Bytomianka laureatką nagrody im. Ireny Sendlerowej

Dorota Żuber, bytomska nauczycielka i wychowawczyni została laureatką prestiżowej nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”.

Byt dorota zuber

Ceniona pedagog na co dzień prowadzi zajęcia w świetlicy „Amaro Strychos” (w języku romani Nasz Strych), w których uczestniczy około 50 dzieci, z czego połowa to dzieci z rodzin romskich, a przez dwadzieścia lat była dyrektorką w Szkole Podstawowej nr 16 w Bytomiu – Bobrku. Tam też w 2013 roku, na zniszczonym poddaszu szkoły, z jej inicjatywy stworzono miejsce, w którym dzieci mogą poznawać otaczają je kulturę, świat, a także siebie nawzajem ucząc się tolerancji, odrzucając tym samym powstałe przez wiele lat stereotypy

.- Poczułam, że to, co robię ma sens, kiedy w 2017 roku na kolejny już piknik rodzinny organizowany dla całej dzielnicy przyszło mnóstwo ludzi, i po raz pierwszy pojawiła się cała społeczność romska i ich rodziny z Zabrza – mówi Dorota Żuber, laureatka nagrody im. Ireny Sendlerowej. - Występ naszego zespołu Terne Ciave został przyjęty burzliwymi oklaskami, stoisko z materiałami świetlicy Amaro Strychos było oblegane, a za stołami razem siedziały nie tylko dzieci, ale i całe rodziny romskie i nieromskie! Rozmawiały o dzieciach, ich planach, chętnie pozowały do zdjęć. A dzieci? Dla nich od dawna to było normą, więc nie rozumiały, że stało się coś ważnego – dodaje nauczycielka.

Dorota Żuber cenną nagrodę odebrała w poniedziałek, 28 października podczas gali zorganizowanej w Zamku Ujazdowskim w Warszawie. Z kolei 4 listopada gratulacje oraz podziękowania za wieloletnią pracę na rzecz miasta, świetlicy i szkoły złożyli laureatce prezydent Bytomia Mariusz Wołosz oraz jego zastępca Adam Fras.

fot. UM w Bytomiu

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Karetka z Bytomia w Kijowie

Bytomska karetka jest już na froncie w Kijowie

Bytom Zderzenie tramwaju z samochodem osobowym

Zderzenie samochodu osobowego i tramwaju w Bytomiu

Henryk Mercik

"Są takie obiekty, którymi nie godzi się handlować"

EC Szombierki / Piotr Grochowski

Arche zamierza wyremontować EC Szombierki w trzy lata

Orszak Trzech Króli w Bytomiu

Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Bytomia

MZDiM

Psychiczne i fizyczne znęcanie w bytomskim MZDiM?

Bytom nowe wiaty przystankowe

Nowe wiaty przystankowe w Bytomiu. Gdzie stanęły?