„Okruchy z Wesela”, czyli dyplom tancerzy Wydziału Teatru Tańca

Studenci bytomskiego Wydziału Teatru Tańca Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie nie próżnują i tuż przed świętami Bożego Narodzenia zapraszają na swój spektakl dyplomowy. Premierę zaplanowano na 21 grudnia o godz. 18.00 w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu „ROZBARK”.

Byt Cover 1200x625

Spektakl ten został przygotowany pod opieką Jerzego Stuhra, a choreografię stworzyła Nina Minor, będąca absolwentką WTT AST. Z kolei za kostiumy odpowiada Juriana Jur, a za reżyserię oświetlenia - Paweł Murlik. Na scenie zobaczymy studentów czwartego roku WTT: Sarę Bocheńską, Katarzynę Borzę, Karolinę Januszek, Monikę Jarosińską, Wojciecha Kałużę, Angelikę Karal, Monikę Kołodziejską i Daniela Zycha.

- Zawsze uważałem, że każdy student naszej uczelni powinien zapoznać się z największym polskim dramatem jakim jest „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Dlatego też zdecydowałem się na pracę nad tym tekstem w ramach pracy dyplomowej – zdradza Jerzy Stuhr. - Najważniejszą zwłaszcza w obecnym czasie była dla mnie dyskusja o Polsce z tymi młodymi ludźmi. Dyskusja kontrowersyjna, niepokorna, pełna goryczy i sarkazmu. Tak jak u Wyspiańskiego. Mam nadzieję, że oprócz zadania pedagogicznego spełniłem w stosunku do studentów obowiązek wychowawczo-obywatelski. Oprócz tych założeń okazało się, że ten polski arcydramat jest również wielką inspiracją twórczą dla tych młodych artystów, dla których plastyka ciała i ekspresja ruchu są wiodącą w wypowiedzi artystycznej – dodaje.

Wybitny aktor i pedagog przyznaje też, że sceny oniryczne, zjawy na weselu w Bronowicach stały się inspiracją do etiud tekstowo-choreograficznych, które w ciekawy sposób interpretują te największe sceny naszej literatury. „Okruchy z Wesela” są zatem sceniczną impresja na temat tego wielkiego polskiego dramatu. - Ich wyobraźnia zainspirowała nowe, niekonwencjonalne rozwiązania w przestrzeni scenicznej. Miłość, polskie dramaty były głównymi tematami naszej pracy. Nie jest łatwo przełożyć metaforę na sceniczną akcję, która zawsze jest jakimś konkretem. Przedstawiamy Państwu naszą próbę interpretacji scen weselnych Stanisława Wyspiańskiego. Może będą to rozwiązania niekonwencjonalne ale zawsze wysnute z analizy tekstu i naszej wyobraźni. I to przedstawiamy naszej publiczności – podkreśla Jerzy Stuhr.

Opieka pedagogiczna: Jerzy Stuhr,
Choreografia: Nina Minor,
Asystent: Nina Minor,
Kostiumy: Juriana Jur,
Reżyseria oświetlenia: Paweł Murlik,
Realizacja oświetlenia: Michał Wawrzyniak,
Realizacja dźwięku: Mariusz Michalik,
Realizacja video: Agnieszka Czichy,
Obsługa sceny: Marian Pawski, Krzysztof Kowolik,
Zdjęcia: Juriana Jur,
Koordynacja, promocja: Agnieszka Czichy,
Obsada: Sara Bocheńska, Katarzyna Borza, Karolina Januszek, Monika Jarosińska, Wojciech Kałuża, Angelika Karal, Monika Kołodziejska, Daniel Zych.

fot. mat. WTT AST

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon