Konferencja „Sztuka edukacji” w Beceku i Teatrze Rozbark

„Sztuka edukacji” to cykl dorocznych konferencji dotyczących szeroko pojętej kultury w programach nauczania oraz możliwości współpracy między szkołą a publicznymi i niepublicznymi instytucjami kultury przy tworzeniu projektów edukacyjnych.

W tym roku wydarzenie odbędzie się 21 i 22 listopada w Bytomiu - Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu Rozbark oraz Bytomskim Centrum Kultury. Konferencja „Sztuka edukacji” to przestrzeń do rozmów, dyskusji i wymiany doświadczeń. Uczestnicy wspólnie szukają miejsca dla kultury i sztuki w szkole, zastanawiając się, w jaki sposób mogą się uzupełniać. Prezentowane dobre praktyki wskazują wartości wynikające ze współpracy między środowiskami przy realizacji projektów. To świetna okazja do nawiązania relacji, które mogą stać się początkiem wspólnych działań oraz do upowszechniania idei, mówiącej o tym, że kultura jest niezbędnym narzędziem, by funkcjonować w społeczeństwie.

Podczas tegorocznego spotkania uczestnicy i prelegenci spróbują zastanowić się, co tak naprawdę jest ważne w edukacji. Co zostaje w nas i co sami chcemy przekazać w procesie uczenia? Jaką funkcję pełnią projekty kulturalne w życiu szkolnym? Konferencja poświęcona będzie projektom edukacji kulturalnej i artystycznej, które przyczyniają się do budowania i pogłębiania relacji między uczniami, nauczycielami i rodzicami. Prezentowane projekty wychodzą poza szkolną społeczność, umożliwiają poszerzanie tych relacji o innych uczestników, a także o inne obszary - relacje z dziełem, sztuką i kulturą.

Wśród prelegentów i prelegentek znalazło się sporo osób związanych z dużymi instytucjami kultury i sztuki, tworzącymi projekty ogólnopolskie. Swój głos będą też miały bytomskie organizacje działające na terenie miasta. Władze Bytomia coraz częściej pokazują, że miasto jest otwarte na oddolne inicjatywy, wspierając i dając przestrzeń bytomskim społecznikom.

Czytaj dalej!


Program konferencji:

21 listopada (czwartek):

11.30-13.00 PANEL I: Niewidzialne środowisko – dobre relacje, które dają siłę

W rozmowie wezmą udział: dr hab. Krzysztof Maliszewski (Uniwersytet Śląski w Katowicach), Aleksandra Drzazga (Zespół Szkół Ogólnokształcąco-Technicznych w Lublińcu), Katarzyna Michalska (Wydział Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Bytomiu ), absolwenci Klas Aktywności Twórczej w dawnym Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. J. Szafranka w Bytomiu.

13.30-15.00 PANEL II: W relacji z przeszłością

 • Anna Rak (Muzeum Górnośląskie w Bytomiu) Heinrich Shulc Beuthen. Życie – twórczość – inspiracje
 • Marta Łabęcka (LO im. Henryka Sienkiewicz w Szydłowcu) O!BŁĘDNEkino
 • Jakub Niewiński (Komitet Partnerski Ziemi Goślińskiej) Żywy Most pamięci Living Memory Bridge – od Przeszłości przez Teraźniejszość ku Przyszłości”
 • Agnieszka Foryś i Michał Zakrzewski (VII LO im. Zofii Nałkowskiej w Krakowie) Polubić wizjonerów sztuki?

16.00-17.30 PANEL III: Poza rolą i schematem

 • Agata Dąbek (Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie) Dramat w działaniu
 • Agata Dawidowicz i Dorota Schreiber (Ośrodek Kultury Górna w Łodzi) oraz Adam Szadkowski (Szkoła Podstawowa nr 141 w Łodzi), Ruchy Nieteoretyczne
 • Katarzyna Zabłocka (Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera w Supraślu) Patrz – Człowiek!
 • Katarzyna Waluda (Szkoła Podstawowa nr 5 w Bytomiu) i Katarzyna Kalina (CSW Kronika w Bytomiu) Axis mundi

18.00-19.30 PANEL IV: W relacji ze sobą

 • Magdalena Futrzyk (Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 w Bytomiu) Improwizacja taneczna jako warsztat do twórczej edukacji i budowania relacji
 • Jarosława Słowik (Szkoła Podstawowa nr 2 w Myślenicach) doLAStaMY
 • Daniel Leżoń (Imagination Space Center, Bytom) IMSPACE: kolekcjonowanie doświadczeń

22 listopada (piątek)

9.00-11.00 Warsztaty z artystami w podziale na grupy. Poprowadzą je: Hubert Czerepok, Elżbieta Jabłońska, Dominik Ritszel, Piotr Mateusz Wach.

11.30-13.00 PANEL: Wejdź w relacje ze swoją przestrzenią

 • Ewa Surowiec (Grupa nieformalna Landszaft z Bytomia) Piątka z przyrody!
 • Jagoda Stuła (Fundacja Inqubator Teatralny z Bytomia) Tu Teatr Bytom – Rozbark
 • Katarzyna Jasielska, Agnieszka Sikora (Stowarzyszenie Jarmark Kultury) Ajnfart – kulturalna brama

13.00-13.30 Zakończenie i podsumowanie konferencji

14.30-16.00 Spacer tematyczny po Bytomiu w podziale na grupy

Konferencja ma charakter ogólnopolski, organizatorem jest Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki oraz Gmina Bytom. Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a partnerami wydarzenia są: Teatr Tańca i Ruchu Rozbark, BECEK Bytomskie Centrum Kultury, Kronika.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon