Na bytomskim Rynku pojawił się tajemniczy słupek. Do czego służy?

Tajemniczy obiekt, który został zainstalowany na płycie bytomskiego Rynku to ekosłupek AirSensor, który pozwala na błyskawiczne sprawdzenie poziomu zanieczyszczenia powietrza. O jego jakości informuje za pomocą koloru.

Byt ekoskupek na rynku

To jeden z nowoczesnych ekosłupków, wyposażonych m.in. w czujniki wykrywające formaldehyd powstający podczas spalania plastiku. Ma informować mieszkańców o jakości powietrza. Słupki zamontowano już przy ratuszu, na terenie Szkoły Podstawowej nr 38 w Suchej Górze, Przedszkola Miejskiego nr 14 w Rozbarku oraz na Rynku. Niebawem kolejne ekosłupki pojawią się m. in. przy Wydziale Zdrowia ŚUM, przy Miejskiej Bibliotece Publicznej przy Pl. Sobieskiego oraz przy Żłobku Miejskim nr 1 przy ul. Łużyckiej.

- Instalowane w naszym mieście słupki oraz czujniki wykorzystują nowoczesne technologie cyfrowe i najnowsze osiągnięcia w technice sensorowej, a transfer danych dotyczący jakości powietrza odbywa się przez miejską sieć szerokopasmową - mówi Wojciech Bryś, naczelnik Wydziału Inżynierii Środowiska UM.

Jak sprawdzić stan powietrza dzięki ekosłupkom?

Można połączyć się z nimi za pomocą bluethoota i po pobieraniu bezpłatnej aplikacji AirSensor odczytać szczegółowe dane o jakości powietrza. Ekosłupek AirSensor sygnalizuje stan powietrza za pomocą koloru. Co godzinę dokonywany jest pomiar stężenia pyłów zawieszonych (PM 1, PM 2.5, PM 10), jak również innych zanieczyszczeń, takich jak: dwutlenek siarki (SO2), ozon (O3) czy formaldehyd. Wyniki analizy przedstawiane są za pomocą koloru wyświetlanego na słupku. Barwa ta zgodna jest z Polskim Indeksem Jakości Powietrza.

Dodatkowo, obecnie trwa też montaż czujników pomiarowych, które zostaną zainstalowane na dachach większości miejskich przedszkoli. Do tej pory zamontowano je już w trzynastu lokalizacjach (Przedszkola Miejskie nr: 35, 10, 43, 23, 12, 15, 16 21, 4). Wszystkie będą gotowe jeszcze przed świętami. Dzięki nim będzie można błyskawicznie sprawdzić stopień zanieczyszczenia powietrza.

- Bytomskie ekosłupki przesyłają dane pomiarowe do głównego centrum zarządzania, do którego mamy dostęp za pośrednictwem specjalnej aplikacji. Dostęp do informacji o jakości powietrza mają dyrektorzy placówek, na terenie których są czujnik. To pozwala im monitorować zawartość pyłu zawieszonego w najbliższym otoczeniu - mówi Wojciech Bryś. Odczytanie pomiarów przez nauczycieli może zdecydować czy danego dnia dzieci powinny wychodzić na zewnątrz.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bytomski Śpiący Lew

Uszkodzonego przez wandali Śpiącego Lwa poddano konserwacji

Woz strazacki karetka

Bytom przekazuje karetkę i wóz strażacki dla Ukrainy

Mapa S11

S11 polepszy komunikację Bytomia z miastami ościennymi

Projekt bez tytułu 6

Zmienia się właściciel elektrociepłowni Szombierki

Polana w lesie

Nadleśnictwo chce mocno przerzedzić bytomski las

Tramwaj i choinka

Z Bytomia na Sylwester z Polsatem tramwajem

Alicja Omięcka

Podwyżki dla pracowników Kolei Śląskich już od 1.10.2021!