Święto Dżdżownicy w bytomskim miniarboretum

Bytomskie arboretum to jeden z przystanków na trasie jesiennych spacerów. Do tego urokliwego miejsca warto zajrzeć dziś, w poniedziałek, 21, ponieważ odbywa się tu… Święto Dżdżownicy!

Byt earthworms 2773457 1280

W programie wydarzenia przewidziano m.in. rozmaite ciekawostki, opowiadania przyrodnicze, zakładanie hodowli dżdżownic i kompostownika edukacyjnego. Uczestnicy dowiedzą się także jak w prosty sposób można stworzyć dżdżownicom warunki do utylizacji takich odpadów jak liście czy opadłe owoce.

Dżdżownice to fascynujące istoty. Przepołowione potrafią się szybko zregenerować, oddychają wyłącznie skórą, niektóre gatunki świecą w ciemnościach... a przy tym są niezwykle pożyteczne, ponieważ użyźniają glebę, rozpulchniają ja i napowietrzają, a także trawią liście zalegające w parkach, lasach i ogrodach. - Żyją wszędzie, a liczebnie i pod względem masy przerastają wszelkie nasze wyobrażenie – mówi Łukasz Fuglewicz z Zieleni Miejskiej, miłośnik przyrody, pomysłodawca wydarzenia. - Znajdowałem dżdżownice w skrajnie nieprzyjaznym środowisku, w górach, w glinie, wśród kamieni, po deszczu wylęgały gromadnie na powierzchnię, a najdłuższe okazy miały ponad 40 cm - dodaje.

Łukasz Fuglewicz radzi, aby zakładać przydomowe kompostowniki z dżdżownicą w roli głównej. Dlaczego? Powód jest prosty. Mają olbrzymi wpływ na recykling takich odpadów jak obierki z owoców, warzyw, skorupki jajek, fusy z kawy czy herbaty.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Start o godzinie 11.30. Przypominamy, że miniarboretum znajduje się w Bytomiu przy ul. Tarnogórskiej 1a.

fot. pixabay.com

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Karetka z Bytomia w Kijowie

Bytomska karetka jest już na froncie w Kijowie

Bytom Zderzenie tramwaju z samochodem osobowym

Zderzenie samochodu osobowego i tramwaju w Bytomiu

Henryk Mercik

"Są takie obiekty, którymi nie godzi się handlować"

EC Szombierki / Piotr Grochowski

Arche zamierza wyremontować EC Szombierki w trzy lata

Orszak Trzech Króli w Bytomiu

Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Bytomia

MZDiM

Psychiczne i fizyczne znęcanie w bytomskim MZDiM?

Bytom nowe wiaty przystankowe

Nowe wiaty przystankowe w Bytomiu. Gdzie stanęły?