Pierwsze spotkanie prezydenta z mieszkańcami. O czym rozmawiano w Szombierkach?

Niewyremontowane drogi, szczury grasujące w rejonie Społecznej Szkoły Podstawowej, niebezpieczne przejścia dla pieszych i niedoświetlony tunel pod dworcem PKP - to tylko niektóre problemy mieszkańców Szombierek, o których wspominali podczas wczorajszego spotkania z prezydentem.

Byt spotkanie

W pierwszej części spotkania prezydent Mariusz Wołosz przybliżył inwestycje realizowane aktualnie w mieście, natomiast później nastąpiła dyskusja. Mieszkańcy zgłaszali problemy, z którymi borykają się na co dzień. Poruszono m.in. kwestię utrzymania czystości, a o to w Szombierkach, Karbiu i Bobrku dba teraz Dromar – Zakład Usług Drogowych i Komunalnych Marian Kaliściak. Firma ta została wyłoniona w przetargu.

Mochnackiego przejdzie metamorfozę

Wśród działań realizowanych w dzielnicy wymieniono m.in. przebudowę ulicy Mochnackiego oraz ulicy Wyzwolenia. Jeżeli chodzi o pierwszą z nich, to tu roboty rozpoczęły się 10 października, a zostaną sfinalizowane do końca tego roku. Zakres prac na odcinku od ul. Wyzwolenia do skrzyżowania z ul. Karpacką obejmuje przebudowę nawierzchni jezdni, montaż nowych krawężników oraz regulację urządzeń uzbrojenia podziemnego. Koszt inwestycji wyniesie 623 110, 72 zł, z czego 50 proc. pokryje dofinansowanie otrzymane z Funduszu Dróg Samorządowych.

Zmieni się też ul. Wyzwolenia

W przypadku ul. Wyzwolenia rozstrzygnięto już przetarg, w którym wyłoniony został wykonawca inwestycji. Zakres robót prowadzonych na odcinku od ul. Zabrzańskiej do ul. Mochnackiego będzie obejmował przebudowę nawierzchni jezdni, chodników, korektę łuków oraz regulację urządzeń uzbrojenia podziemnego. Zgodnie z kosztorysem, inwestycja pochłonie 1 180 007 zł, a dofinansowanie z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii to aż 855 374 zł. Prace potrwają do końca roku.

Kolejne inwestycje…

Zapowiedziano także remont ul. Grota Roweckiego, a przetarg na roboty budowlane został już rozstrzygnięty. Nawierzchnia jezdni oraz chodniki zostaną przebudowane za 1 562 447 zł na odcinku od ul. Frycza-Modrzewskiego do ul. Godulskiej.

Prace nie ominą też ul. Małachowskiego. Wyłoniono już wykonawcę, a przygotowanie umowy na realizację inwestycji jest w toku. W tym przypadku koszt remontu pokryje w całości gmina Bytom, a szacuje się, że wyniesie on 414 697, 24 zł.

Wspomniano także o budowie sieci wodociągowej do terenów mieszkalnych w rejonie Parku Fazaniec za 97 tys. zł, a w 2020 roku planowana jest likwidacja oczyszczalni Bobrek i budowa przepompowni oraz kanalizacji w stronę przepompowni ścieków przy ul. Zabrzańskiej oraz modernizacja kanalizacji w Szombierkach.

A co z bezpieczeństwem pieszych?

Szykuje się też przebudowa przejść dla pieszych. Na pierwszy ogień pójdzie to znajdujące się na ul. Modrzewskiego, przy szkole. Co się zmieni? Pojawią się tam dwa słupy oświetleniowe. Zostanie też odtworzona nawierzchnia wraz z wykonaniem oznakowania poziomego i pionowego. Prace ruszą w listopadzie.

Czytaj dalej!


Komunikacja tramwajowa

Niebawem ruszy też modernizacja torowiska tramwajowego. Wyremontowany zostanie odcinek wzdłuż ul. Zabrzańskiej (od ul. Modrzewskiego do ul. Baczyńskiego) oraz wzdłuż Modrzewskiego i skrzyżowania Modrzewskiego z Zabrzańską. - Oby nie trwało to tak długo, jak przebudowa torowiska przy ulicy Katowickiej - komentowali mieszkancy Szombierek.

Co najbardziej trapi mieszkańców Szombierek?

Uczestnicy poniedziałkowego spotkania z prezydentem zgłosili szereg problemów, z którymi borykają się na co dzień. Najwięcej emocji wzbudził temat zarośniętego, wręcz zapuszczonego, terenu znajdującego się między blokami a szkołą społeczną. - Tam są już szczury i zające, i wiewiórki. Niedługo wszystko to wejdzie do naszych mieszkań. Ta sytuacja trwa już dwa lata i nic się nie dzieje! W lecie była taka susza, że wystarczyło rzucić papierosa, żeby rozniecić pożar. Spłonęłaby i szkoła, i bloki – wylicza jedna z uczestniczek spotkania. Grunt ten należy do osoby prywatnej, stąd wyegzekwowanie posprzątania terenu nie należy do rzeczy łatwych.

Wyrażono także obawę o los Szybu Krystyna oraz o bezpieczeństwo przechodniów korzystających z przejścia pod dworcem. - Na schodach prowadzących do tunelu brakuje poręczy. Byłam świadkiem tego, jak ktoś spadł z tych schodów – wspomniała jedna z uczestniczek spotkania. Podniesiono także temat Fazańca. – Nawierzchnia jest tam tak beznadziejna, że nie jestem w stanie przejechać wózkiem – mówiła jedna z mieszkanek. Uczestnicy spotkania narzekali na brak chodnika na ul. Orzegowskiej na odcinku prowadzącym do parku Fazaniec. A warto podkreślić, że projekt budowy tego chodnika mieszkańcy Szombierek złożyli do Budżetu Obywatelskiego.

Poruszono też sprawę placów zabaw w Szombierkach. - To wychodek dla psów, nie miejsce zabaw dla dzieci! – grzmiała jedna z mieszkanek Szombierek. Wskazano, że najgorzej jest m.in. przy Adolfa Piątka. - Gdyby ktoś regularnie pilnował tego, wymieniał uszkodzone elementy, nie bylibyśmy w takim miejscu, w jakim dziś jesteśmy. Te prace zabaw w 90 proc. nadają się do odtworzenia. Mamy już harmonogram modernizacji poszczególnych placów zabaw i będziemy je naprawiać – dodał prezydent Mariusz Wołosz.

Poruszono także temat kuriozalnych czterech boisk w zrewitalizowanej dolinie Bytomki, do których nie sposób dojść.

Kolejne spotkanie z prezydentem odbędzie się 28 października o 16.00 w Szkole Podstawowej nr 28 (ul. Armii Krajowej 40) w Łagiewnikach. Następne zaplanowano 4 listopada w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 i 12 listopada w Szkole Podstawowej nr 32.

fot. UM w Bytomiu

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

IMG 8019

Bytomianie zapłacą więcej za śmieci. Podwyżka jesienią

Straż pożarna Bytom (zdjęcie ilustracyjne)

Nocny pożar w kamienicy w Bytomiu. 12 osób ewakuowano

Przedszkole 48 remont

Przedszkole już nie szpeci. Jest estetycznie i ciepło

Nowy arcybiskup archidiecezji katowickiej Adrian Galbas

Nowy arcybiskup diecezji katowickiej pochodzi z Bytomia!

Ulica Miarki, Bytom

Ulica Miarki. Nowa organizacja ruchu już na stałe

Nominacja Wiesława Kukuły do stopnia generała broni

Trzecia gwiazdka dla generała Wiesława Kukuły, dowódcy WOT

Ul. Dworcowa w Bytomiu

Przebudowa ul. Dworcowej. Co nas czeka? Niedługo konsultacje