Dziś wchodzi w życie korekta rozkładu jazdy pociągów

20 października uległ zmianie rozkład jazdy pociągów. Korekta ta wynika z prac remontowo-modernizacyjnych prowadzonych przez PKP Polskie Linie Kolejowe. Co się zmieni?

Byt kolej

Pod koniec października nastąpi pewne spowolnienie prac prowadzonych przez PKP Polskie Linie Kolejowe. Wiąże się to z powrotem pociągów na niektóre trasy obsługiwane w czasie remontu przez zastępczą komunikację autobusową. Podróżni wybierający się w podróż koleją skorzystają z nowych peronów w kilkunastu miejscowościach, ponieważ pociągi wracają na prawie 200 km zmodernizowanych torów m.in. Dęblin – Puławy; Szczytno – Pisz, Lublin – Stalowa Wola Rozwadów i Czachówek Południowy – Warka. Pojawią się też dodatkowe składy na Wszystkich Świętych i Święto Niepodległości.

Październikowa korekta rozkładu jazdy będzie obowiązywała od 20 października do 14 grudnia. - PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i przewoźnicy wspólnie opracowali ofertę połączeń dostosowaną do potrzeb podróżnych. Codziennie na torach będzie ponad 7000 pociągów pasażerskich i towarowych. Równocześnie PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. kontynuują realizację projektów z Krajowego Programu Kolejowego o wartości blisko 76 mld zł – wyjaśnia Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Dodaje też, że spółka będzie kontynuowała prace na kolejowych szlakach, a największe projekty związane z przebudową stacji, przystanków i torów to m.in. Warszawa – Poznań, Poznań – Wrocław, Szczecin – Poznań, Lublin – Warszawa oraz krakowski węzeł kolejowy. Wszystkie inwestycje zostały uwzględnione w rozkładzie jazdy.

Zmiany w Częstochowie

Od 20 października do 14 grudnia dwie pary pociągów z linii S1 będą kursować objazdem przez Mirów i Stradom, z pominięciem przystanków Korwinów i Częstochowa Raków. Co więcej, skrócona zostanie też relacja jednej pary pociągów porannych, ponieważ kursy rozpoczną się i zakończą w Częstochowie Stradomiu zamiast w Częstochowie Osobowej. Korzystający z przejazdów na tej trasie będą mieli zapewniony dowód autobusami komunikacji zastępczej. Należy też dodać, że od 24 do 26 października zastępcze autobusy będą kursować na odcinku Myszków – Częstochowa za ostatni pociąg do Częstochowy i pierwszy z Częstochowy.

A co na trasie Katowice – Zwardoń?

Z uwagi na to, że na stacji Czechowice-Dziedzice i na szlaku Czechowice-Dziedzice – Bielsko-Biała prowadzone są liczne prace, rozkład jazdy będzie miał kilka wariantów na poszczególne dni. Dlatego też podróżni z linii S5 (Katowice – Bielsko-Biała – Zwardoń), powinni bacznie przyjrzeć się wprowadzonej korekcie rozkładów jazdy.

Czytaj dalej!


Dodatkowe pociągi Kolei Śląskich

Wraz ze zmianą rozkładów jazdy, wprowadzono także dodatkowe pociągi i połączenia. – Więcej pociągów pojawi się między innymi w weekendy na linii S13 (Częstochowa – Lubliniec). Zwiększamy w tym przypadku możliwość powrotów do Częstochowy i Lublińca w godzinach wieczornych, dodając np. pociąg o 20:17 z Lublińca do Częstochowy. Pociąg w drugim kierunku wyjedzie z kolei z Częstochowy o 21:58 – informuje rzecznik spółki Koleje Śląskie. Uruchomiono też kolejne dwa poranne pociągi kursujące w dni robocze w relacji Chałupki – Racibórz oraz pociąg o godzinie 20:15 z Bielska-Białej do Katowic. Podróżni wybierający Koleje Śląskie na trasie Katowice – Gliwice także będą mogli skorzystać z jednej dodatkowej pary połączeń w weekendy.

Komunikacja we Wszystkich Świętych i 11 listopada

- 1 listopada obowiązuje rozkład jazdy jak w święta i dni wolne od pracy – na plakatowych rozkładach jazdy należy zatem szukać pociągów oznaczonych literą C lub odpowiednimi cyframi (np. 1-7 oznacza, że pociągi kursują przez cały tydzień). Podobnie sytuacja wygląda w przypadku kursów 11 listopada – czytamy w komunikacie wydanym przez spółkę Koleje Śląskie.

Koleje Śląskie, aby rozładować ruch w zbliżające się dni świąteczne, postanowiło uruchomić więcej pociągów na najbardziej popularnej linii S1. Co więcej, w dniu Wszystkich Świętych pojawi się pociąg o 10:53 z Katowic do Gliwic oraz o 11:39 w przeciwnym kierunku. Z kolei na 1 listopada uruchomione zostanie też połączenie z Katowic do Dąbrowy Górniczej Ząbkowic oraz z Ząbkowic do Gliwic.

Gdzie znaleźć informacje o zmianach w rozkładzie jazdy?

Szczegółowe informacje na temat aktualnego rozkładu jazdy pociągów dostępne są na stacjach i przystankach, a także w Internecie na portalpasazera.pl, rozkład-pkp.pl oraz w aplikacjach mobilnych Portal Pasażera (dawniej Rozkład Kolejowy) i Rozkład-PKP (dawniej Bilkom). Dodatkowo, 20 i 21 października pomocą podróżnym będą służyć Mobilni informatorzy, których znajdziemy na największych dworcach: Warszawie Centralnej, Wschodniej i Zachodniej, Gdańsku, Gdyni, Wrocławiu, Zakopanem, Krakowie Głównym, Katowicach, Poznaniu i Szczecinie. Informacji udzielają także pracownicy punktów InfoDworzec.

fot. Pixabay.com

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Woz strazacki karetka

Bytom przekazuje karetkę i wóz strażacki dla Ukrainy

Uchodźcy z Ukrainy w Bytomiu

Bytom gości uchodźców. Przyjechało ponad 50 Ukraińców

Potrącenie na przejściu dla pieszych

Potrącenie kobiety na przejściu dla pieszych

Mapa S11

S11 polepszy komunikację Bytomia z miastami ościennymi

Projekt bez tytułu 6

Zmienia się właściciel elektrociepłowni Szombierki

Prof. Tomasz Pietrzykowski

„Bytomiu, patrz uważnie, co się stało w Nikiszowcu”

Bytom. Urząd Miejski

Bytom drugi od końca w Rankingu Gmin Województwa Śląskiego