Kronika Policyjna: 2 grudnia [przegląd]

Oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Bytomiu informuje:

Byt zatrztmanykierowca

Policjanci przejęli podrobiony towar

Nie popłaca handel podrobioną odzieżą. Przekonał się o tym mieszkaniec Bytomia, którego zatrzymali policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej z bytomskiej komendy. Mężczyźnie grozi grzywna a nawet 2 lata więzienia.

W czwartek, 28 listopada, po południu stróże prawa zatrzymali przy ul. Rostka 34-letniego mieszkańca Bytomia. Mężczyzna oferował do sprzedaży odzież sportową, okulary oraz biżuterię. Przedmioty te posiadały podrobione znaki firmowe znanych światowych marek. Obecnie policjanci wspólnie z przedstawicielami poszkodowanych firm szacują straty. 34-letni mężczyzna po przesłuchaniu został zwolniony, jednak musi się liczyć z tym, że za popełnione przestępstwo odpowie przed sądem. Polskie prawo w tego typu przypadkach przewiduje dla sprawców wysokie grzywny, a nawet do 2 lat kary pozbawienia wolności.

Sklepowy złodziej w policyjnych rękach

Mundurowi z V komisariatu zatrzymali 29-letniego złodzieja. Mężczyzna został ujęty na gorącym uczynku przez pracowników ochrony jednego z marketów w dzielnicy Stroszek. Okazało się, że to nie pierwsze takie jego „zakupy”. Zatrzymany już usłyszał zarzuty. Grozi mu teraz do 5 lat więzienia.

W środę, 27 listopada, po południu pracownicy ochrony jednego z bytomskich dyskontów w dzielnicy Stroszek zauważyli, jak mężczyzna kradnie słodycze. Złodziej został ujęty, a o zdarzeniu zostali powiadomieni mundurowi z Żeromskiego. Podczas czynności okazało się, że to nie pierwsza jego kradzież. Kilka dni wcześniej ten sam mężczyzna, również dokonał kradzieży artykułów spożywczych, łącznie za prawie 1900 złotych. Rabuś trafił na komisariat, gdzie przedstawiono mu już zarzuty. Grozi mu nawet do 5 lat więzienia.

Debata dzielnicowych

Dzielnicowi z komisariatu przy ul. Chrzanowskiego uczestniczyli w debacie z seniorami. Spotkanie odbyło się w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Piłsudskiego. Omawiano tematy związane z bezpieczeństwem seniorów. Policjanci promowali aplikację Moja Komenda, Śląski Dzielnicowy oraz Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Mundurowi z komisariatu przy ulicy Chrzanowskiego przeprowadzili debatę poświęconą bezpieczeństwu seniorów. W spotkaniu uczestniczyli dzielnicowi z Komisariatu II Policji w Bytomiu wraz z zastępcą komendanta komisariatu kom. Wojciechem Nowakiem. Celem spotkania było przekazanie informacji dotyczących bezpieczeństwa seniorów. Omówiono tematykę związaną z przestępstwami "na policjanta" oraz "na wnuczka". Przedstawiono sytuacje, w jakich najczęściej padają ofiarą złodziei oraz oszustów. Przestrzegano przed zbytnią ufnością wobec obcych o niewpuszczaniu nieznanych osób do domu. W czasie spotkania mundurowi uczyli, jak unikać zagrożeń i bezpiecznie poruszać się po drodze. Policjanci przypomnieli seniorom o konieczności noszenia odblasków na ubraniu, w szczególności, gdy chodzą po zmroku.

Mundurowi starali się przekazać zebranym jak ważne jest używanie elementów odblaskowych podczas spacerów, gdy jest już ciemno oraz poza terenem zabudowanym. Zaznaczają, że nasze bezpieczeństwo jest najważniejsze i w dużej mierze zależy od Nas samych a elementy odblaskowe pozwalają kierowcą szybciej dostrzec rowerzystów. Zebrani z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w prelekcji. Chętnie odpowiadali na pytania i z wielkim zainteresowaniem słuchali informacji przekazywanych przez stróży prawa. Podczas spotkania dzielnicowi omawiali uczestnikom aplikację Moja Komenda, Śląski Dzielnicowy oraz Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Czytaj dalej!


Włamywacz zatrzymany

Dzielnicowy z komisariatu przy ul. Rostka zatrzymał włamywacza. 27-latek ukradł z pomieszczenia piwnicznego przy ul. Jagiellońskiej węgiel. Pokrzywdzony to 45-letni bytomianin. Mężczyzna trafił do komisariatu, gdzie usłyszał zarzut. Grozi mu teraz do 10 lat więzienia.

W poniedziałek, 25 listopada, po południu policjanci z komisariatu przy ul. Rostka zostali poinformowani o włamaniu do pomieszczenia piwnicznego przy ulicy Jagiellońskiej. Stróże prawa ustalili, że sprawca ukradł około 100 kg węgla. Policjanci rozpoczęli ustalanie oraz poszukiwanie sprawcy. Wczoraj dzielnicowy z "trójki" zatrzymał do sprawy 27- letniego mieszkańca Bytomia. Włamywacz trafił na komisariat. Śledczy przedstawili mu zarzut. Teraz za włamanie odpowie przed sądem. Grozi mu do 10 lat więzienia.

„Bezpieczny pieszy” w liczbach

Bytomska drogówka podsumowała działania „BEZPIECZNY PIESZY”. Mundurowi ujawnili liczne wykroczenia nakładając łącznie 34 mandaty karne. Akcja, której celem jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, prowadzona była w ubiegłym tygodniu.

Piesi stanowią szczególnie zagrożoną grupę uczestników ruchu drogowego. Dynamiczny wzrost liczby osób zmotoryzowanych potęguje stopień zagrożenia dla ich życia i zdrowia. W środę, 27 listopada, policjanci drogówki prowadzili działania "Bezpieczny Pieszy". Mundurowi zwracali szczególną uwagę na właściwe zachowanie świeżo upieczonych kierowców wobec pieszych. Zwracano uwagę na prawidłowe przemieszczanie się pieszych na oznakowanych przejściach. Za poruszanie się niezgodnie z przepisami nakładano mandaty. Mundurowi zwracali szczególną uwagę na młodych kierowców i ich zachowanie względem pieszych. Ponadto mundurowi propagowali używanie przez niechronionych uczestników ruchu drogowego elementów odblaskowych. Nałożyli 34 mandaty karne oraz 18 osób pouczyli. Kierowców karano w większości przypadków za przekraczanie dozwolonej prędkości w rejonie przejść dla pieszych. Natomiast osoby piesze były karane mandatami za przechodzenie przez jezdnię w miejscach niedozwolonych. Drogówka już zapowiada kolejne takie działania.

Pijany kierowca spowodował kolizję

Prawie 1,5 promila alkoholu w organizmie miał 51-latek, który we wtorek, 26 listopada, spowodował kolizję drogową na ulicy Pułaskiego. Nietrzeźwy kierowca forda najechał na zaparkowanego mercedesa. Mężczyzna nie miał uprawnień i odjechał z miejsca kolizji. Teraz odpowie przed prokuratorem. Grozi mu kara 2 lat więzienia.

We wtorek po godzinie 16 na ulicy Pułaskiego doszło do kolizji drogowej. Kierujący osobowym fordem najechał na zaparkowanego mercedesa. Okazało się, że jadący osobówką 51-latek był pijany i dodatkowo odjechał z miejsca kolizji. Policjanci zatrzymali mężczyznę dopiero w miejscu zamieszkania. Tam przeprowadzone badanie trzeźwości pokazało prawie 1,5 promila alkoholu w organizmie. Dodatkowo kierowca miał orzeczony czynny zakaz prowadzenia pojazdów. Amator jazdy na podwójnym gazie trafił do policyjnego aresztu. Teraz odpowie przed prokuratorem. Grozi mu 2 lata więzienia.

Znęcał się nad rodzicami

Nawet 5 lat więzienia grozi 35-latkowi podejrzanemu o znęcanie się psychiczne i fizyczne nad swoimi rodzicami. Mężczyzna został zatrzymany w niedzielę, 24 listopada, przez policjantów z komisariatu czwartego. Decyzją prokuratora został objęty dozorem policyjnym oraz zakazem zbliżania się do pokrzywdzonych. Bytomianin będzie też musiał opuścić wspólnie zajmowane mieszkanie.

W niedzielę, 24 listopada, stróże prawa z komisariatu czwartego zostali wezwani na interwencję w związku z awanturą domową. Do zdarzenia doszło w jednym z mieszkań przy ulicy Orzegowskiej. Na miejscu mundurowi zastali 35-latka oraz członków jego rodziny. Bliscy oświadczyli, że mężczyzna często jest agresywny, wszczyna awantury, obraża ich oraz popycha. Jak ustalili śledczy, mężczyzna znęcał się w ten sposób od stycznia 2014 roku. Agresor został zatrzymany i noc spędził w areszcie. Wczoraj stanął przed prokuratorem, który zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego oraz zakazu zbliżania się do swoich rodziców. Bytomianin będzie musiał opuścić zajmowane wspólnie mieszkanie. O jego dalszym losie zadecyduje sąd. W więzieniu może spędzić nawet 5 lat.

for. KMP w Bytomiu

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Wypadek na ul. Strzelców Bytomskich

Kobieta przebiegała przez jezdnię i wpadła pod autobus

39 787797

Miał pół kilo zakazanych substancji. Złapali go policjanci

Policja

Bytomscy policjanci namierzyli poszukiwanych przez sądy

Marihuanina

Wpadła z narkotykami i...

Zabójstwo Bytom

Tragiczny finał imprezy zakrapianej alkoholem w Bytomiu

Zatrzymanie 28 letniego mężczyzny

Ewakuacja mieszkańców z budynku przy ul. Estreichera

Narkotyki Bytom 2

Król marychy z Bytomia. 25-latek ukrywał marihuanę w lodówce