Otoczenie pałacu Tiele-Wincklerów zmieniło się na lepsze

Park przypałacowy w Miechowicach znów wygląda jak park. Zieleniec - podobnie jak fragmenty posiadłości Tiele-Wincklerów - został poddany rewitalizacji. Prace dobiegły już końca.

Byt park w miechowicach

Inwestycja rozpoczęła się pod koniec wakacji. Na jej realizację miasto pozyskało środki z Unii Europejskiej w ramach projektu "Odnowa zieleni w parkach miejskich w Bytomiu". Wartość prac wyniosła 1,7 mln zł. Wykonawcą była firma Eurotech z Zabrza.

Przez ostatnie lata zieleniec był tak zaniedbany, że tylko od frontu przypominał park, zaś w głębi stał się dziki, niczym las. Dzięki dotacji możliwe było odnowienie ponad 4 tysięcy metrów kwadratowych alejek i 9 tys. m2 trawników, po których niegdyś przechadzali się członkowie rodziny Tiele-Wincklerów. Ponadto utworzono oczko wodne wraz ze ścieżką dydaktyczną, postawiono pergole oraz bramy wejściowe do parku, a także nasadzono niemal 13,5 tys. sztuk bylin, przeszło 8,5 tys. krzewów i prawie 50 nowych drzew. Aby przywrócić parkowi uporządkowany charakter przeprowadzono również zabiegi pielęgnacyjne w koronach drzew oraz usunięto te, które stwarzały zagrożenie.

30 października inwestycja została oficjalnie zakończona, co jednak nie oznacza końca zmian w miechowickim parku. Wzdłuż alejek ułożono system pod przyszłą instalację elektryczną, która posłuży m.in. do oświetlenia parku. Miejski Zarząd Zieleni i Gospodarki Komunalnej planuje także postawić w parku szalet bezobsługowy, lecz do kolejnego przetargu nikt się nie zgłosił i nie wiadomo, czy uda się w końcu znaleźć wykonawcę.

Ciągle trwa jeszcze odbudowa ocalałego fragmentu pałacu Tiele-Wincklerów. Obecnie zakończyły się prace przy elewacji, która zyskała jasny, piaskowy kolor. Właśnie powstaje kanalizacja deszczowa, chodniki, mała architektura i są prowadzone nasadzenia roślin, w tym żywopłotu. Na terenie dawnej posiadłości pojawią się też tablice informacyjne z opisem jej historii i zdjęciami archiwalnymi oraz oświetlenie.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Karetka z Bytomia w Kijowie

Bytomska karetka jest już na froncie w Kijowie

Bytom Zderzenie tramwaju z samochodem osobowym

Zderzenie samochodu osobowego i tramwaju w Bytomiu

Henryk Mercik

"Są takie obiekty, którymi nie godzi się handlować"

EC Szombierki / Piotr Grochowski

Arche zamierza wyremontować EC Szombierki w trzy lata

Orszak Trzech Króli w Bytomiu

Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Bytomia

MZDiM

Psychiczne i fizyczne znęcanie w bytomskim MZDiM?

Bytom nowe wiaty przystankowe

Nowe wiaty przystankowe w Bytomiu. Gdzie stanęły?