Pranie firanek - jak wyprać firany w pralce?

Jak prać firany – pranie firan w pralce czy ręcznie Odpowiedni dobór firan to jedna z trudniejszych decyzji w czasie aranżacji mieszkania. Ale na wyborze się nie kończy. Aby długo cieszyć się ich idealną bielą trzeba o nie odpowiednio dbać. Firany stanowią, bowiem, nie tylko ozdobę ale przede wszystkim chronią wnętrze domu od nadmiaru światła, ulicznego kurzu.

Byt firany w oknie

Najczęstsze przyczyny zabrudzeń firan, w tym kuchennych

Podstawową formą pielęgnacji dekoracji okiennych jest ich pranie. Wszak czyste okna i śnieżnobiałe firany to to wizytówka domu. Narażone na działanie promieni słonecznych, pyłu i kurzu z zewnątrz firany tracą swoją śnieżna biel.

Najtrudniejsze warunki znosi jednak firana do kuchni. Para, tłuszcz, wilgoć unoszące się w rozgrzanym powietrzu osiadają na delikatnych tkaninach firanowych powodując ich żółknięcie i szarzenie. Regularnie więc zdejmujemy firany z karnisza i pierzemy. No właśnie.

Jak prać firany?

Przed zamoczeniem dekoracje okienne należy bardzo dokładnie wytrzepać z kurzu. Dotyczy to zwłaszcza firan do kuchni – to właśnie na nich osiada najwięcej zabrudzeń. Dopiero po tym zabiegu moczymy firany.

Do namaczania używamy roztworu wody o temperaturze 30°C i proszku do prania. Warto zapoznać się z produktami przeznaczonymi stricte do prania firan. Jeśli preferujesz naturalne środki piorące, to proszek do prania możesz zastąpić sodą oczyszczoną. Dokładnie rozpuszczona w wodzie soda działa jak naturalny wybielacz i nie zawiera chloru, co w przypadku delikatnych firan jest dużą zaletą. Po drugie, soda oczyszczona usuwa tłuszcz i zanieczyszczenia a nawet nieprzyjemne zapachy, które gromadzą się na włóknach firan do kuchni. Warto też użyć do namaczania kilku kropel płynu do naczyń. Proces namaczania powinien trwać około godziny.

Pranie firan – w pralce automatycznej czy ręcznie?

Najprostsze wydaje się pranie w pralce. Jednak nie zawsze jest to dobry pomysł. Decydując się na najprostsze rozwiązanie pamiętajmy o czytanie informacji z metek. Większość tkanin, z których szyje się firany pierze się w temp. 30-40°C.

W przypadku niektórych tkanin firanowych pranie w pralce automatycznej może powodować odkształcenia i rozciągnięcia materiału. Nowoczesne pralki oferują już możliwość wyboru programu do prania ręcznego lub programy do tkanin delikatnych a nawet z przeznaczeniem wyłącznie do firan. Przydatne są również woreczki do prania firan, do których wkłada się firany. Woreczek taki chroni firanę przed uszkodzeniami mechanicznymi i minimalizuje zagniecenia. Jeśli zdecydujesz się na najprostsze rozwiązanie i powierzysz swoje firany pralce, musisz pamiętać o jeszcze jednej rzeczy: firany nie mogą być wirowane.

Pranie ręczne firan jest już bardziej pracochłonne. Namoczone firany z odrobiną detergentu pierzemy wykonując ruchy, które pozwolą wodzie przepływać pomiędzy włóknami tkaniny. Absolutnie zakazane jest gniecenie i pocieranie. Jeśli pierze się akurat firanka do sypialni , ta mocniej zabrudzona, warto prać je dwukrotnie, namaczając ponownie między pierwszym a drugim praniem. Wtedy nawet grubsza warstwa zabrudzenia lub trudniejsza plama będzie możliwa do usunięcia.

Co z firanami po praniu?

Absolutnie nie wirujemy tkanin firanowych. Proces ten może powodować powstawanie zagnieceń, którym nie podoła żadne żelazko czy parownica. Delikatne firany delikatnie odciskamy i rozwieszamy do wyschnięcia.

Pranie firan to sprawa delikatna jak one same. Warto więc dobrze przemyśleć wybór odpowiedniej metody prania i przetestować zarówno metody automatyczne, jak i ręczne, proszki do prania firan i metody naturalne prania firan. Dobrze przemyślana decyzja w zakresie pielęgnacji firan z pewnością się opłaci i pozwoli dłużej cieszyć się bielą firan, nawet tych kuchennych.

Materiały partnera

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

IMG 8019

Bytomianie zapłacą więcej za śmieci. Podwyżka jesienią

Pokojowa manifestacja na Rynku w Bytomiu

Bytomianie solidarni z Ukrainą [ZDJĘCIA]

Straż pożarna Bytom (zdjęcie ilustracyjne)

Nocny pożar w kamienicy w Bytomiu. 12 osób ewakuowano

Swiatelko do nieba na placu Sobieskiego

Ile bytomianie zebrali dla WOŚP?

Przedszkole 48 remont

Przedszkole już nie szpeci. Jest estetycznie i ciepło

Ulica Miarki, Bytom

Ulica Miarki. Nowa organizacja ruchu już na stałe

Nominacja Wiesława Kukuły do stopnia generała broni

Trzecia gwiazdka dla generała Wiesława Kukuły, dowódcy WOT