Nie wyrzucaj świątecznego drzewka! Daj choince drugie życie

Choinka to nieodłączny element kojarzący się z Bożym Narodzeniem. Udekorowane świąteczne drzewko zapewnia niepowtarzalny klimat. Co jednak zrobić z nim po świętach?

Byt needles 4346767 1280

Kiedy miną święta, choinkowe igły opadną, a drzewko straci swój urok, najczęściej ląduje w śmietniku. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie, ponieważ świąteczna dekoracja może się jeszcze przydać. Stowarzyszenie Miasto dla Mieszkańców, MZZiGK oraz MZDiM już po raz drugi zachęcają do oddania swojego drzewka. W ten sposób zyska ono drugie życie.

Jeżeli planujecie kupić żywą choinkę, członkowie stowarzyszenia MDM radzą, aby był świerk kłujący (Picea pungens), świerk pospolity (Picea abies), bądź jodła koreańska (Abies koreana). Ostatecznie może to być też jodła kaukaska, która jednak jest bardziej wymagająca i mniej odporna na przemarzanie.

W ubiegłym roku na apel MDM odpowiedziało kilkanaście osób. - Choinki z zeszłorocznej edycji zostały zasadzone przy nowej promenadzie na Rozbarku i w Łagiewnikach, tak jak zdecydowaliście w naszej ankiecie. Już rosną! Chcemy, żeby kolejne upiększyły Bytom, zamiast lądować w śmietniku po świętach – wyliczają członkowie stowarzyszenia MDM.

Drzewka powinny być zielone i niewysuszone. Istotny też jest ich wzrost – nie mogą mieć więcej niż 1,7 m. - Specjaliści od zieleni sprawdzą, jaki jest stan drzewka, ocenią jego system korzeniowy. Często zdarza się bowiem, że żywa choinka w doniczce tak naprawdę jest choinką ciętą, nie ma korzeni, a tym samym szans na przetrwanie – wyjaśniają przedstawiciele biura prasowego bytomskiego magistratu.

Szczegółowe wytyczne związane z tym, jak postępować z choinką w domu znajdziecie poniżej:

Jak informuje bytomski magistrat, po świętach choinki będzie można przywozić do bazy Miejskiego Zarządu Zieleni i Gospodarki Komunalnej przy ul. Tarnogórskiej 1A, gdzie postawiono już specjalny namiot, w którym przezimują.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon