Dziś wchodzi w życie korekta rozkładu jazdy pociągów

20 października uległ zmianie rozkład jazdy pociągów. Korekta ta wynika z prac remontowo-modernizacyjnych prowadzonych przez PKP Polskie Linie Kolejowe. Co się zmieni?

Byt kolej

Pod koniec października nastąpi pewne spowolnienie prac prowadzonych przez PKP Polskie Linie Kolejowe. Wiąże się to z powrotem pociągów na niektóre trasy obsługiwane w czasie remontu przez zastępczą komunikację autobusową. Podróżni wybierający się w podróż koleją skorzystają z nowych peronów w kilkunastu miejscowościach, ponieważ pociągi wracają na prawie 200 km zmodernizowanych torów m.in. Dęblin – Puławy; Szczytno – Pisz, Lublin – Stalowa Wola Rozwadów i Czachówek Południowy – Warka. Pojawią się też dodatkowe składy na Wszystkich Świętych i Święto Niepodległości.

Październikowa korekta rozkładu jazdy będzie obowiązywała od 20 października do 14 grudnia. - PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i przewoźnicy wspólnie opracowali ofertę połączeń dostosowaną do potrzeb podróżnych. Codziennie na torach będzie ponad 7000 pociągów pasażerskich i towarowych. Równocześnie PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. kontynuują realizację projektów z Krajowego Programu Kolejowego o wartości blisko 76 mld zł – wyjaśnia Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Dodaje też, że spółka będzie kontynuowała prace na kolejowych szlakach, a największe projekty związane z przebudową stacji, przystanków i torów to m.in. Warszawa – Poznań, Poznań – Wrocław, Szczecin – Poznań, Lublin – Warszawa oraz krakowski węzeł kolejowy. Wszystkie inwestycje zostały uwzględnione w rozkładzie jazdy.

Zmiany w Częstochowie

Od 20 października do 14 grudnia dwie pary pociągów z linii S1 będą kursować objazdem przez Mirów i Stradom, z pominięciem przystanków Korwinów i Częstochowa Raków. Co więcej, skrócona zostanie też relacja jednej pary pociągów porannych, ponieważ kursy rozpoczną się i zakończą w Częstochowie Stradomiu zamiast w Częstochowie Osobowej. Korzystający z przejazdów na tej trasie będą mieli zapewniony dowód autobusami komunikacji zastępczej. Należy też dodać, że od 24 do 26 października zastępcze autobusy będą kursować na odcinku Myszków – Częstochowa za ostatni pociąg do Częstochowy i pierwszy z Częstochowy.

A co na trasie Katowice – Zwardoń?

Z uwagi na to, że na stacji Czechowice-Dziedzice i na szlaku Czechowice-Dziedzice – Bielsko-Biała prowadzone są liczne prace, rozkład jazdy będzie miał kilka wariantów na poszczególne dni. Dlatego też podróżni z linii S5 (Katowice – Bielsko-Biała – Zwardoń), powinni bacznie przyjrzeć się wprowadzonej korekcie rozkładów jazdy.

Czytaj dalej!


Dodatkowe pociągi Kolei Śląskich

Wraz ze zmianą rozkładów jazdy, wprowadzono także dodatkowe pociągi i połączenia. – Więcej pociągów pojawi się między innymi w weekendy na linii S13 (Częstochowa – Lubliniec). Zwiększamy w tym przypadku możliwość powrotów do Częstochowy i Lublińca w godzinach wieczornych, dodając np. pociąg o 20:17 z Lublińca do Częstochowy. Pociąg w drugim kierunku wyjedzie z kolei z Częstochowy o 21:58 – informuje rzecznik spółki Koleje Śląskie. Uruchomiono też kolejne dwa poranne pociągi kursujące w dni robocze w relacji Chałupki – Racibórz oraz pociąg o godzinie 20:15 z Bielska-Białej do Katowic. Podróżni wybierający Koleje Śląskie na trasie Katowice – Gliwice także będą mogli skorzystać z jednej dodatkowej pary połączeń w weekendy.

Komunikacja we Wszystkich Świętych i 11 listopada

- 1 listopada obowiązuje rozkład jazdy jak w święta i dni wolne od pracy – na plakatowych rozkładach jazdy należy zatem szukać pociągów oznaczonych literą C lub odpowiednimi cyframi (np. 1-7 oznacza, że pociągi kursują przez cały tydzień). Podobnie sytuacja wygląda w przypadku kursów 11 listopada – czytamy w komunikacie wydanym przez spółkę Koleje Śląskie.

Koleje Śląskie, aby rozładować ruch w zbliżające się dni świąteczne, postanowiło uruchomić więcej pociągów na najbardziej popularnej linii S1. Co więcej, w dniu Wszystkich Świętych pojawi się pociąg o 10:53 z Katowic do Gliwic oraz o 11:39 w przeciwnym kierunku. Z kolei na 1 listopada uruchomione zostanie też połączenie z Katowic do Dąbrowy Górniczej Ząbkowic oraz z Ząbkowic do Gliwic.

Gdzie znaleźć informacje o zmianach w rozkładzie jazdy?

Szczegółowe informacje na temat aktualnego rozkładu jazdy pociągów dostępne są na stacjach i przystankach, a także w Internecie na portalpasazera.pl, rozkład-pkp.pl oraz w aplikacjach mobilnych Portal Pasażera (dawniej Rozkład Kolejowy) i Rozkład-PKP (dawniej Bilkom). Dodatkowo, 20 i 21 października pomocą podróżnym będą służyć Mobilni informatorzy, których znajdziemy na największych dworcach: Warszawie Centralnej, Wschodniej i Zachodniej, Gdańsku, Gdyni, Wrocławiu, Zakopanem, Krakowie Głównym, Katowicach, Poznaniu i Szczecinie. Informacji udzielają także pracownicy punktów InfoDworzec.

fot. Pixabay.com

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Janusz Michałek KSSE Musimy porozmawiac o Bytomiu

„Architektura i mieszczańskość Bytomia to atut... biznesowy”

Bytom pomoc dla Ukrainy

Bytomianie pomagają Ukraińcom

Pojemnik na odpady Bytom

Ponad milion kary dla Bytomia za słabą segregację odpadów

Prof. Tomasz Pietrzykowski

„Bytomiu, patrz uważnie, co się stało w Nikiszowcu”

Remont EC Szombierki dofinansowany z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji?

Remont EC Szombierki dofinansowany z funduszu UE?

Oczyszczalnia bobrek

Oczyszczalnia do likwidacji. Zastąpi ją przepompownia

Bytom nowe wiaty przystankowe

Nowe wiaty przystankowe w Bytomiu. Gdzie stanęły?