MUZY 2019 rozdane!

Dobiegła końca XIII Bytomska Jesień Literacka. Podczas finałowego koncertu wręczono Nagrody Prezydenta Bytomia Muzy 2019. Do kogo trafiły?

Byt muzy2019

W tym roku Muzy przyznano już po raz 23. Wyróżnieniami tymi honoruje się osoby, które mogą się pochwalić osiągnięciami twórczymi czy też takimi odniesionymi w dziedzinie upowszechniania kultury i zarządzania kulturą. Od 1997 roku do dziś przyznano już 104 statuetki. Podczas tegorocznej gali nagrody prezydenta otrzymały trzy osoby. Pierwsza z nich powędrowała do Doroty Hadrian (za osiągnięcia twórcze). Artystka, rzeźbiarka współpracuje na co dzień z Centrum Sztuki Współczesnej Kronika, gdzie realizowała m.in. projekty angażujące bytomskie dzieci, między innymi wychowanków bytomskich domów dziecka.

Wyróżnieniem w kategorii upowszechniania kultury uhonorowano Elżbietę Mendakiewicz, wieloletnią dyrektorkę Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej. Dzięki jej aktywności w naszym mieście zainicjowano wiele prestiżowych wydarzeń kulturalnych, które na trwale wpisały się do kalendarza bytomskich imprez, posiadające ogólnopolski zasięg. Jednym z nich jest Gala Baletowa organizowana z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca na Śląsku. Z kolei w kategorii upowszechnianie kultury i osiągnięcia twórcze statuetkę otrzymał Władysław Szymański. Jest on znanym na świecie naukowcem, wirtuozem i kompozytorem muzyki organowej. Od kilkunastu lat organizuje Bytomskie Koncerty Organowe.

Oprawę muzyczną podczas gali zapewnił koncert Byle Nie o Miłości, podczas którego zaprezentowano najpiękniejsze, jazzowe aranżacje piosenek Agnieszki Osieckiej. Muzyczną ucztę połączono z projekcją fragmentów wywiadów z udziałem poetki.

Dodatkowo, tego dnia nagrodzono także laureatów dwóch konkursów, które zorganizowano w ramach Bytomskiej Jesieni Literackiej. Tytuł najlepszego recytatora otrzymali Przemysław Ludwiński (kategoria do lat 14) oraz Wiktoria Białas (powyżej lat 14). Natomiast zwyciężczynią Turnieju Jednego Wiersza została Jolanta Bujoczek-Skowronek.

{gallery}galerie-news/2019/11/muzy{/gallery}

fot. Magdalena Grabowska

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Lombard

Film o "Helikopterku" będzie miał premierę w Katowicach

30 wosp

Trwa finał WOŚP w Bytomiu. Co będzie się działo?

Mural kwk rozbark 01

Artyści ozdobili mur kopalni

Byt teatr2

Jedna przestrzeń: teatr i taniec. Dni otwarte...

Byt 4

Boska primadonna czy boski potwór? Wielkie...

Byt muzeum gornoslaskie w bytomiu1

Muzeum Górnośląskie beneficjentem programu...

Byt citylight mały zgon

"Mały Zgon" nastąpi w marcu. O co chodzi?