Umowa na rewitalizację Kolonii Zgorzelec podpisana. Zrujnowane familoki czeka remont

„Kolonia Zgorzelec” to jedno z zabytkowych bytomskich osiedli. Zostało zbudowane w latach 1897–1901 dla pracowników ówczesnej Huty Hubertus. Od wielu lat popadało w ruinę. Teraz zyskało szansę na metamorfozę.

Byt kolonia zgorzelec bytom

Osiedle tworzą 34 wolnostojące familoki dwu- i czterorodzinne. W 1994 roku kolonię robotniczą wpisano do rejestru zabytków. Niestety, 14 budynków z uwagi na fatalny stan techniczny wyłączono z użytkowania. 25 października zadecydowano, że ich los się odmieni. W jaki sposób? Grażyna Bujnicka – Moździerz, dyrektor Bytomskich Mieszkań, podpisała dziś umowę z firmą, która podejmie się rewitalizacji zabytkowych budynków.

Co się zmieni?

W pierwszej kolejności wyremontowanych zostanie 5 budynków. - Docelowo w trzech budynkach nr 10, 11 oraz 14 będą po dwa mieszkania po około 50 metrów kwadratowych, a w budynkach o numerach 12 i 13 utworzone zostaną po cztery mieszkania o podobnym metrażu – informuje Aleksandra Szatkowska z Bytomskich Mieszkań.

Inwestor ma 18 miesięcy, od dnia podpisania umowy, na oddanie wyremontowanych budynków. Koszt remontu pięciu familoków oszacowano na ponad 9 milionów złotych. Modernizacja obejmie m.in. remont klatek schodowych, dachów oraz montaż stolarki otworowej, a także wydzielenie łazienek i montaż centralnego ogrzewania. To jednak nie koniec zmian, ponieważ przygotowywane są także postępowania przetargowe na remont pozostałych budynków.

Rewitalizacja zabytkowego osiedla jest możliwa dzięki dofinansowaniu pn. „Rewitalizacja podobszaru 19 – Bytom zabytkowe osiedle Kolonia Zgorzelec” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

fot. Michał Majeranek

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Pokojowa manifestacja na Rynku w Bytomiu

Bytomianie solidarni z Ukrainą [ZDJĘCIA]

Straż pożarna Bytom (zdjęcie ilustracyjne)

Nocny pożar w kamienicy w Bytomiu. 12 osób ewakuowano

Przedszkole 48 remont

Przedszkole już nie szpeci. Jest estetycznie i ciepło

EC Szombierki

101. urodziny EC Szombierki. Licytacja czy wywłaszczenie?

Kontrola obowiązku noszenia maseczek w Katowicach

Bytomianin dziękuje policjantom i strażnikom miejskim

Gmach ŚUM w Bytomiu oficjalnie oddano do użytku

Remont gmachu ŚUM przy ul. Piekarskiej oficjalnie zakończony

Byt akukuotwarcie11

Świetne miejsce dla rodzin z dziećmi rzut...