Koniec epoki górnictwa? Nadchodzi likwidacja KWK Bobrek-Piekary Ruch Piekary

To już pewne: Początek 2020 roku przyniesie kres wydobywania węgla pod Piekarami Śląskimi. Decyzję w tej sprawie podjęto podczas 27. posiedzenia zespołu porozumiewawczego do spraw oceny eksploatacji górniczej pod terenami Piekar Śląskich.

Byt coal 1626368 1280

Wspomniane spotkanie miało miejsce 7 listopada w Spółce Restrukturyzacji Kopalń S.A. z siedzibą w Bytomiu Oddział w Piekarach Śląskich KWK „Piekary I” w Piekarach Śląskich. Jak poinformował Wyższy Urząd Górniczy: - Przedstawiciel kierownictwa zakładu górniczego poinformował, że eksploatacja górnicza pod terenami miasta, zakończy się definitywnie w I kwartale 2020 roku.

Koniec wydobycia węgla w tym rejonie, zaplanowany na kwiecień przyszłego roku, argumentowano występowaniem groźnych wstrząsów wysokoenergetycznych, które są generowane właśnie w wyniku prowadzonej działalności górniczej. Przekładają się na szkody górnicze, które niszczą miasto. Wskazuje się też na brak węgla, którego wydobycie byłoby możliwe, bezpieczne i ekonomicznie opłacalne. W związku z podjętą decyzją KWK Bobrek-Piekary Ruch Piekary zostanie zlikwidowana i trafi do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK).

A co z pracownikami? Szacuje się, że w kopalni Bobrek-Piekary pracuje ok. 2,8 tys. osób. Zakład ten wydobywa ok. 2,6 mln ton węgla rocznie. Warto podkreślić, że ponad 1,5 mln ton pochodzi z Ruchu Bobrek, a ok. 1 mln ton – z Ruchu Piekary. Zgodnie z ustaleniami Wyższego Urzędu Górniczego, wszyscy zwolnieni pracownicy mają znaleźć pracę w Ruchu Bobrek w Bytomiu. - Jak zapewnili przedstawiciele kierownictwa zakładu górniczego KWK „Bobrek-Piekary”, z uwagi na braki na rynku pracy doświadczonej kadry górniczej, wszyscy pracownicy likwidowanej kopalni znajdą zatrudnienie na Ruchu „Bobrek” w Bytomiu – czytamy w komunikacie wydanym przez WUG. Czy tak się stanie? Czas pokaże.

fot. pixabay.com

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Woz strazacki karetka

Bytom przekazuje karetkę i wóz strażacki dla Ukrainy

Potrącenie na przejściu dla pieszych

Potrącenie kobiety na przejściu dla pieszych

Swiatelko do nieba na placu Sobieskiego

Ile bytomianie zebrali dla WOŚP?

Mapa S11

S11 polepszy komunikację Bytomia z miastami ościennymi

Polana w lesie

Nadleśnictwo chce mocno przerzedzić bytomski las

Tramwaj i choinka

Z Bytomia na Sylwester z Polsatem tramwajem

Bytom. Urząd Miejski

Bytom drugi od końca w Rankingu Gmin Województwa Śląskiego