Brzezinka złożył mandat. Będzie zmiana w Radzie Miejskiej

Jacek Brzezinka nie będzie już radnym. Polityk złożył mandat, żeby zasiąść w zarządzie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Przez najbliższy miesiąc bytomska Rada Miejska będzie funkcjonować w uszczuplonym składzie.

Byt jacek brzezinka na sesji

13 listopada Zgromadzenie Metropolii podjęło decyzję w sprawie mianowania Jacka Brzezinki członkiem zarządu GZM. Bytomianin zastąpił na tym stanowisku Karolinę Wadowską, która przed dwoma laty została wyznaczona na nie przez gminy Podregionu Bytomskiego wbrew woli Damiana Bartyli. Teraz Bytom wreszcie odzyskał należne mu miejsce we władzach metropolii.

Wybór Jacka Brzezinki do zarządu GZM spowodował, że radny musiał złożyć mandat, gdyż nie może łączyć obu funkcji. Przewodniczący Mariusz Janas poinformował o tym fakcie w trakcie dzisiejszej sesji Rady Miejskiej.

- Podjąłem taką decyzję, ponieważ uznałem, że działanie w metropolii to jest naturalne przedłużenie naszej aktywności tutaj w samorządzie Bytomia. Wyrażam wielkie nadzieje, że rozwój, integracja w ramach metropolii będzie też dobrze służyła Bytomiowi. I tak zamierzam działać, choć oczywiście w samym zarządzie metropolii jestem przedstawicielem wszystkich 41 gmin - powiedział Jacek Brzezinka podczas sesji RM. - Myślę, że mam dobre doświadczenie, bo 12 lat temu, kiedy składałem mandat radnego obejmując mandat posła również deklarowałem państwu i mieszkańcom Bytomia aktywne działania na rzecz naszego miasta w parlamencie. Mogę mieć dzisiaj satysfakcję, i to sobie stawiam jako pewien cel, by również te działania w metropolii przynosiły dla Bytomia korzyść, bo między innymi efektem moich działań było pozyskanie wsparcia rewitalizacyjnego, ale też finansowanie Centrum Perinatologii i różnych innych inwestycji na terenie Bytomia - stwierdził nowy członek zarządu GZM.

Jacek Brzezinka podziękował prezydentowi Mariuszowi Wołoszowi oraz bytomskim radnym za współpracę. - Spieraliśmy się wiele razy na tej sali. Mam takie poczucie, że był to spór merytoryczny, spór który służył mieszkańcom tego miasta, by rada podejmowała z ich punktu widzenia dobre decyzje - wyznał z mównicy Brzezinka. - W ogóle uważam, że miniony rok, to dobry rok dla miasta. Myślę, że wspólnie przywróciliśmy otwartość debaty o sprawach miejskich, jawność wielu różnych decyzji - dodał.

Za współpracę podziękowali mu również przedstawiciele poszczególnych ugrupowań w bytomskiej radzie: Mariusz Janas i Alfred Pyrk (PiS), Michał Staniszewski (KO), Piotr Bula (SBB) i Robert Rabus (BIS). - Jak pan powiedział, niejednokrotnie się spieraliśmy tutaj. Przede wszystkim my, jako obóz opozycyjny wobec państwa koalicji, ale w imieniu radnych klubu Bytomskiej Inicjatywy Społecznej chciałbym panu pogratulować w tym działaniu na rzecz Bytomia i tego regionu - powiedział radny Robert Rabus.

Jacek Brzezinka zdobył mandat radnego jesienią zeszłego roku, a następnie został wybrany przez członków Rady Miejskiej na wiceprzewodniczącego. Wcześniej był doradcą marszałka województwa śląskiego. W latach 2007 - 2015 był posłem na Sejm RP i w tamtym okresie uczestniczył m.in. w pracach nad przyjętą w 2015 roku ustawą o powiecie metropolitalnym. Zanim został posłem, od 1994 roku zasiadał w bytomskiej Radzie Miejskiej.

Po złożeniu mandatu przez najbliższy miesiąc Rada Miejska będzie pracować w składzie 24 a nie 25 członków. Podczas grudniowej sesji zaprzysiężona zostanie Teresa Polak, która jest następną osobą z listy Koalicji Obywatelskiej, jaka uzyskała największą liczbę głosów w zeszłorocznych wyborach w okręgu nr 5. To doświadczona pielęgniarka pracująca od ok. 30 lat w bytomskiej służbie zdrowia. W trakcie kampanii kładła największy nacisk na problemy służby zdrowia i profilaktyki zdrowotnej w naszym mieście.

fot. kadr z transmisji obrad RM

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon