W czwartek debata Bytom 2054 - Ratujmy EC Szombierki

Przed nami kolejna debata z cyklu Bytom2054. Tym razem zostanie poświęcona Elektrociepłowni Szombierki.

29 listopada EC Szombierki obchodzi 99. urodziny. Obecnie znajduje się w fatalnym stanie. O konieczności podjęcia działań zmierzających do jej uratowania alarmował ostatnio m.in. Przemo Łukasik, podświetlając ją w ramach akcji konstruowania Obiektów Niemożliwych. Na dwa wieczory industrialna katedra przemieniła się w latarnię morską. To ostatni moment, aby ocalić ją od destrukcji, dlatego też temat ten zostanie poddany pod dyskusję podczas czwartkowego spotkania z cyklu Bytom2054.

Odbędzie się ono w wigilię urodzin industrialnej perełki, czyli 28 listopada w Miejskiej Bibliotece Publiczne. Debata zostanie poświęcona pogrążającej się w ruinie EC Szombierki. Organizatorzy stawiają pytanie: Czy nadal będziemy się tylko przyglądać, jak ikona architektury poprzemysłowej popada w dalszą ruinę? Zapowiadają, że podczas debaty publicznie zadadzą pytanie o to, kto ponosi odpowiedzialność za stan industrialnej katedry.

- Czy w roku 100-lecia EC Szombierki zostanie już tylko kupą kamieni? Wiemy, że to nie pierwsze pospolite ruszenie w temacie postindustrialnej katedry, wiemy też, że bez wątpienia ostatnie. Pytanie to zadajemy właścicielowi, wojewódzkiemu i miejskiemu konserwatorowi zabytków, władzom województwa, władzom miasta i spółce Fortum, która podjęła tak nietrafną z punktu widzenia naszej architektonicznej perły decyzję w sprawie wyboru nowego właściciela – podkreślają organizatorzy wydarzenia.

W spotkaniu wezmą udział m.in. miejski i wojewódzki konserwator zabytków.

Z kolei w sobotę, 30 listopada, zaplanowano ,,Dzień otwarty EC Szombierki”. Można będzie zobaczyć dyrekcję i gabinet dyrektora z oryginalnym wyposażeniem sprzed 99 lat, pompownię, halę maszyn, nastawnię i wieżę wodno-zegarową. Wstęp bezpłatny. Obowiązują zapisy poprzez maila: bytomskidetektywhistoryczny@op.pl.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon