„Miejsce artystki. Efekt Matyldy w sztuce” – nowa wystawa w muzeum

Muzeum Górnośląskie przygotowało przekrojową wystawę poświęconą kobietom sztuki, która ukazuje procesy ich emancypacji artystycznej. Wernisaż odbędzie się w czwartek, 5 grudnia, o 17.00 w gmachu przy pl. Sobieskiego 2.

Byt matyldy

Wspomniana wystawa została zatytułowana „Miejsce artystki. Efekt Matyldy w sztuce”. Tytuł nawiązuje do Matildy Gage, feministki i działaczki na rzecz abolicjonizmu, która pod koniec XIX wieku zauważyła znaczną dysproporcję między osiągnięciami kobiet a osiągnięciami mężczyzn na polu nauk ścisłych. Wynikała ona z systematycznego pomijania udziału naukowców-kobiet w pracy badawczo-naukowej i przypisywania ich osiągnięć naukowcom-mężczyznom. Zjawisko to nazwano „efektem Matyldy".

Irena Weiss, Katarzyna Kobro, Krystyna Herling-Grudzińska, Zofia Kulik i wiele innych artystek często rozpoczynało swoją karierę artystyczną w tandemie z partnerem-artystą lub nawet w jego cieniu – wyliczają pracownicy Muzeum Górnośląskiego.

Na wystawie, poza sporą liczbą eksponatów z kolekcji bytomskiego muzeum, w tym z obszaru malarstwa, rysunku i fotografii, będzie można zobaczyć obiekty wypożyczone m.in. z Muzeów Narodowych w Warszawie i Krakowie, a także z Muzeum Sztuki w Łodzi oraz Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Wśród eksponatów znajdą się zarówno rzeźby Katarzyny Kobro i Marii Pinińskiej-Bereś oraz malarstwo Michaliny Krzyżanowskiej, jak i prace mniej znanych artystek z kolekcji Muzeum Górnośląskiego: Marii Dawskiej, Urszuli Broll czy Teresy Rudowicz. Całość dopełni niezwykła instalacja Doroty Hadrian, zatytułowana „Marzanna”, będąca efektem otwartego projektu włączającego w jego realizację lokalne mieszkanki Śląska.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Paul Andorff Markt in Beuthen

W XIX wieku niemiecki artysta namalował Bytom. Poznajecie?

Artystyczna Przystań Młodych

24 przedstawienia i koncerty z budżetu obywatelskiego

Kościół Świętego Ducha oczami archeologa

„Kościół Świętego Ducha oczami archeologa”

Roman Kostrzewski

Pogrzeb Romana Kostrzewskiego - 18 lutego 2022 r. w Bytomiu

Mariusz Świątczak, uczestnik "The Voice of Poland" z Bytomia

Mariusz Świątczak z Bytomia w "The Voice of Poland"

Byt rocznik bytomski nr 1

Wydawnicza gratka dla pasjonatów historii...

Byt streetfoodpolska bytom 01

Z bytomskiego Rynku znikają ogródki, a pojawią...