Chcesz powrotu opery w plener? Zagłosuj w budżecie obywatelskim!

Ruszyło głosowanie na projekty zgłoszone do Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego. Wśród nich jest pomysł przywrócenia spektakli operowych wystawianych w Dolomitach Sportowej Dolinie oraz Beach Party&Summer Cup 2020.

Byt dolomity

Swoje głosy na propozycje zadań, które mogą zostać sfinansowane z budżetu marszałka województwa śląskiego, można oddawać do 30 listopada. Głosowanie odbywa się elektronicznie, a uprawnieni do wzięcia w nim udziału są wszyscy mieszkańcy województwa. Należy jednak pamiętać, że każdy głosuje raz, a do dyspozycji ma 1 punkt na zadania z puli wojewódzkiej i 3 punkty na zadania z pul podregionalnych. Punkty te przyznajemy podczas jednej sesji dla zadania wojewódzkiego i dla zadań podregionalnych.

Opera Śląska w Bytomiu

Opera Śląska w czerwcu 2020 roku może powrócić do bytomskich Dolomitów Sportowej Doliny, prezentując „Carmen” Georges'a Bizeta! Taki projekt w ramach I edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego złożyła Halina Bieda, radna Sejmiku Województwa Śląskiego, a obecnie senator RP. Aby było to możliwe musi on zebrać odpowiednią liczbę głosów i wygrać głosowanie na zadania realizowane dzięki pierwszej edycji MBO.

Przypomnijmy, że w latach 2007-2011 w DSD odbywały się megawidowiska w wykonaniu marszałkowskiej instytucji kultury Opery Śląskiej. Publiczność zobaczyła m.in. „Barona cygańskiego”, „Halkę”, „Księżniczkę czardasza”, „Nabucco” czy „Straszny dwór”. Spektakle te cieszyły się olbrzymią popularnością i gromadziły wielotysięczną publikę. DSD położone są w malowniczym miejscu, w rejonie dawnego wyrobiska dolomitowego, znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie jedynego na terenie województwa obszaru wpisanego na listę UNESCO. - Uważam, że to był jeden z lepszych produktów kulturalnych Bytomia. Był taki moment, kiedy na spektakle do DSD przyjeżdżało ponad 10 tys. ludzi i to nie tylko z Bytomia, ale z całego województwa. Ludzie lubią takie duże wydarzenia – zauważa Halina Bieda, autorka wniosku złożonego do budżetu marszałkowskiego.

Czytaj dalej!


Dodatkowo, w sezonie 2019/2020 Opera Śląska obchodzi jubileusz 75-lecia istnienia, takie widowisko doskonale by się wpisywało w zakończenie obchodów. - Bardzo nas cieszy, otwierająca się możliwość pozyskania funduszy na przywrócenie organizacji spektakli plenerowych Opery Śląskiej w Bytomiu, na terenie bytomskich Dolomitów Sportowej Doliny. Od początku objęcia stanowiska dyrektora Opery Śląskiej, deklarowałem chęć wskrzeszenia tej inicjatywy. Wyzwania finansowe i organizacyjne przekraczały jednak możliwości samego teatru. Nie było też chęci partycypacji w kosztach ze strony ówczesnych władz miasta, ani zainteresowania reaktywacją tego wydarzenia – powiedział nam w sierpniu Łukasz Goik, dyrektor Opery Śląskiej w Bytomiu.

Co zrobić, by zagłosować na Operę Śląską?

Należy odwiedzić stronę internetową https://ebo.slaskie.pl/pub/vote/start, a następnie wybrać kategorię zadania o zasięgu wojewódzkim. Kiedy rozwiniemy menu, zobaczymy wszystkie zgłoszone pomysły. Na miejscu 11. znajduje się zadanie Opera Śląska - powrót w Dolomity.

Beach Party&Summer Cup 2020 - kierunek Rudziniec

Drugim projektem, który poniekąd dotyczy bytomian jest przedsięwzięcie opisane jako Beach Party&Summer Cup 2020 - kierunek Rudziniec, które łączy dwie ciekawe imprezy: Otwarte Mistrzostwa Śląska w siatkówce plażowej oraz zabawę w rytm muzyki klubowej. W ten sposób organizatorzy chcą zachęcić uczestników, również z Bytomia, do wyjścia z domu i skorzystania z proponowanych aktywności. Zaplanowane na jeden wakacyjny weekend w 2020 r. wydarzenie ma być połączone z akcją honorowego oddawania krwi oraz kampanią informacyjną dla potencjalnych dawców szpiku.

Na tę inicjatywę możemy zagłosować wybierając zadania w podregionie czwartym, obejmującym powiaty: gliwicki, lubliniecki, tarnogórski oraz miasta na prawach powiatu: Bytom, Gliwice.

Gdy zdecydujemy się oddać głos na wybraną inicjatywę, musimy podać swoje dane osobowe, w tym numer PESEL oraz numer telefonu, na który przyjdzie kod weryfikacyjny. Głos będzie ważny dopiero, gdy dopełnimy wszystkich formalności.

Głosować można TU!

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon