Przyjdź i zostań potencjalnym dawcą!

W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: białaczka, czyli nowotwór krwi. Dla wielu Pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczep szpiku od dawcy niespokrewnionego. Na całym świecie zarejestrowanych jest ponad 30 milionów potencjalnych dawców szpiku, jednak ciągle istnieją osoby, które poszukują swojego „genetycznego bliźniaka”.

Byt aj partners dawcy szpiku1

Znalezienie zgodnego dawcy to jak szukanie igły w stogu siana. Różnorodność naszych genów powoduje, że prawdopodobieństwo ich powtórzenia wynosi w najlepszym przypadku 1 na 20 000 osób, ale czasem, przy rzadkim genotypie, nawet jeden do kilku milionów.

By zwiększyć szansę na znalezienie dawcy dla pacjentów z białaczką, firma A&J Partners postanowiła zorganizować Dzień Dawcy Szpiku. Wydarzenie odbędzie się 19 listopada (wtorek) w godzinach 10:00 - 18:00 w Biurze Promocji Bytomia (Rynek 7).

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, który waży minimum 50 kg. Rejestracja zajmuje chwilę i polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Jak tłumaczy Adrianna Wieczorek, koordynatorka akcji, cała procedura trwa około 10 minut, ale może uratować ludzkie życie.

Pakiet rejestracyjny zostanie wysłany do fundacji DKMS. Wyniki badania i dane osobowe wprowadzane zostaną do bazy dawców komórek macierzystych, a zarejestrowana osoba otrzyma z fundacji informację zwrotną dot. wprowadzenia do bazy dawców.

- Po rejestracji może zdarzyć się tak, że przez wiele lat nikt się z nami nie skontaktuje, lecz jest szansa, że pewnego dnia zadzwoni telefon z informacją, że nasz „genetyczny bliźniak" potrzebuje szpiku – wyjaśnia pani Adrianna. - Padnie wtedy pytanie, czy wciąż jeszcze jesteśmy zdecydowani, by oddać szpik. Bo fakt, że w we wtorek wyrazimy chęć zostania dawcą szpiku, niczego jeszcze nie przesądza. Może się równie zdarzyć tak, że o oddanie szpiku nigdy nie zostaniemy poproszeni. Zachęcam jednak wszystkich, by spróbować i przyłączyć się do akcji – dodaje koordynatorka.

Podczas Dnia Dawcy Szpiku w Bytomiu będzie można także bezpłatnie zbadać wzrok oraz dokonać pomiaru ciśnienia tętniczego!

Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL.

plakat dkms bytom

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Zdjęcie Główne

Nowe, atrakcyjne oferty w Kolejach Śląskich! Sprawdź i jedź

Koleje Śląskie - INDUSTRIADA 2022

Bezpłatne przejazdy dla uczestników INDUSTRIADY 2022?

Moje Miejsce Jura 1

Odpoczynek w stylu slow life? Jura Krakowsko-Częstochowska!

Alpakarnia Poczesna Zdjęcie Główne

Alpakarnia Poczesna – świat zwierząt, który warto odwiedzić

T LOVE Koncert

Koncert "KING!" zespołu T.LOVE z gościem Tomaszem Organkiem!

E1 GOKART ZDJĘCIE GŁÓWNE

E1GOKART! Prawdziwa gratka dla fanów motorsportu w Chorzowie

Lipiny czerwiec 1921 r żandarmeria powstańcza

Poznaj historię opisaną przez Muzeum Powstań Śląskich