wernisażu wystawy, poświęconej najnowszym odkryciom archeologicznym w tym rejonie, bytomianie poznają sekrety kolebki naszego miasta.

Byt wzgorze malgorzatki

W 2018 roku archeolodzy z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu prowadzili wykopaliska na wzgórzu św. Małgorzaty, czyli w miejscu założenia pierwszego grodu bytomskiego. Badania te były związane z remontem znajdującej się tam świątyni. Archeologom udało się wtedy odkryć ślady drewnianego barokowego kościoła, m.in. kamienną podstawę ołtarza oraz kryptę. Okazuje się, że zarówno otoczenie, jak i wnętrze świątyni stało się miejscem spoczynku mieszkańców okolicznych wsi i osad. Dzięki wykopaliskom badacze mogli poznać zwyczaje dawnych bytomian.

Efekty prac badaczy można będzie oglądać od 17 października w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu dzięki wystawie „Legendarne Sutuhali? Archeologia wzgórza św. Małgorzaty”. Wernisaż zaplanowano na 17 października o godz. 17.00, a wystawa potrwa do 16 lutego 2020 roku.

Co zobaczymy na wystawie?

Jej organizatorzy zaprezentują najciekawsze zabytki, m.in. monety – w tym najstarsze w zbiorze dwa srebrne czeskie halerze wybite za czasów Karola IV (1346–1378) w mennicy kutnohorskiej i morawski denar datowany na lata 1375–1411 – dewocjonalia, ozdoby, wczesnośredniowieczna ceramika, także szkliwiona, oraz wybrany materiał kostny, którego analiza antropologiczna ujawniła niezwykle interesujące fakty dotyczące jakości życia i przyczyn śmierci naszych dalekich przodków. Zobaczymy też rozmaite plany i fotografie dokumentujące przebieg wykopalisk.

Dodatkowo, 17 października w Muzeum Górnośląskim odbędzie się też konferencja naukowa „Wzgórze św. Małgorzaty w Bytomiu w świetle najnowszych badań interdyscyplinarnych”. Ma ona na celu podsumowanie dotychczasowych badań prowadzonych przez specjalistów z różnych dziedzin, przede wszystkim archeologów i historyków z kilku ośrodków: Bytomia, Katowic, Gliwic, Łodzi, Krakowa i Wrocławia.

fot. UM w Bytomiu

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bytom

Unikatowe jesienne spacery ulicami Bytomia

Kat

"Romek, napisz taki utwór, żeby był skandal i haja"

Wojciech Zamorski i Michael Jackson.

Wspomnienie o bytomianinie Wojtku Zamorskim, znawcy muzyki

Agata Listoś-Kostrzewa

Rozmowa z autorką "Ballady o śpiącym lwie"

Byt ilona luczak

Zmarła Ilona Łuczak. Wieloletnia dyrektor...

Byt saeuer szyb krystyna

Techno w wieży szybu Krystyna

Byt cinema

Cinema City od jutra otwarte. Bilety w cenie...