Przyszłoroczna rekonstrukcja walk o Miechowice przebije wszystkie poprzednie edycje!

Tegoroczna inscenizacja wydarzeń ze stycznia 1945 roku będzie wyjątkowa. Wezmą w niej udział znani polscy aktorzy. Kto pojawi się w szeregach rekonstruktorów?

Byt rekonstrukcja walko o miechowice

Rekonstrukcja walk o Miechowice na dobre wpisała się do kalendarza imprez organizowanych w Bytomiu. Co roku przyciąga rzesze miłośników historii, a jej wysoki poziom budzi podziw nie tylko wśród obserwatorów, ale i grup rekonstrukcyjnych, które uczestniczą w wielu tego typu imprezach odbywających się na terenie kraju i poza nim. W styczniu 2020 zaplanowano już czwartą edycję wydarzenia i z pewnością przejdzie ono do historii. Dlaczego? Otóż, wezmą w nim udział znani polscy aktorzy. Kto dołączy do tego grona?

Do Miechowic przyjedzie Cezary Żak i Lech Dyblik

- Przygotowania do kolejnej edycji widowiska historycznego „Walki o Miechowice” trwają od wielu miesięcy. Oprócz ponad 30 grup rekonstrukcyjnych z Polski, Czech i Słowacji oraz prawie 180 rekonstruktorów, udział w wydarzeniu zapowiedzieli także znani polscy aktorzy – Cezary Żak oraz Lech Dyblik – mówi Ireneusz Okoń, jeden z głównych organizatorów widowiska historycznego „Walki o Miechowice” i członek Stowarzyszenia Pro Fortalicium.

- Dziesiątki a może i setki godzin naszych rozmów zostanie przelane na papier i stworzy nowy scenariusz – napisał na facebookowym profilu miechowickiego schronu Ireneusz Okoń, który co roku czuwa nad przebiegiem rekonstrukcji, a wcześniej skrupulatnie ją planuje.

Cezary Żak ma na koncie m.in. rolę Harry’ego Sauera w serialu „Tajemnica twierdzy szyfrów”, gdzie odgrywał postać SS-Hauptsturmfuhrera, będącego szefem bezpieczeństwa na zamku Książ.

Z kolei podczas styczniowej inscenizacji aktor wcieli się w rolę oficera Wehrmachtu. Natomiast Lech Dyblik, również znany z wielu seriali i filmów historycznych, gdzie głównie grał role drugoplanowe, wcieli się w rolę majora NKWD.

fot. M. Mikrut-Majeranek

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Ruch Radzionków Widzew Łódź 1998

Oto legendarna drużyna Ruchu Radzionków

Byt 1

Powstańczy tramwaj pojawi się w Bytomiu

Byt cyfrowa biblioteka bytomskiej architektury

Baza bytomskich zabytków urośnie ponad dwukrotnie!

Byt muzeum ksiazki o bytomiu

Muzeum wydało książki o Bytomiu

Byt waskotorowka roboty

Cały Bytom zrzuca się na Wąskotorówkę!

Byt cia2

Bytom pod lupą CIA...

Byt IMG 20151024 083043

Powstaje pomnik Tragedii Górnośląskiej