Powiedz mamie, niech się zbada

Przed nami ostatni w tym roku przystanek mammobusu Centrum Onkologii z Gliwic na bytomskim Rynku. Od 19 do 21 listopada ubezpieczone panie w wieku 50-69 lat będą mogły skorzystać z bezpłatnych badań.

Byt mammobus 2

Aby móc wykonać mamografię w mammobusie Centrum Onkologii z Gliwic, stacjonującym na bytomskim Rynku, trzeba spełnić kilka warunków. Najważniejszym z nich jest wiek. Pacjentki muszą mieć od 50 do 69 lat, być ubezpieczone, a ostatnie badanie w ramach „Programu profilaktyki raka piersi” wykonały co najmniej dwa lata temu.

Jak informuje Agata Dudzik, starszy referent Działu Kontraktów Medycznych i Programów Zdrowotnych z Centrum Onkologii w Gliwicach, mammografia to nadal najskuteczniejsze badanie piersi umożliwiające wykrycie zmian o wielkości nawet kilku milimetrów. Ponadto jest badaniem w pełni refundowanym przez NFZ dla kobiet w wieku 50-69 lat (co pełne dwa lata). Dzięki mammografii możliwe jest wczesne wykrycie niepokojących zmian chorobowych i podjęcie działań dających duże szanse na całkowite wyleczenie. Pomimo tak licznych zalet, z możliwości wykonania badania nadal korzysta niewiele kobiet. Zgodnie ze statystykami, w Bytomiu zgłaszalność na skryningową mammografię wynosi niespełna 30 proc.

Mammografię będzie można wykonać w mobilnym mammobusie 19 i 20 listopada w godzinach od 10.00 do 17.00 oraz 21 listopada od godz. 8.30 do 15.30. Kolejna odsłona akcji odbędzie się dopiero w przyszłym roku.

Panie, które zamierzają wykonać badanie powinny zabrać ze sobą dowód osobisty oraz zdjęcie z poprzedniej mammografii, jeżeli była wykonywana.

fot. Centrum Onkologii w Gliwicach

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Janusz Michałek KSSE Musimy porozmawiac o Bytomiu

„Architektura i mieszczańskość Bytomia to atut... biznesowy”

Bytom Zderzenie tramwaju z samochodem osobowym

Zderzenie samochodu osobowego i tramwaju w Bytomiu

Remont EC Szombierki dofinansowany z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji?

Remont EC Szombierki dofinansowany z funduszu UE?

Orszak Trzech Króli w Bytomiu

Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Bytomia

MZDiM

Psychiczne i fizyczne znęcanie w bytomskim MZDiM?

Bytom nowe wiaty przystankowe

Nowe wiaty przystankowe w Bytomiu. Gdzie stanęły?

Kontrola obowiązku noszenia maseczek w Katowicach

Bytomianin dziękuje policjantom i strażnikom miejskim