Na bytomskim Rynku pojawił się tajemniczy słupek. Do czego służy?

Byt ekoskupek na rynku

Tajemniczy obiekt, który został zainstalowany na płycie bytomskiego Rynku to ekosłupek AirSensor, który pozwala na błyskawiczne sprawdzenie poziomu zanieczyszczenia powietrza. O jego jakości informuje za pomocą koloru.

To jeden z nowoczesnych ekosłupków, wyposażonych m.in. w czujniki wykrywające formaldehyd powstający podczas spalania plastiku. Ma informować mieszkańców o jakości powietrza. Słupki zamontowano już przy ratuszu, na terenie Szkoły Podstawowej nr 38 w Suchej Górze, Przedszkola Miejskiego nr 14 w Rozbarku oraz na Rynku. Niebawem kolejne ekosłupki pojawią się m. in. przy Wydziale Zdrowia ŚUM, przy Miejskiej Bibliotece Publicznej przy Pl. Sobieskiego oraz przy Żłobku Miejskim nr 1 przy ul. Łużyckiej.

- Instalowane w naszym mieście słupki oraz czujniki wykorzystują nowoczesne technologie cyfrowe i najnowsze osiągnięcia w technice sensorowej, a transfer danych dotyczący jakości powietrza odbywa się przez miejską sieć szerokopasmową - mówi Wojciech Bryś, naczelnik Wydziału Inżynierii Środowiska UM.

Jak sprawdzić stan powietrza dzięki ekosłupkom?

Można połączyć się z nimi za pomocą bluethoota i po pobieraniu bezpłatnej aplikacji AirSensor odczytać szczegółowe dane o jakości powietrza. Ekosłupek AirSensor sygnalizuje stan powietrza za pomocą koloru. Co godzinę dokonywany jest pomiar stężenia pyłów zawieszonych (PM 1, PM 2.5, PM 10), jak również innych zanieczyszczeń, takich jak: dwutlenek siarki (SO2), ozon (O3) czy formaldehyd. Wyniki analizy przedstawiane są za pomocą koloru wyświetlanego na słupku. Barwa ta zgodna jest z Polskim Indeksem Jakości Powietrza.

Dodatkowo, obecnie trwa też montaż czujników pomiarowych, które zostaną zainstalowane na dachach większości miejskich przedszkoli. Do tej pory zamontowano je już w trzynastu lokalizacjach (Przedszkola Miejskie nr: 35, 10, 43, 23, 12, 15, 16 21, 4). Wszystkie będą gotowe jeszcze przed świętami. Dzięki nim będzie można błyskawicznie sprawdzić stopień zanieczyszczenia powietrza.

- Bytomskie ekosłupki przesyłają dane pomiarowe do głównego centrum zarządzania, do którego mamy dostęp za pośrednictwem specjalnej aplikacji. Dostęp do informacji o jakości powietrza mają dyrektorzy placówek, na terenie których są czujnik. To pozwala im monitorować zawartość pyłu zawieszonego w najbliższym otoczeniu - mówi Wojciech Bryś. Odczytanie pomiarów przez nauczycieli może zdecydować czy danego dnia dzieci powinny wychodzić na zewnątrz.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej: