Były poseł z Bytomia zasiądzie w zarządzie Metropolii?

Szykują się zmiany w zarządzie Metropolii? Jeden z jej członków może wkrótce pożegnać się ze stanowiskiem. Spekuluje się, że wolne miejsce zajmie bytomianin.

Byt jacek brzezinka przemawia1

Zarząd pierwszej metropolii w Polsce składa się z pięciu osób. Tworzony jest przez Kazimierza Karolczaka - byłego wicemarszałka woj. śląskiego, Danutę Kamińską - skarbnika miasta Katowice, Grzegorza Kwitka - z gliwickiego magistratu, Krzysztofa Zamasza - byłego wiceprezesa grupy Tauron oraz Karolinę Wadowską. I to ona ma niebawem pożegnać się ze sprawowaną funkcją. Piekarzanka została członkiem zarządu Metropolii, ponieważ otrzymała poparcie aż 31 gmin (przy 5 głosach przeciw). Zanim dołączyła do załogi Metropolii, była szefową Parku Przemysłowo-Technologicznego EkoPark w Piekarach Śląskich.

Przypomnijmy, że podczas wyboru członków zarządu wśród kandydatów na to stanowisko pojawił się lansowany przez prezydenta Damiana Bartylę tarnogórzanin Andrzej Pilot z PSL, mający reprezentować podregion bytomski. Pomimo tego, że prezydent Bytomia zabiegał o poparcie dla niego, na taką kandydaturę nie wyraziły zgody Piekary Śląskie i inne mniejsze gminy podregionu. Finalnie, Pilot otrzymał zaledwie 18 głosów i nie zdobył niezbędnej większości. Z tego też powodu, aby wyłonić reprezentanta podregionu bytomskiego, głosowanie trzeba było powtórzyć. Podczas kolejnego podejścia zgłoszono kandydaturę Karoliny Wadowskiej z Piekar, która weszła do zarządu GZM.

Teraz szykują się pewne zmiany. Karolina Wadowska, dotychczasowa członkini zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, wraca do Piekar Śląskich? Jak ustaliła „Gazeta Wyborcza”, będzie teraz zarządzać Zakładem Gospodarki Komunalnej we wspomnianym powyżej mieście. Jej miejsce wkrótce zajmie nowy członek GZM. Jako, że Wadowska reprezentowała subregion bytomski, obejmujący Bytom, Piekary Śląskie, Tarnowskie Góry i okoliczne gminy, jej następca zostanie wybrany przez samorządowców z tej części metropolii. Jak dowiedziała się "Gazeta Wyborcza" prawdopodobnie będzie to bytomianin, Jacek Brzezinka, którego na to stanowisko ma popierać prezydent Mariusz Wołosz.

Jacek Brzezinka jest bytomskim radnym. Tę funkcję pełni z przerwami od 1994 roku. W latach 2007 - 2015, przez dwie kadencje był posłem na Sejm RP. W 2014 roku bezskutecznie ubiegał się o fotel prezydenta Bytomia z komitetu Platformy Obywatelskiej. Posiada dyplom magistra inżyniera, który uzyskał na kierunku Górnictwo i geologia na Wydziale Górniczym Politechniki Śląskiej. Obecnie jest wiceprzewodniczącym bytomskiej Rady Miejskiej.

fot. arc. bytomski.pl

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon