Sileziany wręczone. Trafiły do zdolnych adeptów tkactwa

Międzynarodowe Biennale Współczesnej Tkaniny Artystycznej „Sileziany” zakończone. 15 listopada w Biurze Promocji Miasta Bytomia otwarto wystawę pokonkursową i nagrodzono laureatów konkursu.

Byt sileziany2019

W tym roku zorganizowano dwunastą edycję konkursu. Tym razem jury oceniło ponad 500 prac, spośród których wyłoniło 46 laureatów w różnych kategoriach. Dodatkowo, przyznano ponad 100 wyróżnień. Na wystawie w Biurze Promocji Bytomia można zobaczyć 200 najlepszych prac, a więc miniatur tkackich. Należą zarówno do młodych artystów, jak i do trzynastu utytułowanych twórców takich jak: Jolanta Brejdak, Stanisław Dziubak, Aleksandra Herisz, Tamara Maj, Aneta Pliszka, Maria Polakowska-Prokopiak, Natalia Prokopiak-Latosińska, Ewa Rosiek-Buszko, Helena Szuba, Józef Szuba, Barbara Yoshida, Aleksandra Zuba-Benn czy Hanna Żywicka.

Wydarzenie to jest częścią projektu KECIOK SZTUKI dofinansowanego ze środków Gminy Bytom realizowanego przez Wolne Stowarzyszenie Zielonych Artystów.

Sileziany organizowane są od 1995 roku w MDK nr 1

Przypomnijmy, że „Sileziany” to autorski projekt Aleksandry Herisz, który realizowany jest w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 w Bytomiu od 1995 roku. - Inicjatywa ta ma na celu propagowanie sztuki włókna przez rozwój aktywności twórczej dzieci i młodzieży, kultywowanie starych technik i poznanie współczesnych zjawisk w sztuce włókna - wyjaśnia Aleksandra Herisz, autorka koncepcji.

- Formuła tego projektu od samego początku miała na celu konfrontacje różnych postaw twórczych w tkaninie unikatowej. Różnorodność i atrakcyjność tego kierunku w sztuce wynika z bogactwa technik i możliwości ich łączenia. Tkanina unikatowa wciąż penetruje nowe obszary, zdobywa nowe tworzywa, ale nie zapomina o rzetelnym warsztacie. Nie może istnieć przyszłość bez przeszłości. Techniki wykorzystywane we współczesnej tkaninie artystycznej są głęboko zakorzenione w tradycji wielu narodów – dodaje.

Konkurs dla dzieci i młodzieży stwarza możliwość zaprezentowania swoich poszukiwań i kreatywnego podejścia do tradycji i dziedzictwa kulturowego. Prace realizowane przez młodych artystów wykorzystują splot i różnego rodzaju włókna nawiązując do tradycyjnych technik rękodzielniczych, ale również eksperymentują z różnymi materiałami takimi jak drut, folia, papier.

Jak wyjaśnia Aleksandra Herisz, każdej edycji towarzyszy nowy temat, z którym muszą się zmierzyć młodzi twórcy. Uczestnicy konkursu tworzyli już swoje dzieła na następujące tematy: „Konar, drzewo, przedmiot”, „Mój skrawek przestrzeni”, „Kosmiczny list”, „Jak ptaki...”, „Mój autoportret, mój ślad”. W tym roku nieco to zmodyfikowano. - Tegoroczna edycja nie narzucała tematu, ale określała format 15 na 15 centymetrów, czyli miniatura. W tej edycji również artyści zostali ograniczeni do miniatur 20x20cm – dodaje inicjatorka akcji.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon