Film „Żelazny most” już w kinach. Wśród aktorów są ratownicy górniczy z CSRG w Bytomiu!

Od 22 listopada na ekranach polskich film można oglądać film „Żelazny most”. Kilka scen nakręcono w Bytomiu, Zabrzu i Katowicach. Widzieliście już?

Byt film zelazny most

„Żelazny most” to reżyserski debiut Moniki Jordan-Młodzianowskiej. W rolach głównych występują Bartłomiej Topa, Łukasz Simlat i Julia Kijowska. Jednakże w obsadzie znajdziemy także ratowników górniczych z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego S.A. w Bytomiu!

Zobaczcie zwiastun!

https://www.youtube.com/watch?v=Xbg2FwCBzU4

To dramatyczna opowieść o trójce bohaterów uwikłanych w miłosną relację. Pracujący na stanowisku sztygara Kacper (Bartłomiej Topa) ma romans z żoną swojego przyjaciela, Oskara (Łukasz Simlat), również górnika. Żeby móc spotykać się z kochanką Magdą (Julia Kijowska), Kacper wysyła Oskara do pracy na odległe i niebezpieczne odcinki kopalni. W czasie ich kolejnej schadzki w kopalni następuje tąpnięcie, a Oskar zostaje odcięty w zawalonym chodniku. Kochankowie rzucają się w wir akcji ratowniczej, muszą przy tym uporać się z poczuciem winy oraz świadomością, że pośrednio przyczynili się do dramatu zasypanego męża i przyjaciela. Nie pomaga im w tym żywe uczucie, jakim nadal siebie darzą. Zbyt wiele pytań, niepodjętych decyzji zostaje nagle bez rozwiązania, a niemożność konfrontacji z zaginionym mężem zmusza kochanków do szukania odpowiedzi w samych sobie.

Zobaczcie zapowiedź!

https://www.youtube.com/watch?v=DX6Qtd0SfsY

Należy zaznaczyć, że fabuła została częściowo oparta na autentycznych wydarzeniach. Chodzi tu o katastrofę i akcję ratowniczą prowadzoną w kopalni „Wujek” w roku 2015. Po wstrząsie, do którego doszło 18 kwietnia ratownicy szukali dwóch górników aż do 15 czerwca. Film ten kręcono m.in. na poziomie szkoleniowym „Wujka”, w budynkach kopalni „Makoszowy” oraz w pobliżu hałdy przy kopalni „Ziemowit”. Jeżeli chodzi o bytomskie akcenty to w filmie zobaczymy m.in. kadry kręcone w Dolomitach Sportowej Dolinie przy ul. Blachówki.

fot. kadr z trailera filmu

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon