Bolące kolana – co stosować?

Bóle stawu kolanowego mogą mieć wiele przyczyn. Uraz, przeciążenie, zmiany zwyrodnieniowe, choroby reumatyczne – to tylko kilka przykładów. Wszystko dlatego, że staw kolanowy jest największym stawem w naszym ciele, a przez to najbardziej narażonym na kontuzje. Jak poradzić sobie z bólem kolana?

Byt mezczyzna przyklada kompres do bolacego kolana

Ból stawu kolanowego – kiedy występuje?

Kolano to najbardziej złożony staw. W jego obrębie znajduje się kość piszczelowa i udowa oraz rzepka. Ich powierzchnie pokrywa chrząstka stawowa, zaś między nimi znajdują się łękotki. Całość tej konstrukcji stabilizują mięśnie oraz więzadła. Staw kolanowy pozwala na zginanie i prostowanie nóg oraz wykonywanie ruchów rotacyjnych przy jego zgięciu.

Kiedy może pojawić się ból? Najczęściej występuje podczas prostowania i zginania nogi, jak również stania i siedzenia. Są też pacjenci, którzy skarżą się na ból kolan w trakcie leżenia. Ból może być nagły i rwący, czasem ciągły i rozległy. Gdy występuje podczas aktywności fizycznej, należy ją natychmiast przerwać.

Różne przyczyny bólu w kolanie

Ból kolana bardzo często występuje w wyniku przeciążenia stawu kolanowego. Przeciążenie jest następstwem aktywności fizycznej, ciężkiej pracy fizycznej lub długiego stania w jednej pozycji. Problem przeciążenia kolan dotyka także kobiet w zaawansowanej ciąży oraz osób zmagających się z nadwagą i otyłością, gdyż kolana muszą utrzymywać większy ciężar.

Innym powodem bólu w kolanie może być uraz. Skręcenie kolana jest sytuacją, w której dochodzi do przekroczenia fizjologicznego zakresu ruchu w stawie kolanowym. O zwichnięciu kolana mówimy wówczas, gdy powierzchnie stawowe ulegają przesunięciu i przestają się ze sobą stykać. Może również dojść do naciągnięcia, naderwania a nawet zerwania więzadeł. Niezależnie od rodzaju urazu, w obrębie kolana pojawia się silny ból, któremu może towarzyszyć ograniczona ruchomość stawu, obrzęk oraz „woda w kolanie”.

U starszych osób przyczyną bólu w kolanie mogą być zmiany zwyrodnieniowe, które są naturalnym następstwem starzenia się układu kostnego. Z biegiem lat tkanki chrzęstne zużywają się, co prowadzi do występowania zwyrodnień. Staw staje się bardziej sztywny, występować może trzeszczenie i charakterystyczne chrupanie, jednak dominującym objawem jest ból.

Czasem ból kolana jest objawem schorzeń reumatycznych. Mowa tu o reumatoidalnym zapaleniu stawów (RZS), które jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym. Bywa również, że ból jest pierwszym symptomem zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (ZZSK). Ból odczuwany jest podczas każdej aktywności, a skóra w obrębie stawu jest zaczerwieniona i wrażliwa na dotyk.

Co stosować na ból kolana?

Bóle kolan są dla pacjentów szczególnie dotkliwe, ponieważ ograniczają ich sprawność. Doraźnie można stosować preparaty z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) w postaci maści lub żelu, które złagodzą ból i stan zapalny. Jeśli ból jest ciągły lub nasila się, konieczna jest pomoc lekarza rodzinnego, który w razie potrzeby skieruje nas do reumatologa lub ortopedy.

Materiał partnera

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bytom pomoc dla Ukrainy

Bytomianie pomagają Ukraińcom

Pojemnik na odpady Bytom

Ponad milion kary dla Bytomia za słabą segregację odpadów

Oczyszczalnia bobrek

Oczyszczalnia do likwidacji. Zastąpi ją przepompownia

EC Szombierki

101. urodziny EC Szombierki. Licytacja czy wywłaszczenie?

Kontrola obowiązku noszenia maseczek w Katowicach

Bytomianin dziękuje policjantom i strażnikom miejskim

Gmach ŚUM w Bytomiu oficjalnie oddano do użytku

Remont gmachu ŚUM przy ul. Piekarskiej oficjalnie zakończony

Byt akukuotwarcie11

Świetne miejsce dla rodzin z dziećmi rzut...