Wybory zakończone, ale plakaty nadal wiszą. Kiedy znikną?

Wybory już dawno za nami, ale mieszkańcy nadal nie mogą o nich zapomnieć. I to wcale nie za sprawą wyniku wyborczego czy roszad na stanowiskach. Nie. Wiele miejsc nadal zasłoniętych jest plakatami wyborczymi kandydatów na posłów i senatorów. Kiedy znikną?

Byt plakaty

Zgodnie z art. 110 § 5 Kodeksu wyborczego: - Policja lub straż gminna jest obowiązana usuwać na koszt komitetów wyborczych plakaty i hasła wyborcze, których sposób umieszczenia może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi albo bezpieczeństwu mienia bądź bezpieczeństwu w ruchu drogowym.

Kiedy po zakończonych wyborach należy usunąć z przestrzeni miasta plakaty i hasła wyborcze oraz urządzenia ogłoszeniowe ustawione w celu prowadzenia kampanii wyborczej? Kodeks wyborczy precyzuje, że ma to nastąpić do 30 dni po dniu wyborów. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi kara grzywny. Jeżeli nie zostaną one zdjęte w terminie, wówczas wójt, burmistrz lub prezydent postanawia o zdjęciu nieusuniętych materiałów wyborczych przez obowiązanych do tego pełnomocników wyborczych. Koszty usunięcia ponoszą obowiązani.

Co można zrobić z plakatami wyborczymi?

Jako, że są zrobione z trwałych materiałów banery mogą dostać drugie życie. W jaki sposób wykorzystać je ponownie? Odpowiedź jest prosta. Stare plakaty wyborcze, nawet jeśli nie przyniosły szczęścia ich właścicielom, mogą uszczęśliwić zwierzęta mieszkające w schroniskach, ponieważ stanowią doskonałą izolację i chronią przez zimnem. W taki właśnie sposób swoje materiały promocyjne wykorzystał Paweł Kobyliński. – Pogoda jest jeszcze bardzo piękna, ale na zimę będą jak znalazł. Zachęcam innych kandydatów żeby zrobili to samo. Opiekujmy się zwierzętami – zaapelował Paweł Kobyliński.

Przypomnijmy, że podobna sytuacja miała miejsce po wyborach do Rady Miasta w Bytomiu. Wówczas niektórzy kandydaci na rajców i ci, którzy otrzymali mandaty radnych przekazali swoje plakaty na rzecz schronisk.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Karetka z Bytomia w Kijowie

Bytomska karetka jest już na froncie w Kijowie

Bytom Zderzenie tramwaju z samochodem osobowym

Zderzenie samochodu osobowego i tramwaju w Bytomiu

Henryk Mercik

"Są takie obiekty, którymi nie godzi się handlować"

EC Szombierki / Piotr Grochowski

Arche zamierza wyremontować EC Szombierki w trzy lata

Orszak Trzech Króli w Bytomiu

Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Bytomia

MZDiM

Psychiczne i fizyczne znęcanie w bytomskim MZDiM?

243031991 560939268531171 6002739237003241243 n

Będą pomiary natężenia ruchu na ulicy Miarki i sąsiednich