Dziś startuje Międzynarodowy Festiwal im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego

Dziś rusza kolejna, 14. edycja, Międzynarodowego Festiwalu im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. W programie wydarzenia zaplanowano 16 koncertów odbywających się w 12 miastach. Pora rezerwować bilety, bo rozchodzą się jak ciepłe bułeczki!

Byt festiwal gorczyki2018

- Międzynarodowy Festiwal im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego jest wydarzeniem, z którego Bytom jest dumny, bo przecież wszystko zaczyna się i kończy w Bytomiu - miejscu narodzin Gorczyckiego – mówił prezydent Mariusz Wołosz, podczas konferencji prasowej w Biurze Promocji Bytomia. - Doceniamy metropolitalny wymiar tego wspaniałego wydarzenia i gratulujemy organizatorom, że przez tyle lat z sukcesem udaje się tworzyć wydarzenie na wysokim poziome artystycznym – mówi Grzegorz Podlewski, wiceprzewodniczący Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Tegoroczna odsłona Festiwalu Gorczyckiego będzie odbywała się pod hasłem „Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga”, pochodzącym z „Ody do młodości” Adama Mickiewicza. - Pod tym hasłem kryje się innowacyjne spojrzenie nie tylko na program festiwalu, ale też na potrzebę integracji społecznej, przełamywanie barier – mówi Adam Wesołowski, inicjator, dyrektor festiwalu.

Zgodnie z tradycją, festiwal naświetla różne problemy społeczne. Tym razem twórcy wydarzenia, konstruując program zawierający dzieła niepełnosprawnych kompozytorów oraz udział niewidomych artystów, chcieli zwrócić uwagę uczestników na osoby z dysfunkcją wzroku. - Podczas tegorocznej edycji chcemy uwrażliwić społeczeństwo na problemy osób z dysfunkcją wzroku. Wielu kompozytorów, których twórczość będzie prezentowana podczas festiwalu to artyści, którzy borykali się z tym problemem, jak np. J. S Bacha czy G.F Haendel – podkreśla Adam Wesołowski, dyrektor festiwalu. Dzięki temu oferta poszerzyła się o nowe projekty, którymi będą koncerty w ciemności. - To nasz autorski pomysł, który realizujemy wspólne z naszym parterem społecznym, Polskim Związkiem Niewidomych – dodaje Wesołowski.

Czytaj dalej!


Co w programie?

W ramach festiwalu szykuje się 16 koncertów, z których trzy odbędą się w Bytomiu. Pierwszy z nich zaplanowano na piątek, 15 listopada, w Operze Śląskiej. Wystąpi tam gwiazda tegorocznej edycji, wybitna mezzosopranistka z USA, Vivica Genaux. Zaśpiewa arie z oper i oratoriów barokowych twórców: Georga Friedricha Händla, Arcangela Corellego, Nicoli Antonio Porpory, Johanna Pachelbela, Johanna Adolpha Hassego, Pietra Torriego, Riccarda Broschiego oraz arie genialnego Antonia Vivaldiego. Solistce będzie towarzyszyć Capella Cracoviensis pod dyrekcją Jana Tomasza Adamusa.

Z kolei 21 listopada dziedziniec Sądu Rejonowego po raz kolejny przemieni się w salę koncertową. Melomani usłyszą znakomity kwintet dęty – LutosAir Quintet, który jest jednym z zespołów Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. W jego wykonaniu zabrzmią Preludium i fuga d-moll Johanna Sebastiana Bacha oraz Oktet Es-dur op. 103 Ludwiga van Beethovena w ciekawych aranżacjach Mordechaia Rechtmanna i Davida M.A.P. Palmquista.

Trzeci z bytomskich koncertów odbędzie się ponownie w Operze Śląskiej. 8 grudnia w murach bytomskiego teatru zabrzmi Oratorium Samson Georga Friedricha Händla, do wykonania którego zostali zaproszeni soliści specjalizujący się w muzyce barokowej oraz Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Paula Esswooda z Wielkiej Brytanii. Wydarzenie to zwieńczy tegoroczną odsłonę festiwalu.

Szczegółowy program festiwalu dostępny jest na: www.gorczycki.pl.

fot. UM Bytom/Hubert Klimek

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Byt starwars po slasku1

Gwiezdna Haja, czyli „Star Wars” po śląsku

Byt mural przy ul chorzowskiej w bytomiu

Wielki ptak zamieszkał przy ul. Chorzowskiej....

Byt publicznosc dni bytomia

Dni Bytomia: będzie zabawa i będą utrudnienia.

Byt becek otwarcie 02

Byliśmy w przebudowanym Beceku. Zmiany są ogromne!

Byt klatka szpital gorniczy

Utalentowana bytomianka odwiedzi Galerię na...

Byt wystawa architektura bytom

Piękno architektury Bytomia uchwycone na...

Byt agora bytom z pasji 2

Zdjęcia samochodów inne, niż wszystkie