Miasta Metropolii kupią prąd za 400 mln zł. Niestety, będzie drożej nawet o 60 proc.

W połowie października rozstrzygnięto przetarg na zakup prądu. Okazuje się, że miasta Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej za prąd w latach 2020-2021 zapłacą prawie 400 mln zł. Jest drożej, a podwyżki nie ominą też Bytomia.

Byt prad drozeje

Postępowanie przetargowe udało się rozstrzygnąć po trzech miesiącach. Jako najkorzystniejszą wybrano ofertę Taurona, który dostarczy 976 MWh za 398 189 981,63 zł. Dzięki wspólnemu przetargowi gminy mogą uzyskać korzystniejszą cenę i to na okres aż dwóch lat.

W grupie zakupowej utworzonej przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię znalazło się 113 uczestników, a zakupiona w przetargu energia dotrze do 326 jednostek organizacyjnych samorządów - m.in. szkół i przedszkoli, szpitali, muzeów i teatrów, urzędów oraz zakładów komunalnych. Okazuje się, że pomimo tego, że wynegocjowana stawka jest korzystniejsza od dotychczasowej, to dla wielu podmiotów zrzeszonych we wspomnianej grupie zakupowej oznacza to rekordową podwyżkę za prąd. Dlaczego? Ma to związek z obowiązującym w tym roku ustawowym „zamrożeniem” aktualnych cen do poziomu z 2018 roku. Przypomnijmy, że w lipcu tego roku stawka za prąd została zrównana do poziomu ceny obowiązującej w 2018 r., która była mniejsza o ok. 60 proc.

- To drugi grupowy zakup energii elektrycznej realizowany przez Metropolię. W ten sposób chcemy zapewnić atrakcyjne cenowo dostawy prądu. Stojąc na czele największej w Polsce grupy zakupowej, dzięki wysokiemu wolumenowi zamówienia mamy większą siłę negocjacyjną i możemy uzyskać korzystniejsze stawki u sprzedawców - wyjaśnia Kazimierz Karolczak, przewodniczący GZM.

Czytaj dalej!


Grupa zakupowa została utworzona nie tylko w przypadku zakupu prądu. W maju powstała także licząca 21 gmin grupa zakupowa gazu, a sam przetarg ogłoszono na początku października. O tym, kto wygra dowiemy się dopiero na początku listopada.

Bytom wyda ponad 100 zł więcej za 1MWh

- Gmina Bytom w roku 2020 i 2021 zamierza nabyć 33 tysiące MWh energii elektrycznej dla swoich jednostek. Koszt zakupu oszacowano na ok. 13 mln zł. Nadmieniam, że średnia cena netto energii w roku 2018 r. wynosiła 206,34 zł za 1 MWh. W wyniku przetargu na lata 2020-2021 wynegocjowano średnią cenę netto na poziomie 329,71 zł za 1 MWh – informuje Tomasz Sanecki z biura prasowego bytomskiego magistratu.

Miasto zaoszczędzi jednak wiele dzięki nowemu oświetleniu ulicznemu. Kilka dni temu na łamach portalu bytomski.pl informowaliśmy, że na słupach znajdujących się przy Rynku montowane są nowoczesne lampy LED. Modernizacja trwa, a wymianie ulegnie aż 2230 opraw w całym mieście. Dzięki tej inwestycji roczne koszty energii elektrycznej mają spaść z 535 tys. zł do 289 tys. zł. Nowe oprawy są energooszczędne i potrzebują o 47% mniej prądu, aby dawać tyle samo światła, co stare. Dodatkowo, wprowadzona zostanie też redukcja mocy w godzinach późnonocnych.

fot. pixabay.com

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

IMG 8019

Bytomianie zapłacą więcej za śmieci. Podwyżka jesienią

Straż pożarna Bytom (zdjęcie ilustracyjne)

Nocny pożar w kamienicy w Bytomiu. 12 osób ewakuowano

Przedszkole 48 remont

Przedszkole już nie szpeci. Jest estetycznie i ciepło

EC Szombierki

101. urodziny EC Szombierki. Licytacja czy wywłaszczenie?

Ulica Miarki, Bytom

Ulica Miarki. Nowa organizacja ruchu już na stałe

Gmach ŚUM w Bytomiu oficjalnie oddano do użytku

Remont gmachu ŚUM przy ul. Piekarskiej oficjalnie zakończony

Nominacja Wiesława Kukuły do stopnia generała broni

Trzecia gwiazdka dla generała Wiesława Kukuły, dowódcy WOT