W Miechowicach działał ośrodek odosobnienia dla internowanych kobiet. Trafiło tam aż 50 osób

W lesie miechowickim funkcjonował ośrodek odosobnienia dla internowanych kobiet. W okresie stanu wojennego trafiło tam 50 kobiet. O ich przeżyciach opowiada dokument „Internowane”, który zostanie wyświetlony w środę, 11 grudnia, o godz. 17.00 w Muzeum Górnośląskim.

Byt internowane

Przypomnijmy, że obóz dla internowanych kobiet utworzono w Bytomiu-Miechowicach w 1982 roku. Ulokowano go w budynku, w którym obecnie znajduje się siedziba Domu Pomocy Społecznej „Wędrowiec”. Był jednym z czterech działających w PRL-u obozów dla internowanych kobiet. Więziono tu ponad 50 kobiet, będących głównie mieszkankami dawnego województwa katowickiego. Władze PRL unikały posługiwania się słowem „obóz” i nazywały go ośrodkiem odosobnienia dla internowanych.

Dokument „Internowane” opowiadający o dziejach przebywających to kobiet został zrealizowany przez Pawła Przybylskiego i Michała Dolnego przy współpracy m.in. z Regionalnym Instytutem Kultury. Producentem filmu jest Fundacja Teatralna.

Realizatorzy udokumentowali przeżycia kobiet-opozycjonistek, osadzonych w pierwszych tygodniach stanu wojennego. Autorzy podjęli się próby udzielenia odpowiedzi m.in. na pytanie kto trafiał do obozu, dlaczego, w jakich warunkach funkcjonowały kobiety i jak radziły sobie z koszmarem odosobnienia i izolacji.

Jak zapowiadają pracownicy Muzeum Górnośląskiego, jest to filmowa opowieść ukazująca traumatyczne doświadczenia, które wpłynęły na postawę internowanych kobiet wobec zmieniającej się rzeczywistości społeczno – politycznej oraz ich na dalsze losy, a sam film stanowi swoisty hołd dla wszystkich zaangażowanych w działalność opozycyjną w latach PRL-u. Skłania do odczytania na nowo historii osób, miejsc oraz wydarzeń tamtych dni.

Projekcję zaplanowano na 11 grudnia, o godz. 17.00, w Sali Gorczyckiego, przy ul. W. Korfantego 34. Spotkanie poprowadzi Beata Maria Przybylska z Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach. Wstęp wolny.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bytom ulica Dworcowa 4

Przy tej ulicy budowano najwystawniejsze kamienice w Bytomiu

Zygmunt Wróblewski i Walery Wróblewski

Gen. Zygmunt Wróblewski nie istniał, ale jest patronem ulicy

Bytom rynek 1975

Bytom z lat 70. w kolorze! Ten film przenosi nas w czasie

Byt ecwis

Gdzie przetrzymywano internowanych w Bytomiu?...

Byt walki o miechowice

Sowieccy żołnierze zaatakują Miechowice

Byt palac zabezpieczony01

Pałac w Miechowicach wreszcie został zabezpieczony

Byt 11 rynek 1911 1913

7 wieków Rynku