Dyrektor Muzeum Górnośląskiego poszukiwany!

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zyska nowego dyrektora? Stanie się to jednak dopiero w przyszłym roku.

Byt podcienia muzeum gornoslaskiego

Zarząd Województwa Śląskiego ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora tej instytucji. Jakie wymagania stawiane są kandydatom? Muszą m.in. posiadać wykształcenie wyższe magisterskie, preferowane w jednej z dziedzin związanych z działalnością statutową instytucji oraz co najmniej 3-letni staż pracy na stanowisku kierowniczym w instytucji kultury lub udokumentowane 3-letnie doświadczenie w samodzielnym zarządzaniu i realizacji projektów z dziedziny kultury.

Osoby ubiegające się o zatrudnienie powinny także przygotować program realizacji zadań w zakresie bieżącego funkcjonowania i rozwoju Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, uwzględniający warunki organizacyjno-finansowe instytucji – w perspektywie co najmniej trzech i nie więcej niż pięciu lat.

Szczegółowe informacje na temat rekrutacji można znaleźć TU!

Uchwałę w sprawie ogłoszenia konkursu Zarząd Województwa Śląskiego podjął 20 listopada, a termin składania dokumentów upływa 30 dni od daty opublikowania ogłoszenia. Nazwisko nowego dyrektora poznamy prawdopodobnie do końca lutego 2020 roku.

Poprzedni dyrektor został odwołany kilka miesięcy temu

Przypomnijmy, że poprzedni dyrektor, Leszek Jodliński, rozpoczął pracę w Muzeum Górnośląskim w 2016 roku. Jego kontrakt miał obowiązywać do 2024 roku. Jednakże pod koniec lutego tego roku Zarząd Województwa Śląskiego odwołał go ze stanowiska, a jako oficjalny powód podano konflikt z załogą. Jego obowiązki przejęła Iwona Mohl, dotychczasowa zastępczyni dyrektora.

Jodliński już wtedy zapowiadał, że sprawa trafi do sądu. Podkreślał, że nie przedstawiono mu żadnych zarzutów, a o swoje prawa miał zamiar walczyć przed wymiarem sprawiedliwości. Tak też się stało, a 12 lipca tego roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach unieważnił uchwałę w sprawie zwolnienia Leszka Jodlińskiego ze stanowiska dyrektora Muzeum Górnośląskiego. Na stanowisko dyrektora jednak nie wrócił, a Marszałek odwołał się do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

W Muzeum Śląskie też zmieni się dyrekcja?

Kolejną instytucją muzealną, w której niebawem może zmienić się dyrektor to Muzeum Śląskie. Zarząd Województwa Śląskiego rozpoczął już procedurę odwołania ze stanowiska Alicji Knast, która kieruje instytucją od 2014 roku. Decyzję o zakończeniu współpracy z panią dyrektor argumentowano wskazując na liczne nieprawidłowości, które wykazała przeprowadzona w muzeum kontrola.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon