EC Szombierki wysłała światełko nadziei. To apel o ratowanie industrialnego dziedzictwa

Elektrociepłownia Szombierki oświetliła niebo nad Bytomiem. Na krótką chwilę przemieniła się w latarnię rozświetlającą mrok, ale i wysyłającą metaforyczne przesłanie: ratujmy nasze industrialne dziedzictwo, bo jutro może być już za późno!

Byt ecszombierki

- Elektrociepłownia Szombierki dawała energię, dziś – w rozumieniu symbolicznym – sama jej potrzebuje. W tym obiekcie, w którym zapisana jest śląska historia i tradycja drzemie potencjał, który można i należy wykorzystać – wyjaśniają przedstawiciele Medusa Group na swoim facebookowym profilu. - Projekt „Latarnia Bytom” dawać ma sygnał, mrugać okiem do otoczenia. To nieme wołanie wydobyć ma budynek z mroku. Słup światła skierowany w niebo to alarm, który zwrócić ma uwagę na Bytom i jego dziedzictwo – dodają.

EC Szombierki latarnią? Project ten polega na oświetleniu jednej z wież bytomskiej industrialnej katedry. Realizowany jest przez architekta Przemo Łukasika. Jak wyjaśnia pomysłodawca, ma to być symboliczny apel o ochronę postindustrialnego dziedzictwa miasta i ratunek dla wyludniającego się Bytomia. Latarnia stanowi jeden z trzech Obiektów Niemożliwych, które zostały stworzone przez cenionych polskich architektów z okazji jubileuszu 25-lecia miesięcznika „Architektura-murator”.

Uroczysta inauguracja Obiektu Niemożliwego w Bytomiu odbędzie się 25 października o godz. 18.00 w Teatrze Rozbark (ul. Kilara 29 dawna Dojazd 29). Uczestnicy wydarzenia obejrzą film z podświetlenia komina Elektrociepłowni Szombierki i spektakl Teatru Tańca z muzyką na żywo. Wstęp wolny.

Przypomnijmy, że Przemo Łukasik, współzałożyciel pracowni Medusa Group, stworzył Bolko-Loft, czyli najbardziej rozpoznawalny dom jednorodzinny w Polsce, w którym do dziś mieszka wraz z rodziną. Mieści się oczywiście w Bytomiu, a obiekt powstał w wyniku zaadaptowania dawnej lampiarni na mieszkanie.

fot. "Architektura-murator"

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bytomskie Kolędowanie

Trwają przygotowania do Bytomskiego Kolędowania

Opera Śląska Sekret Requiem 6

Nowe kierownictwo muzyczne Opery Śląskiej

Koncert charytatywny dla Mariusza Czecha

Koncert charytatywny dla Mariusz Czecha 26 kwietnia w BCK

Bartkow ksiazka tajny zamek niedzica

Radny-historyk napisał książkę o skarbie Inków

Wystawa „Obcy hajmat? Śląsk w 1945 roku i w latach powojennych”

Nowa plenerowa wystawa na Rynku o Śląsku w latach po wojnie

Byt kroszonki

Jak kiedyś świętowano Wielkanoc na Śląsku....

Byt 31

Żeglarstwo, brydż i masoneria, czyli wakacje z MDK