Trwają poszukiwania sprawców dewastacji cmentarza

W weekend wandale zdewastowali nekropolię znajdującą się w sąsiedztwie kościoła pw. NMP Matki Kościoła w Zabrzu-Helence. Zniszczyli 29 płyt nagrobnych i 22 krzyży. Do tej pory nie udało się ustalić ich tożsamości.

Byt cmentarz zabrze helenka

Sprawą zajęli się policjanci z Bytomia. Dlaczego? Nekropolia położona jest co prawda na terenie Bytomia, ale stanowi miejsce spoczynku mieszkańców zabrzańskiej Rokitnicy i Helenki.

- Niestety, sprawcy nie są znani. Na miejscu zdarzenia pojawili się policyjny technik i śledczy, którzy zabezpieczyli ślady. W tej sprawie ma być wszczęte śledztwo pod kątem znieważenia miejsca pochówku. Jeżeli ktokolwiek wie coś na temat sprawców, prosimy o kontakt z parafią lub policją. Wzywamy do modlitwy w intencji osób profanujących miejsca święte prosząc dla nich o opamiętanie i nawrócenie – czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie parafii NMP Matki Kościoła w Zabrzu-Helence.

- Dzisiaj (z 26 na 27 października – przyp. red.) w nocy ktoś dopuścił się dewastacji 29 pomników na grobach i 22 krzyży. To była celowa dewastacja z użyciem ciężkich narzędzi, prawdopodobnie młotów – napisano na facebookowym profilu rady dzielnicy Helenka w Zabrzu. - Mniejsza o to, kto ma jakie sympatie, czy antypatie religijne, cmentarz to miejsce pamięci, gdzie leżą bliscy osób, którzy w ten symboliczny sposób czczą ich pamięć. Dodatkowo, trzeba pamiętać jaki jest koszt takiego pomnika, to często około 6-8tys.zł, które ktoś uzbierał i wydał, często odmawiając sobie wielu rzeczy – dodają członkowie rady dzielnicy.

To nie pierwszy taki akt wandalizmu. Przypomnijmy, że cmentarz ten został już zniszczony w 2014 roku. Jak informuje asp. sztab. Rafał Wojszczyk, oficer prasowy KMP w Bytomiu, w sprawie dewastacji nekropolii zostanie wszczęte śledztwo pod kątem znieważenia miejsca pochówku, a sprawcom grozi do 2 lat pozbawienia wolności.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Wypadek na ul. Strzelców Bytomskich

Kobieta przebiegała przez jezdnię i wpadła pod autobus

Skradziona Honda Civic

Groził bronią i ukradł auto z garażu. Wpadł w ręce Policji

Koparko ladowarka

Skradziono koparkę. Bytomscy policjanci znaleźli ją w 7 dni

Wandal maria hilf

Grupka idiotów dała się nagrać i zdewastowała kapliczkę

Bytomski2 1119401590

W weekend dwa pożary nocne

Bytomski2 1687283563

Oszuści Internetowi zatrzymani. W Internecie...

Bytomski2 1943795616

Policja badała trzeźwość kierowców