Wystawa „Andrzej Strumiłło w kolekcji Edyty Wittchen” w SqArt Gallery

W czwartek, 12 grudnia, o godzinie 18.00, w SqArt Gallery będzie miało miejsce otwarcie wystawy „Andrzej Strumiłło w kolekcji Edyty Wittchen”. Wstęp wolny.

Byt sqart1

SqArt Gallery, mieszcząca się w budynku Bytom Square, na terenie dawnych Zakładów Odzieżowych Bytom, od lat prezentuje wyjątkowe prace artystów docenianych nie tylko w Polsce. Tym razem na wystawie będą prezentowane unikatowe, sygnowane inkografie Andrzeja Strumiłło z rodzimymi motywami fauny takimi jak: żubr, dzik, bocian oraz zwierzętami domowymi jak koty i psy, a także inkografie świąteczne. Zobaczymy też prace z bibliofilskiej teki rysunków profesora Andrzeja Strumiłło min. „Miłosz”, „Koń”, „Las"”, „Ptaki”. Ekspozycję będzie można oglądać do końca lutego 2020 roku.

- Prace z mojej kolekcji były wielokrotnie wystawiane w różnych galeriach i muzeach w Polsce i za granicą - Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Okręgowe na Zamku w Bielsku-Białej, Pałac Poznańskich w Łodzi, Pałac w Jabłonnie, Muzeum-Zamek w Łańcucie, Cykle "Zwierzęta" i "Koń" w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa" w Łazienkach Królewskich w Warszawie, Pałac Sztuki na Placu Szczepańskich w Krakowie, Międzynarodowe Centrum Dialogu - Dwór Czesława Miłosza w Krasnogrudzie, Galeria BWA w Chorzowie – wyjaśnia Edyta Wittchen.

Andrzej Strumiłło urodził się w Wilnie, w 1928 roku. Studiował malarstwo, początkowo w PWSSP w Łodzi (1945-1947), a następnie w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1947-1950). Pracuje w dziedzinie malarstwa, rysunku, grafiki książkowej, plakatu, rzeźby, wystawiennictwa, scenografii i fotografii. Jego prace prezentowane były na całym świecie. Profesor wykładał malarstwo i historię sztuki na kilku uczelniach. Odbył liczne podróże do krajów azjatyckich, a w latach 1982-1984 kierował Pracownią Grafiki Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Opracował wiele różnorodnych wydań książkowych. Działał też na rzecz ochrony przyrody i dóbr kultury ojczystej.

Na swoim koncie ma też wiele wyróżnień. Otrzymał m.in. tytuł Honorowego Obywatela Suwałk i Ambasadora Kultury Podlasia, a także wiele nagród, odznaczeń i orderów, m.in.: Krzyż Kawalerski, Oficerski i Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Medal Gloria Artis oraz Złoty Krzyż Zasługi Republiki Federalnej Niemiec.

fot. mat. SqArt Gallery

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon