Przyjdź i zostań potencjalnym dawcą!

W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: białaczka, czyli nowotwór krwi. Dla wielu Pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczep szpiku od dawcy niespokrewnionego. Na całym świecie zarejestrowanych jest ponad 30 milionów potencjalnych dawców szpiku, jednak ciągle istnieją osoby, które poszukują swojego „genetycznego bliźniaka”.

Byt aj partners dawcy szpiku1

Znalezienie zgodnego dawcy to jak szukanie igły w stogu siana. Różnorodność naszych genów powoduje, że prawdopodobieństwo ich powtórzenia wynosi w najlepszym przypadku 1 na 20 000 osób, ale czasem, przy rzadkim genotypie, nawet jeden do kilku milionów.

By zwiększyć szansę na znalezienie dawcy dla pacjentów z białaczką, firma A&J Partners postanowiła zorganizować Dzień Dawcy Szpiku. Wydarzenie odbędzie się 19 listopada (wtorek) w godzinach 10:00 - 18:00 w Biurze Promocji Bytomia (Rynek 7).

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, który waży minimum 50 kg. Rejestracja zajmuje chwilę i polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Jak tłumaczy Adrianna Wieczorek, koordynatorka akcji, cała procedura trwa około 10 minut, ale może uratować ludzkie życie.

Pakiet rejestracyjny zostanie wysłany do fundacji DKMS. Wyniki badania i dane osobowe wprowadzane zostaną do bazy dawców komórek macierzystych, a zarejestrowana osoba otrzyma z fundacji informację zwrotną dot. wprowadzenia do bazy dawców.

- Po rejestracji może zdarzyć się tak, że przez wiele lat nikt się z nami nie skontaktuje, lecz jest szansa, że pewnego dnia zadzwoni telefon z informacją, że nasz „genetyczny bliźniak" potrzebuje szpiku – wyjaśnia pani Adrianna. - Padnie wtedy pytanie, czy wciąż jeszcze jesteśmy zdecydowani, by oddać szpik. Bo fakt, że w we wtorek wyrazimy chęć zostania dawcą szpiku, niczego jeszcze nie przesądza. Może się równie zdarzyć tak, że o oddanie szpiku nigdy nie zostaniemy poproszeni. Zachęcam jednak wszystkich, by spróbować i przyłączyć się do akcji – dodaje koordynatorka.

Podczas Dnia Dawcy Szpiku w Bytomiu będzie można także bezpłatnie zbadać wzrok oraz dokonać pomiaru ciśnienia tętniczego!

Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL.

plakat dkms bytom

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Smacznie i zdrowo pod Twoje drzwi. Najlepsze diety pudełkowe. Sprawdź te oferty

Smacznie i zdrowo pod Twoje drzwi. Najlepsze diety pudełkowe

Ferie Last Minute zdjęcie główne do artykułu

Ferie zimowe 2023 last minute. Fajne oferty

Zdjęcie Główne

Nowe, atrakcyjne oferty w Kolejach Śląskich! Sprawdź i jedź

Nie tylko sprzęt - na nartach pamiętaj o odpowiedniej odzieży

Na nartach pamiętaj o odpowiedniej odzieży

Kobylinski skrzypczak

Generał Waldemar Skrzypczak gościem Pawła Kobylińskiego

Zdjęcie Główne 2

BPK remontujemy wspólnie – raz, a dobrze

Centralna Oczyszczalnia Ścieków

BPK inwestuje w OZE, żeby utrzymać w ryzach koszty energii