Budowa lodowiska ruszyła pełną parą

„Stodoła” zniknęła z powierzchni ziemi, a na jej miejscu niebawem powstanie nowoczesne lodowisko, na którym będzie można rozegrać mecze w ramach mistrzostw świata U18 czy U20 w hokeju na lodzie! Praca na placu budowy postępuje błyskawicznie. A kiedy finał?

Byt mgb1

- To bardzo ważna dla miasta inwestycja, która pokazuje, że działamy, a nie mówimy. Wolę robić małe kroki niż mówić o wielkich. Myślę, że jeden mały krok został już zrobiony – podkreślił prezydent Mariusz Wołosz, otwierając poniedziałkową konferencję prasową, zorganizowaną w budynku administracyjnym przy powstającym lodowisko. Przedstawiono wówczas wizualizację nowego gmachu oraz przedstawiono termin zakończenia realizacji inwestycji.

- 24 czerwca, po wygranym przetargu, podpisaliśmy umowę na realizację tego obiektu – wyjaśnia Zbigniew Boczkowski, prezes zarządu firmy Concret, przedstawiciel wykonawcy. Z kolei 19 września, po niespełna trzech miesiącach, konsorcjum firm: Meritum Grupa Budowlana i Przedsiębiorstwem Produkcyjnym i Usługowym „Concret” /firma „Concret” uzyskało pozwolenie na budowę. Wykonawca inwestycji ma na swoim koncie realizację takich obiektów sportowych jak: budowa hal sportowych w Tychach i Bieruniu czy modernizacja lodowiska w Tychach.

{gallery}galerie-news/2019/10/lodowisko{/gallery}

Lodowisko powstanie do połowy 2021 roku

- Przewidywalny termin realizacji to połowa 2021 roku. 24 września przejęliśmy plac budowy i przystąpiliśmy do pracy. W lipcu i sierpniu trwały roboty związane z nakazem rozbiórki budynku „Stodoły” – wyjaśnia Zbigniew Boczkowski. - Prace postępują zgodnie z harmonogramem. Kończymy projekty wykonawcze. Praktycznie fundamenty osi głównej konstrukcyjnej mamy już wykonane, a w ciągu tygodnia będą stawiane słupy, co pozwoli nam najpóźniej za 6 tygodni wznieść konstrukcję dachu. Plan jest taki, żeby przed końcem roku postawić pierwszą warstwę dachu. Dzięki temu możliwe będzie wpuszczenie drużyn młodzieżowych na treningi – dodaje przedstawiciel wykonawcy inwestycji. Będzie to dach łukowy oparty na dźwigarach z drewna klejonego.

W nowej hali lodowiska przewidziano 1400 miejsc na trybunach. Pomieści też 11 szatni z węzłami sanitarnymi dla drużyn młodzieżowych. Będą tam również szatnie dla gości, trenerów oraz pierwszej drużyny męskiej i żeńskiej. Dodatkowo, znajdować się tam będzie strefa VIP, punkt gastronomiczny, a także lokale administracyjne, wypożyczalnia sprzętu, sala konferencyjna i pomieszczenia, które zostaną prawdopodobnie zaadaptowane na siłownię lub saunę. Będzie też niewielka strefa hotelowa.

Czytaj dalej!


Obiekt będzie miał 0,5 ha powierzchni i będzie w pełni przygotowany do wszelkiego rodzaju turniejów, a nawet mistrzostw. Miłośników hokeja na lodzie z pewnością ucieszy fakt, że obiekt spełni wymogi Polskiego Związku Hokeja na Lodzie, co umożliwi transmisję meczy hokejowych. Przewidziano zarówno miejsca dla kamer, komentatorów telewizyjnych, a także pomieszczenia dla spikerów i dziennikarzy prasowych.

Nie zapomniano też o parkingu. Przed halą utworzonych zostanie 120 miejsc parkingowych zarówno dla samochodów osobowych, jak i dla autokarów. W okresie letnim będzie tu rolkowisko dostępne nie tylko dla zawodników, ale i dla wszystkich chętnych. Mogą tu też powstać boiska np. siatkarskie. – Bandy są łatwo demontowalne, dlatego obiekt, jeżeli nie będzie lodu, może być wykorzystywany w innym celu – precyzuje Zbigniew Boczkowski.

- Będziemy starli się zakończyć prace przed terminem, jednakże jest to uzależnione od warunków atmosferycznych. Ambitny plan jest taki, żeby na koniec przyszłego roku, na pół roku przed terminem, rozegrać tu pierwszy mecz – podkreśla Zbigniew Boczkowski. Skąd taka zmiana? - Lodowisko w Tychach zrobiliśmy w 12 miesięcy, a to dużo większy obiekt – dodaje.

Mistrzostwa świata w Bytomiu? Jest taka szansa

Być może za kilka lat będziemy w stanie zorganizować tutaj mistrzostwa świata – powiedział wiceprezydent Adam Fras. – Takich obiektów jak bytomskich w Polsce brakuje - podkreśla Mirosław Minkina, prezes zarządu Polskiego Związku Hokeja na Lodzie. - Inicjatywa o którą wspólnie zabiegaliśmy w końcu ujrzy światło dzienne. Na takim obiekcie można śmiało przeprowadzić rozgrywki U20 i U18. Chcemy korzystać z tego obiektu i liczymy, na to, że Polonia Bytom wróci na należne jej miejsce w polskiej hokejowej lidze. Związek potrzebuje takich obiektów. Istnieje też możliwość komercyjnego wykorzystania tego obiektu na różnego rodzaju zgrupowania – dodaje Mirosław Minkina.

Koszt inwestycji oszacowano na 40 mln zł. Miasto na budowę nowoczesnej hali lodowiska otrzymało z 15 mln zł dofinansowania Ministerstwa Sportu i Turystyki. Koszt budowy może jednak wzrosnąć. – Rozważamy jeszcze pewne możliwości powiększenia zaplecza treningowego – dodał prezydent. Chodzi tu o dodatkową salę do ćwiczeń gimnastycznych, która jest wskazana do tego typu ćwiczeń.

fot. wizualizacje wykonacy projektu, mat. pras. UM w Bytomiu

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Uchodźcy z Ukrainy w Bytomiu

Bytom gości uchodźców. Przyjechało ponad 50 Ukraińców

Przywrócono połączenie Bytom-Gliwice

Ponad 4500 pasażerów połączenia kolejowego Bytom-Gliwice

Koci Gościniec w Bytomiu

Bytomski Koci Gościniec w tarapatach

Aula Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej przed i po remoncie

Najpiękniejsza sala koncertowa Bytomia po renowacji

Zrzutka - Pomóż mi uratować Mamę

Bytomiankę czeka operacja za 150 tys. zł...

243031991 560939268531171 6002739237003241243 n

Będą pomiary natężenia ruchu na ulicy Miarki i sąsiednich

Ulica Miarki w Bytomiu

Zwężenie ulicy Miarki, ograniczenie prędkości