"Wiedźmin" po śląsku? Gerard z Rudy Niklausa Pierona bije rekordy popularności w sieci

Długo wyczekiwana ekranizacja „Wiedźmina” Netflixa zagości niebawem na małym ekranie. Premierę zaplanowano na 20 grudnia. Tymczasem już teraz można zobaczyć zwiastun zapowiadający kultową opowieść o Geralcie z Rivii czy też raczej Gerardzie z Rudy…. bo taką alternatywną wersję przygód wojownika z sagi Andrzeja Sapkowskiego można posłuchać dzięki trailerowi, do którego tekst stworzył bytomianin Mikołaj Wilga.

Byt wiedzmin

Śląski „Hekser” goni po świecie za bebokami za gelt. Miał rogi, ale je sfajlował... Choć filmik krąży w sieci od kilku dni ma już niemal 80 tys. wyświetleń! A jak powstał? – Pomysł na stworzenie śląskiego podkładu do trailera narodził się w mało spektakularnych okolicznościach – wyjaśnia Mikołaj Wilga. - Pewnego wieczoru siedziałem w pubie gamingowym Cybermachina w Katowicach. W tle słychać było soundtracki z różnych gier komputerowych i kiedy usłyszałem ten z „Wiedźmina”, przypomniałem sobie, że niedługo premiera netflixowego serialu. Jako, że mój kanał na YouTube leżał odłogiem już od dłuższego czasu, postanowiłem, że przeróbka „Wiedźmina” to dobry pomysł na jego rozruszanie – dodaje youtuber.

Śląska wersja przygód o kultowym bohaterze bawi i wywołuje uśmiech. To kolejny przykład, na to, że obecnie śląska kultura ta staje się coraz bardziej popularna. Powoli na nowo odkrywamy naszą tożsamość, szukamy korzeni, identyfikujemy się z miejscami, do których przynależymy. Chętnie też kupujemy koszulki, kubki i inne przedmioty ozdobione śląskimi motywami czy napisami po śląsku.

Po II wojnie światowej śląska mowa została niemal wyrugowana, zeszła do podziemia, ale obecnie obserwujemy renesans zainteresowania śląską kulturą i godką. Rozwinęło się to w ciągu ostatnich kilku lat, podobnie jak gaming. W przestrzeni publicznej pojawia się coraz więcej elementów tej kultury. Mamy reklamy po śląsku, w kawiarniach pojawiają się śląskie napisy, w Ikei słyszymy z głośnika zaproszenie na maszkety, a w tramwaju głos Joanny Bartel informuje o kolejnych mijanych przystankach – wylicza Mikołaj Wilga.

Zobaczcie zwiastun "Wiedźmina" po śląsku!

https://www.youtube.com/watch?v=6qSEFFjPsMM

Czytaj dalej!


Mikołaj Wilga, czy jak przedstawia się internautom - Niklaus Pieron, od lat promuje śląską gwarę, uczy też śląskiego na swoim kanale na YouTube. – Za czasów szkolnych, w liceum, zostałem laureatem Olimpiady Górnośląskiej organizowanej przez Związek Górnośląski w Katowicach, z resztą też tematem mojej pracy maturalnej to była śląska religijność – zdradza.

Youtuber zasłynął głównie z nagrywania tzw. letsplejów, czyli filmów, podczas których pokazuje w jaki sposób przechodzi poszczególne gry komputerowe, a o swoich doświadczeniach opowiada po śląsku. Zainteresowanie grami nie wychodzi z mody. - W zasadzie to się rozwija. W Europie Zachodniej oraz w USA obecne jest to już od dawna, ale w Polsce zarówno technologiczne ciekawostki, gry, jak i e-sport prężnie rozwijają się od niedawna. Przyspieszenie nastąpiło od czasu pojawienia się w Katowicach Intel Extreme Masters – podkreśla Wilga. Na swoim koncie ma także współpracę z firmą Gryfnie, promującą śląską kulturę, a owocem tej kooperacji jest cykl „Kursu ślonskij godki”.

Czy w planach są już pomysły na stworzenie śląskich wersji innych produkcji? – Z uwagi na to, że trailer z „Wiedźmina” zyskał pewną popularność w sieci, planuję stworzyć serię śmiesznych i lekkich w formie trailerów do różnych filmów. Na pierwszy ogień pójdą klasyki jak np. „Gwiezdne wojny”, ale będą też nadchodzące premiery – dodaje youtuber.

fot. FB Niklaus Pieron

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Królewna Śnieżka

Grudzień 2022 w Operze Śląskiej. Wznowienie Królewny Śnieżki

Akcja Lato w mieście

Trwa akcja lato w mieście - lista atrakcji w Bytomiu

Byt michal rejner

Artysta industrialny. Dla sztuki wystąpił w TV... bez spodni

Wedrujace obrazy

Obrazy wędrują po mieście

Byt DSC 0616make

Grzegorz Kulik o języku śląskim, tłumaczeniach książek

Byt bytomska jesien literacka 03

XIV Bytomska Jesień Literacka online

Byt biblioteka

Dziesiątki tysięcy złotych na nowe tytuły w...