Przed nami 10. Noc Teatrów Metropolii

9 listopada szykuje się nie lada gratka dla miłośników teatru i opery. Tego wieczora swoje podwoje otwierają wszystkie śląskie sceny. Uczestnicy Nocy Teatrów Metropolii będą mogli kursować pomiędzy scenami za darmo. Wystarczy pobrać okolicznościowy bilet.

Byt dondesiderio

Do ogólnopolskiej akcji włączyła się także Opera Śląska i Teatr Rozbark. W programie uwzględniono spektakle i warsztaty taneczno-wokalne. Będzie też można zajrzeć za kulisy i podpatrzeć jak wygląda codzienna praca artystów.

Teatr Rozbark

Noc Teatrów Metropolii w Teatrze Rozbark zostanie zainaugurowana już o godz. 15.00 warsztatami z tańca fizycznego, które poprowadzi Piotr Wach. O 16.00 zaplanowano zajęcia jogi prowadzone przez Bożenę Miksę.

Wielu muzycznych wrażeń dostarczy też beatboxer Dominik Domix Franusik, który występował już z takimi artystami jak Kaliber 44, Mietek Szcześniak, Bartas Szymoniak, Opał, Floral Bugs.. Poprowadzi zajęcia, podczas których uczestnicy dowiedzą się jak odpowiednio trzymać mikrofon, wykonają również pierwsze sekwencje beatboxowe oraz stworzą utwór z wykorzystaniem loopstacji Boss RC-505!

Punktem kulminacyjnym wydarzenia będzie spektakl, który odbędzie się o godz. 20.00. Widzowie Teatru Rozbark zobaczą "Plateau", nawiązujący do eseju filozofa Gillesa Deleuze’a i psychoanalityka Félixa Guattariego „Tysiąc plateau – drugi tom Kapitalizmu i schizofrenii” z 1980 roku.

Czytaj dalej!


Opera Śląska

Na kulturalnej mapie Nocy Teatrów nie może zabraknąć też przystanku w Operze Śląskiej. Ta bytomska scena przygotowała aż dwa spektakle. Najmłodsi widzowie zobaczą o godz. 17.00 zabawne, muzyczne przedstawienie „La serva padrona – Służąca panią”, natomiast dorośli o godz. 19.00 - operę buffo księcia Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego pt. „Don Desiderio”.

To jednak nie wszystkie atrakcje. - Przed zwiedzającymi otwarte zostaną pracownie krawieckie, gdzie powstają kostiumy do najnowszej premiery. Podczas wędrówki po teatrze będzie można także przymierzyć kostiumy z innych produkcji i przez chwilę poczuć się jak tytułowa „Tosca”, „Don Kichot” czy „Carmen”. Aby kostium był kompletny i nieco tajemniczy, warto dołożyć do niego maskę teatralną wykonaną pod okiem fachowców w pracowni modelarskiej – wylicza Magdalena Nowacka-Goik, rzecznik prasowy Opery Śląskiej.

Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję przyjrzeć się próbie Chóru Opery Śląskiej oraz chóru dziecięcego. Zobaczą też jak wyglądają zajęcia Studia Baletowego dla dzieci i dorosłych oraz lekcja tańca przygotowana przez szkołę baletową. Co więcej, artyści Opery Śląskiej udzielą darmowej lekcji śpiewu, a chętni goście osobiście sprawdzą, jak brzmią operowe instrumenty. Podczas zwiedzania melomanom ma też pokazać się sam Upiór Opery...

Zwiedzanie i warsztaty wokalne:

17:00 - 21:00 Operowa igła z nitka... - zwiedzanie pracowni krawieckich
17:00 - 21:00 Wykonaj maskę teatralna oraz zaprojektuj kostium z pomocą specjalistów i zabierz je do domu! - warsztaty plastyczne .
17:00 - 21:00 I Ty możesz zostać Carmen, Tosca... - przymierzanie kostiumów
17:00 – 18:30 Zaśpiewaj z nami! Pokaz chóru dziecięcego Opery Śląskiej oraz warsztaty wokalne dla dzieci i młodzieży (sala szkoleniowa, parter)
18:30-18: 50 Jak oni śpiewają! Posłuchaj jak chór przygotowuje się do spektaklu „Don Desiderio“ (sala szkoleniowa, parter)
19:00 – 21:00 Tenor, sopran , baryton… - lekcja śpiewu operowego (sala szkoleniowa, parter)
17:00 - 21:00 Wszystko gra... pokaz instrumentów muzycznych z możliwością aktywnego udziału widzów (sala orkiestrowa im. N. Siessa, parter)

Warsztaty taneczne:

17:00 -17:45 Lekcja pokazowa Szkoły Baletowej w Bytomiu
17:45 - 18:30 próba otwarta do spektaklu „Don Kichot“ baletu Opery Śląskiej
18:30 - 19:15 Warsztaty oraz pokaz Studia Baletowego dla dzieci
19:30 -21:00 Warsztaty Studia Baletowego dla dzieci i dorosłych
(sala baletowa, 4 piętro)

22:00 Poszukiwanie Upiora w Operze podczas nocnego zwiedzania
22:45 Poszukiwanie Upiora w Operze podczas nocnego zwiedzania
23:15 Poszukiwanie Upiora w Operze podczas nocnego zwiedzania

Liczba miejsc na wycieczki „Poszukiwanie Upiora w Operze” ograniczona. Zapisy na zwiedzanie: bow@opera-slaska.pl, tel. 32 396 68 53

Darmowa komunikacja miejska

Należy podkreślić, że uczestnicy 10. Nocy Teatrów Metropolii będą mogli podróżować pomiędzy teatrami za darmo. Wystarczy pobrać na telefon lub wydrukować okolicznościowy bilet (PDF). Można go pobrać TU!

fot.Opera Śląska, K. Bieliński

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon