Bolące kolana – co stosować?

Bóle stawu kolanowego mogą mieć wiele przyczyn. Uraz, przeciążenie, zmiany zwyrodnieniowe, choroby reumatyczne – to tylko kilka przykładów. Wszystko dlatego, że staw kolanowy jest największym stawem w naszym ciele, a przez to najbardziej narażonym na kontuzje. Jak poradzić sobie z bólem kolana?

Byt mezczyzna przyklada kompres do bolacego kolana

Ból stawu kolanowego – kiedy występuje?

Kolano to najbardziej złożony staw. W jego obrębie znajduje się kość piszczelowa i udowa oraz rzepka. Ich powierzchnie pokrywa chrząstka stawowa, zaś między nimi znajdują się łękotki. Całość tej konstrukcji stabilizują mięśnie oraz więzadła. Staw kolanowy pozwala na zginanie i prostowanie nóg oraz wykonywanie ruchów rotacyjnych przy jego zgięciu.

Kiedy może pojawić się ból? Najczęściej występuje podczas prostowania i zginania nogi, jak również stania i siedzenia. Są też pacjenci, którzy skarżą się na ból kolan w trakcie leżenia. Ból może być nagły i rwący, czasem ciągły i rozległy. Gdy występuje podczas aktywności fizycznej, należy ją natychmiast przerwać.

Różne przyczyny bólu w kolanie

Ból kolana bardzo często występuje w wyniku przeciążenia stawu kolanowego. Przeciążenie jest następstwem aktywności fizycznej, ciężkiej pracy fizycznej lub długiego stania w jednej pozycji. Problem przeciążenia kolan dotyka także kobiet w zaawansowanej ciąży oraz osób zmagających się z nadwagą i otyłością, gdyż kolana muszą utrzymywać większy ciężar.

Innym powodem bólu w kolanie może być uraz. Skręcenie kolana jest sytuacją, w której dochodzi do przekroczenia fizjologicznego zakresu ruchu w stawie kolanowym. O zwichnięciu kolana mówimy wówczas, gdy powierzchnie stawowe ulegają przesunięciu i przestają się ze sobą stykać. Może również dojść do naciągnięcia, naderwania a nawet zerwania więzadeł. Niezależnie od rodzaju urazu, w obrębie kolana pojawia się silny ból, któremu może towarzyszyć ograniczona ruchomość stawu, obrzęk oraz „woda w kolanie”.

U starszych osób przyczyną bólu w kolanie mogą być zmiany zwyrodnieniowe, które są naturalnym następstwem starzenia się układu kostnego. Z biegiem lat tkanki chrzęstne zużywają się, co prowadzi do występowania zwyrodnień. Staw staje się bardziej sztywny, występować może trzeszczenie i charakterystyczne chrupanie, jednak dominującym objawem jest ból.

Czasem ból kolana jest objawem schorzeń reumatycznych. Mowa tu o reumatoidalnym zapaleniu stawów (RZS), które jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym. Bywa również, że ból jest pierwszym symptomem zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (ZZSK). Ból odczuwany jest podczas każdej aktywności, a skóra w obrębie stawu jest zaczerwieniona i wrażliwa na dotyk.

Co stosować na ból kolana?

Bóle kolan są dla pacjentów szczególnie dotkliwe, ponieważ ograniczają ich sprawność. Doraźnie można stosować preparaty z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) w postaci maści lub żelu, które złagodzą ból i stan zapalny. Jeśli ból jest ciągły lub nasila się, konieczna jest pomoc lekarza rodzinnego, który w razie potrzeby skieruje nas do reumatologa lub ortopedy.

Materiał partnera

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Karetka z Bytomia w Kijowie

Bytomska karetka jest już na froncie w Kijowie

Uchodźcy z Ukrainy w Bytomiu

Bytom gości uchodźców. Przyjechało ponad 50 Ukraińców

Przywrócono połączenie Bytom-Gliwice

Ponad 4500 pasażerów połączenia kolejowego Bytom-Gliwice

Koci Gościniec w Bytomiu

Bytomski Koci Gościniec w tarapatach

Projekt bez tytułu 6

Zmienia się właściciel elektrociepłowni Szombierki

Aula Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej przed i po remoncie

Najpiękniejsza sala koncertowa Bytomia po renowacji

Bytom. Urząd Miejski

Bytom drugi od końca w Rankingu Gmin Województwa Śląskiego