Kronika Policyjna: 25 listopada [przegląd]

Oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Bytomiu informuje:

Byt zlodziej25

Złodzieje w rękach policji

Kryminalni z bytomskiej komendy zatrzymali sprawcę kradzieży artykułów spożywczych. 20-latek od września do listopada w jednym z marketów dokonał kilku kradzieży towaru o wartości około 2 tys. złotych. Już usłyszał zarzuty. Grozi mu teraz nawet do 5 lat więzienia.

W ręce kryminalnych wpadł 20-letni mieszkaniec Bytomia, który w jednym ze sklepów wielkopowierzchniowych kilkukrotnie dokonał kradzieży artykułów spożywczych. Do zdarzeń dochodziło od września do listopada. Mężczyzna z grabieży uczynił sobie stałe źródło dochodu. Łupem sprawcy padły artykuły o łącznej wartości około 2 tys. złotych. Śledczy zapoznali się z zapisem z kamer monitoringu sklepu a następnie ustalili rysopis złodzieja i rozpoczęli jego poszukiwania. Wczoraj policjanci zatrzymali rabusia. Mieszkaniec Bytomia usłyszał już zarzuty. Teraz grozi mu nawet do 5 lat więzienia.

Podczas akcji „Smog” policjanci zatrzymali 9 dowodów rejestracyjnych

20 listopada policjanci z bytomskiej drogówki wraz z funkcjonariuszami ITD sprawdzali poziom zadymienia spalin pojazdów podczas działań „SMOG”. Szczególną uwagę mundurowi zwracali na pojazdy, których stan techniczny mógł wskazywać na przekroczenie wydzielanych spalin. Podczas akcji skontrolowano 172 pojazdy. Zatrzymano 9 dowodów rejestracyjnych.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Bytomiu oraz Inspekcji Transportu Drogowego prowadzili w ubiegłym tygodniu działania „Smog". Mundurowi sprawdzali czy samochody poruszające się po naszych drogach nie zanieczyszczają zanadto środowiska. Podczas działań stróże prawa dokonywali pomiaru zadymienia spalin pojazdów z silnikami diesla i benzyny. W trakcie działań mundurowi sprawdzali stan techniczny pojazdów, czas pracy kierowców oraz dokumentacje pojazdów przewożących towary lub osoby.

W trakcie działań mundurowi sprawdzili 172 pojazdy, zatrzymano 9 dowodów rejestracyjnych. Stróże prawa zapowiadają, że tego typu działania prowadzone będą cyklicznie.

„Bytom moimi oczami”

To akcja mająca na celu edukację już od najmłodszych lat. Celem jej jest dbanie o otaczające nas środowisko oraz promowanie bezpiecznego stylu życia. W inicjatywę wpisuje się mural, który powstał na elewacji budynku Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Popiełuszki. Przyłączając się do akcji, mundurowi z bytomskiej komendy oraz maskotka policji - pies Sznupek spotkali się z najmłodszymi, promując założenia przedsięwzięcia.

Bytomscy policjanci oraz maskotka śląskiej policji - pies „Sznupek” odwiedzili najmłodszych w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Popiełuszki. W czasie spotkania, w ramach akcji edukacyjnej „Bytom moimi oczami”, mundurowi uczyli dzieci, jak ważne jest dbanie o otaczające nas środowisko. Podczas spotkania nie zabrakło informacji na temat bezpiecznego poruszania się po drogach. Poruszono również temat bezpieczeństwa dzieci podczas zabaw na podwórku, przejazdu samochodem i kontaktach z obcymi.

Najmłodszym przypomniano o konieczności zapinania pasów w foteliku samochodowym, jak również o zachowaniu ostrożności w kontaktach z obcymi i zwierzętami. Ważnym elementem spotkania było przypomnienie o używaniu odblasków. Wszystkie dzieci z ogromną radością przywitały „Sznupka” oraz pozowały do pamiątkowych zdjęć. Na zakończenie wraz z Sznupkiem poszły zobaczyć mural, który powstał na elewacji budynku. To Sznupek, który ma przypominać o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwie i zachowaniu czystości w otaczającej nas przestrzeni.

„EKOpatrol” na drogach Bytomia

Od marca bytomskimi ulicami porusza się tzw. "EKO-patrol". W skład jego wchodzi policjant bytomskiej drogówki oraz funkcjonariusz Straży Miejskiej. Stróże prawa reagują na wszelkie sygnały dotyczące zanieczyszczeń środowiska. Patrol ten został powołany na podstawie wspólnej decyzji Prezydenta Bytomia oraz Komendanta Miejskiego Policji w Bytomiu. Głównym jego celem jest walka z nielegalnymi odpadami zagrażającymi bezpieczeństwu mieszkańców oraz środowisku.

W skład bytomskiego eko-patrolu wchodzi policjant ruchu drogowego oraz funkcjonariusz Straży Miejskiej. Głównymi zadaniami patrolu są:

  • Kontrola dokumentów wymaganych przy wykonywaniu transportu drogowego,
  • Kontrola dokumentów upoważniających do transportu odpadów,
  • Kontrola czasu pracy i odpoczynki i wymaganych przerw przez kierujących wykonujących transport drogowy,
  • Ujawnianie nieprawidłowości popełnianych przez kierujących pojazdami wykonującymi transport drogowy w tym wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji,
  • Kontrolowanie stanu trzeźwości kierujących oraz ewentualnego znajdowania się pod wpływem środków odurzających,
  • Reagowanie na przypadki zatrzymywania pojazdów w miejscach niedozwolonych w szczególności dotyczy to autostrad, dróg ekspresowych i dróg krajowych,
  • Zdecydowanej reakcji na przypadki popełniania przestępstw i wykroczeń.

Patrol podczas swojej służby skotrolował 5 pojazdów oraz dokonał kontroli rejonów tworzenia dzikich wysypisk.

Jechał 117 km/h na ul. Miechowickiej

Aż o 67 km/h dozwoloną prędkość przekroczył 40-letni kierujący osobowym Audi. Mężczyzna wpadł w ręce policyjnej grupy Speed na ul. Miechowickiej, gdy jechał w terenie zabudowanym mając na liczniku 117 km/h. Pirat drogowy, któremu ulica w mieście pomyliła się z autostradą, został ukarany mandatem oraz musi zwrócić prawo jazdy staroście.

Policjanci z bytomskiej drogówki działający w ramach walczącej z piractwem drogowym grupy Speed zatrzymali audi, którego kierowca znacznie przekroczył prędkość. Na ekranie policyjnego videoradaru pojawił się wynik 117 km/h. 40-letni mieszkaniec Bytomia, który nie bacząc na bezpieczeństwo innych użytkowników drogi oraz pieszych, przekroczył dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym aż o 67 km/h, został ukarany mandatem karnym.

Ponieważ nie posiadał prawa jazdy przy sobie musi je zwrócić do bytomskiego magistratu. Dopiero od tego momentu biegnie okres zatrzymania uprawnień. Zgodnie z obowiązującymi przepisami właściciel odbierze je za 3 miesiące. To kolejny nieodpowiedzialny kierowca, któremu bytomska ulica pomyliła się z autostradą.

fot. KMP w Bytomiu

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon