„Miejsce artystki. Efekt Matyldy w sztuce” – nowa wystawa w muzeum

Muzeum Górnośląskie przygotowało przekrojową wystawę poświęconą kobietom sztuki, która ukazuje procesy ich emancypacji artystycznej. Wernisaż odbędzie się w czwartek, 5 grudnia, o 17.00 w gmachu przy pl. Sobieskiego 2.

Byt matyldy

Wspomniana wystawa została zatytułowana „Miejsce artystki. Efekt Matyldy w sztuce”. Tytuł nawiązuje do Matildy Gage, feministki i działaczki na rzecz abolicjonizmu, która pod koniec XIX wieku zauważyła znaczną dysproporcję między osiągnięciami kobiet a osiągnięciami mężczyzn na polu nauk ścisłych. Wynikała ona z systematycznego pomijania udziału naukowców-kobiet w pracy badawczo-naukowej i przypisywania ich osiągnięć naukowcom-mężczyznom. Zjawisko to nazwano „efektem Matyldy".

Irena Weiss, Katarzyna Kobro, Krystyna Herling-Grudzińska, Zofia Kulik i wiele innych artystek często rozpoczynało swoją karierę artystyczną w tandemie z partnerem-artystą lub nawet w jego cieniu – wyliczają pracownicy Muzeum Górnośląskiego.

Na wystawie, poza sporą liczbą eksponatów z kolekcji bytomskiego muzeum, w tym z obszaru malarstwa, rysunku i fotografii, będzie można zobaczyć obiekty wypożyczone m.in. z Muzeów Narodowych w Warszawie i Krakowie, a także z Muzeum Sztuki w Łodzi oraz Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Wśród eksponatów znajdą się zarówno rzeźby Katarzyny Kobro i Marii Pinińskiej-Bereś oraz malarstwo Michaliny Krzyżanowskiej, jak i prace mniej znanych artystek z kolekcji Muzeum Górnośląskiego: Marii Dawskiej, Urszuli Broll czy Teresy Rudowicz. Całość dopełni niezwykła instalacja Doroty Hadrian, zatytułowana „Marzanna”, będąca efektem otwartego projektu włączającego w jego realizację lokalne mieszkanki Śląska.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Geschichte

Urodziny ASID. Znów będzie rave w starej poczcie

Piotr Rogucki na planie filmu w Bytomiu

Bytom udaje PRL. Przy ul. Kilara kręcono scenę filmową

Henryk Mercik

„Są zabytki, na których nie wolno oszczędzać”

Byt DSC 0033

Dwie główne nagrody za wydarzenie muzealne dla...

Byt mural strzelcow bytomskich

Na bytomskim bloku powstał patriotyczny mural

Byt parking przed m1

Radio Zet i M1 urządzą kino samochodowe w Bytomiu

Byt bytom bartender union na kwarantannie

Bary zamknięte? Bytomscy barmani pokazują jak...