EC Szombierki wysłała światełko nadziei. To apel o ratowanie industrialnego dziedzictwa

Elektrociepłownia Szombierki oświetliła niebo nad Bytomiem. Na krótką chwilę przemieniła się w latarnię rozświetlającą mrok, ale i wysyłającą metaforyczne przesłanie: ratujmy nasze industrialne dziedzictwo, bo jutro może być już za późno!

Byt ecszombierki

- Elektrociepłownia Szombierki dawała energię, dziś – w rozumieniu symbolicznym – sama jej potrzebuje. W tym obiekcie, w którym zapisana jest śląska historia i tradycja drzemie potencjał, który można i należy wykorzystać – wyjaśniają przedstawiciele Medusa Group na swoim facebookowym profilu. - Projekt „Latarnia Bytom” dawać ma sygnał, mrugać okiem do otoczenia. To nieme wołanie wydobyć ma budynek z mroku. Słup światła skierowany w niebo to alarm, który zwrócić ma uwagę na Bytom i jego dziedzictwo – dodają.

EC Szombierki latarnią? Project ten polega na oświetleniu jednej z wież bytomskiej industrialnej katedry. Realizowany jest przez architekta Przemo Łukasika. Jak wyjaśnia pomysłodawca, ma to być symboliczny apel o ochronę postindustrialnego dziedzictwa miasta i ratunek dla wyludniającego się Bytomia. Latarnia stanowi jeden z trzech Obiektów Niemożliwych, które zostały stworzone przez cenionych polskich architektów z okazji jubileuszu 25-lecia miesięcznika „Architektura-murator”.

Uroczysta inauguracja Obiektu Niemożliwego w Bytomiu odbędzie się 25 października o godz. 18.00 w Teatrze Rozbark (ul. Kilara 29 dawna Dojazd 29). Uczestnicy wydarzenia obejrzą film z podświetlenia komina Elektrociepłowni Szombierki i spektakl Teatru Tańca z muzyką na żywo. Wstęp wolny.

Przypomnijmy, że Przemo Łukasik, współzałożyciel pracowni Medusa Group, stworzył Bolko-Loft, czyli najbardziej rozpoznawalny dom jednorodzinny w Polsce, w którym do dziś mieszka wraz z rodziną. Mieści się oczywiście w Bytomiu, a obiekt powstał w wyniku zaadaptowania dawnej lampiarni na mieszkanie.

fot. "Architektura-murator"

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Hala warsztatów naprawczych GKW

Własnoręcznie remontuje budynek dawnej wąskotorówki

Koncert dla Ukrainy w Bytomskim Centrum Kultury

Solidarność z Ukrainą w Bytomskim Centrum Kultury

Ballada o śpiącym lwie, książka

Rozmowa z autorką książki "Ballada o śpiącym lwie"

Byt tryptyk

Powstańcze widowisko na Rynku - OGLĄDAJ NA ŻYWO!

Byt maciej bartkow

Radny napisał książkę... KOLEJNĄ!

Byt kino samochodowe

Kino samochodowe wjeżdża do Bytomia

Byt napoj milosny w operze slaskiej

Znamy nominowanych do Złotej Maski!