UL wróci na kulturalną mapę Bytomia. Prace remontowe zostały właśnie rozpoczęte!

Przetarg rozstrzygnięty, prace ruszyły. Niebawem gmach ULa przejdzie gruntowną metamorfozę, a w lipcu 2020 wprowadzą się do niego bytomscy harcerze.

Byt remont ula rozpoczety

O tym, że UL czeka metamorfoza informowaliśmy na łamach naszego portalu w kwietniu tego roku. Z kolei w ostatnich dniach listopada teren wokół ULa został ogrodzony. To znak, że niedługo w obiekcie rozpoczną się prace remontowe. Inwestycję zrealizuje bytomska firma Z.B. KAMBUD Kamil Kaluza, która została wyłoniona w drodze przetargu.

To historyczny moment. Gmach Domu Polskiego, który w latach 1910-1922 pełnił funkcję siedziby szeregu organizacji społecznych i kulturalnych walczących o zachowanie polskości na Górnym Śląsku, w końcu odzyska dawny wygląd. Z opuszczonej rudery stanie się tętniącą życiem siedzibą bytomskiego ZHP.

- Wykonawca rozpoczął pracę. Zgodnie z zawartą umową remont powinien zostać sfinalizowany do końca lipca 2020 roku – mówi Bożena Mientus, komendant Hufca Bytom. – To całościowy remont budynku i liczymy na to, że zostanie sprawnie przeprowadzony. W pierwszej fazie zaplanowano remont dachu oraz zabezpieczenie obiektu. W zimie prowadzone będą prace wewnątrz ULa, z kolei wiosną ruszą roboty na zewnątrz – dodaje.

Zakres prac wykonywanych w ramach modernizacji obiektu na cele działalności społecznej bytomskich harcerzy obejmuje: remont dachu wraz z przebudową kominów, naprawę stropów między piętrami, remont elewacji, pomieszczeń użytkowych, parkietów i schodów oraz pomieszczeń piwnicznych, docieplenie dachu i elewacji, a także wymianę okien wraz z drzwiami wejściowymi, wykonanie instalacji CO wraz z kotłownią, instalacji elektrycznych wewnętrznych i odgromowych oraz wykonanie izolacji fundamentów budynku i wymianę drzwi wewnętrznych.

Przypomnijmy, że ZHP kupiło budynek w 2017 roku z własnych środków. Gmach kosztował ponad 323 tys. zł. Realizacja projektu „Modernizacja obiektu UL na cele działalności społecznej bytomskich harcerzy” pochłonie 1,4 mln zł, z czego aż 1,1 mln zł to środki, które udało się pozyskać z funduszy unijnych.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Janusz Michałek KSSE Musimy porozmawiac o Bytomiu

„Architektura i mieszczańskość Bytomia to atut... biznesowy”

Bytom Zderzenie tramwaju z samochodem osobowym

Zderzenie samochodu osobowego i tramwaju w Bytomiu

Remont EC Szombierki dofinansowany z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji?

Remont EC Szombierki dofinansowany z funduszu UE?

Orszak Trzech Króli w Bytomiu

Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Bytomia

Bytom nowe wiaty przystankowe

Nowe wiaty przystankowe w Bytomiu. Gdzie stanęły?

Kontrola obowiązku noszenia maseczek w Katowicach

Bytomianin dziękuje policjantom i strażnikom miejskim

Byt akukuotwarcie11

Świetne miejsce dla rodzin z dziećmi rzut...