Otoczenie pałacu Tiele-Wincklerów zmieniło się na lepsze

Park przypałacowy w Miechowicach znów wygląda jak park. Zieleniec - podobnie jak fragmenty posiadłości Tiele-Wincklerów - został poddany rewitalizacji. Prace dobiegły już końca.

Byt park w miechowicach

Inwestycja rozpoczęła się pod koniec wakacji. Na jej realizację miasto pozyskało środki z Unii Europejskiej w ramach projektu "Odnowa zieleni w parkach miejskich w Bytomiu". Wartość prac wyniosła 1,7 mln zł. Wykonawcą była firma Eurotech z Zabrza.

Przez ostatnie lata zieleniec był tak zaniedbany, że tylko od frontu przypominał park, zaś w głębi stał się dziki, niczym las. Dzięki dotacji możliwe było odnowienie ponad 4 tysięcy metrów kwadratowych alejek i 9 tys. m2 trawników, po których niegdyś przechadzali się członkowie rodziny Tiele-Wincklerów. Ponadto utworzono oczko wodne wraz ze ścieżką dydaktyczną, postawiono pergole oraz bramy wejściowe do parku, a także nasadzono niemal 13,5 tys. sztuk bylin, przeszło 8,5 tys. krzewów i prawie 50 nowych drzew. Aby przywrócić parkowi uporządkowany charakter przeprowadzono również zabiegi pielęgnacyjne w koronach drzew oraz usunięto te, które stwarzały zagrożenie.

30 października inwestycja została oficjalnie zakończona, co jednak nie oznacza końca zmian w miechowickim parku. Wzdłuż alejek ułożono system pod przyszłą instalację elektryczną, która posłuży m.in. do oświetlenia parku. Miejski Zarząd Zieleni i Gospodarki Komunalnej planuje także postawić w parku szalet bezobsługowy, lecz do kolejnego przetargu nikt się nie zgłosił i nie wiadomo, czy uda się w końcu znaleźć wykonawcę.

Ciągle trwa jeszcze odbudowa ocalałego fragmentu pałacu Tiele-Wincklerów. Obecnie zakończyły się prace przy elewacji, która zyskała jasny, piaskowy kolor. Właśnie powstaje kanalizacja deszczowa, chodniki, mała architektura i są prowadzone nasadzenia roślin, w tym żywopłotu. Na terenie dawnej posiadłości pojawią się też tablice informacyjne z opisem jej historii i zdjęciami archiwalnymi oraz oświetlenie.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Woz strazacki karetka

Bytom przekazuje karetkę i wóz strażacki dla Ukrainy

Potrącenie na przejściu dla pieszych

Potrącenie kobiety na przejściu dla pieszych

Swiatelko do nieba na placu Sobieskiego

Ile bytomianie zebrali dla WOŚP?

Mapa S11

S11 polepszy komunikację Bytomia z miastami ościennymi

Polana w lesie

Nadleśnictwo chce mocno przerzedzić bytomski las

Tramwaj i choinka

Z Bytomia na Sylwester z Polsatem tramwajem

Alicja Omięcka

Podwyżki dla pracowników Kolei Śląskich już od 1.10.2021!