Chcesz powrotu opery w plener? Zagłosuj w budżecie obywatelskim!

Ruszyło głosowanie na projekty zgłoszone do Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego. Wśród nich jest pomysł przywrócenia spektakli operowych wystawianych w Dolomitach Sportowej Dolinie oraz Beach Party&Summer Cup 2020.

Byt dolomity

Swoje głosy na propozycje zadań, które mogą zostać sfinansowane z budżetu marszałka województwa śląskiego, można oddawać do 30 listopada. Głosowanie odbywa się elektronicznie, a uprawnieni do wzięcia w nim udziału są wszyscy mieszkańcy województwa. Należy jednak pamiętać, że każdy głosuje raz, a do dyspozycji ma 1 punkt na zadania z puli wojewódzkiej i 3 punkty na zadania z pul podregionalnych. Punkty te przyznajemy podczas jednej sesji dla zadania wojewódzkiego i dla zadań podregionalnych.

Opera Śląska w Bytomiu

Opera Śląska w czerwcu 2020 roku może powrócić do bytomskich Dolomitów Sportowej Doliny, prezentując „Carmen” Georges'a Bizeta! Taki projekt w ramach I edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego złożyła Halina Bieda, radna Sejmiku Województwa Śląskiego, a obecnie senator RP. Aby było to możliwe musi on zebrać odpowiednią liczbę głosów i wygrać głosowanie na zadania realizowane dzięki pierwszej edycji MBO.

Przypomnijmy, że w latach 2007-2011 w DSD odbywały się megawidowiska w wykonaniu marszałkowskiej instytucji kultury Opery Śląskiej. Publiczność zobaczyła m.in. „Barona cygańskiego”, „Halkę”, „Księżniczkę czardasza”, „Nabucco” czy „Straszny dwór”. Spektakle te cieszyły się olbrzymią popularnością i gromadziły wielotysięczną publikę. DSD położone są w malowniczym miejscu, w rejonie dawnego wyrobiska dolomitowego, znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie jedynego na terenie województwa obszaru wpisanego na listę UNESCO. - Uważam, że to był jeden z lepszych produktów kulturalnych Bytomia. Był taki moment, kiedy na spektakle do DSD przyjeżdżało ponad 10 tys. ludzi i to nie tylko z Bytomia, ale z całego województwa. Ludzie lubią takie duże wydarzenia – zauważa Halina Bieda, autorka wniosku złożonego do budżetu marszałkowskiego.

Czytaj dalej!


Dodatkowo, w sezonie 2019/2020 Opera Śląska obchodzi jubileusz 75-lecia istnienia, takie widowisko doskonale by się wpisywało w zakończenie obchodów. - Bardzo nas cieszy, otwierająca się możliwość pozyskania funduszy na przywrócenie organizacji spektakli plenerowych Opery Śląskiej w Bytomiu, na terenie bytomskich Dolomitów Sportowej Doliny. Od początku objęcia stanowiska dyrektora Opery Śląskiej, deklarowałem chęć wskrzeszenia tej inicjatywy. Wyzwania finansowe i organizacyjne przekraczały jednak możliwości samego teatru. Nie było też chęci partycypacji w kosztach ze strony ówczesnych władz miasta, ani zainteresowania reaktywacją tego wydarzenia – powiedział nam w sierpniu Łukasz Goik, dyrektor Opery Śląskiej w Bytomiu.

Co zrobić, by zagłosować na Operę Śląską?

Należy odwiedzić stronę internetową https://ebo.slaskie.pl/pub/vote/start, a następnie wybrać kategorię zadania o zasięgu wojewódzkim. Kiedy rozwiniemy menu, zobaczymy wszystkie zgłoszone pomysły. Na miejscu 11. znajduje się zadanie Opera Śląska - powrót w Dolomity.

Beach Party&Summer Cup 2020 - kierunek Rudziniec

Drugim projektem, który poniekąd dotyczy bytomian jest przedsięwzięcie opisane jako Beach Party&Summer Cup 2020 - kierunek Rudziniec, które łączy dwie ciekawe imprezy: Otwarte Mistrzostwa Śląska w siatkówce plażowej oraz zabawę w rytm muzyki klubowej. W ten sposób organizatorzy chcą zachęcić uczestników, również z Bytomia, do wyjścia z domu i skorzystania z proponowanych aktywności. Zaplanowane na jeden wakacyjny weekend w 2020 r. wydarzenie ma być połączone z akcją honorowego oddawania krwi oraz kampanią informacyjną dla potencjalnych dawców szpiku.

Na tę inicjatywę możemy zagłosować wybierając zadania w podregionie czwartym, obejmującym powiaty: gliwicki, lubliniecki, tarnogórski oraz miasta na prawach powiatu: Bytom, Gliwice.

Gdy zdecydujemy się oddać głos na wybraną inicjatywę, musimy podać swoje dane osobowe, w tym numer PESEL oraz numer telefonu, na który przyjdzie kod weryfikacyjny. Głos będzie ważny dopiero, gdy dopełnimy wszystkich formalności.

Głosować można TU!

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Kalendarz Kopalnie Śląska na 2023 rok 1

Zbierają pieniądze na druk kalendarza o śląskich kopalniach

Międzynarodowy Dzień Tańca w Teatrze Rozbark

Międzynarodowy Dzień Tańca w Teatrze Rozbark

Miejska Wigilia na ul. Dworcowej

Wigilijne świętowanie dla wszystkich

Teatr

Czas Ryby w Teatrze Rozbark

Byt krzysztof kobylinski

We Europe. Międzynarodowy koncert jazzowy na...

Byt pociag jadacy przez las

Kolej wąskotorowa będzie jeździć dłużej

Byt library 488690 1280

Miejska Biblioteka Publiczna zostanie otwarta w...