Bytomskie projekty w wojewódzkim budżecie obywatelskim

Trwa I edycja Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Właśnie opublikowano listę 85 projektów dopuszczonych do głosowania, które ruszy 12 listopada. Wśród nich są także propozycje związane z Bytomiem. Jakie?

Byt mbo

Opera w Dolomitach?

Pierwszym i najgłośniejszym projektem, o którym informowaliśmy już na łamach portalu bytomski.pl, jest „Opera Śląska - powrót w Dolomity”. Spektakle organizowane w latach 2007- 2011 w ramach Bytomskich Nocy Świętojańskich na scenie ustawionej w Dolomitach Sportowej Dolinie, powstałej na terenie dawnego wyrobiska dolomitu przyciągały rzesze melomanów. Zaprezentowano tu m.in. „Barona Cygańskiego”, „Halkę”, „Nabucco” oraz „Księżniczkę czardasza”. Opera Śląska obchodzi w tym sezonie artystycznym 75-lecie istnienia, zatem widowisko planowane na koniec czerwca byłoby znakomitym zwieńczeniem jubileuszu.

Siatkówka i taniec

Kolejny projekt to „Beach Party&Summer Cup 2020 - kierunek Rudziniec” i łączy sferę kultury i sportu. W jaki sposób? Inicjatywa ta zakłada organizację dwóch imprez. Są to Otwarte Mistrzostwa Śląska w siatkówce plażowej oraz zabawę w rytm muzyki klubowej. To zadanie podregionalne skierowane do mieszkańców powiatu gliwickiego, lublinieckiego, tarnogórskiego oraz Bytomia i Gliwic. – Podczas wakacyjnego weekendu w 2020r. wspólnie z mieszkańcami w/w terenów stworzymy niezwykły klimat sprzyjający: poprawie kondycji fizycznej, zdrowemu stylu życia, uwolnieniu pozytywnych pokładów energii jak również pomocy potrzebującym poprzez oddawanie krwi i bycie dawcą szpiku. Dzięki temu zadaniu chcemy także wyrównać dostęp naszej społeczności do rozrywki przez duże "R" – czytamy w opisie projektu. Wydarzenia ma odbyć się w jeden z wakacyjnych weekendów w 2020 roku i zostać połączone z akcją honorowego oddawania krwi oraz kampanią informacyjną dla potencjalnych dawców szpiku.

Przypomnijmy, że na realizację projektów zgłoszonych w ramach I edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego przewidziano 10 mln zł, z czego 2,5 mln zł zostanie przeznaczone na zadania z puli wojewódzkiej, a 7,5 miliona na zadania w pulach podregionalnych. Głosowanie ruszy 12 listopada i potrwa do 30 listopada.

Pełną listę projektów dopuszczonych do głosowania w ramach I edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego można znaleźć TU!

fot. UM w Bytomiu

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Janusz Michałek KSSE Musimy porozmawiac o Bytomiu

„Architektura i mieszczańskość Bytomia to atut... biznesowy”

Bytom Zderzenie tramwaju z samochodem osobowym

Zderzenie samochodu osobowego i tramwaju w Bytomiu

Remont EC Szombierki dofinansowany z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji?

Remont EC Szombierki dofinansowany z funduszu UE?

Orszak Trzech Króli w Bytomiu

Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Bytomia

MZDiM

Psychiczne i fizyczne znęcanie w bytomskim MZDiM?

Bytom nowe wiaty przystankowe

Nowe wiaty przystankowe w Bytomiu. Gdzie stanęły?

Kontrola obowiązku noszenia maseczek w Katowicach

Bytomianin dziękuje policjantom i strażnikom miejskim