Bytomianin został biskupem pomocniczym diecezji ełckiej

Ksiądz Adrian Galbas jest bytomianinem i należał do parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szombierkach. Posługę kapłańską pełnił m.in. w Łodzi, Ołtarzewie i Poznaniu. Teraz zostanie biskupem pomocniczym.

Byt kosciol NSPJ w Szombierkach1

Jak czytamy w komunikacie Nuncjatury Apostolskiej w Polsce, opublikowanym 12 grudnia: - Ojciec Święty Franciszek mianował ks. Adriana Józefa Galbasa SAC, przełożonego prowincji Zwiastowania Pańskiego Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (Księża Pallotyni) w Poznaniu, biskupem pomocniczym diecezji ełckiej i przydzielił mu stolicę tytularną Naisso.

- Jestem wychowany na Śląsku. Ostatnie 17 lat spędziłem w Wielkopolsce, a prawie 40 lat w Stowarzyszeniu Apostolstwa Katolickiego. To wszystko chcę teraz podarować Kościołowi w Ełku. Doświadczenie Kościoła na Śląsku, doświadczenie Kościoła wielkopolskiego, a przede wszystkim nasz pallotyński charyzmat, w którym jest tak bardzo akcentowana otwartość na każdego i potrzeba współpracy między duchownymi i świeckimi, z każdym w Kościele po to, by rosła chwała Boża i by wzrastała wiara – powiedział w wywiadzie udzielonym dla Radia Watykańskiego.

Ks. Adrian Galbas urodził się 26 stycznia 1968 roku w Bytomiu. W 1987 roku wstąpił do Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego. W latach 1987-1993 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie, natomiast śluby wieczyste złożył 10 września 1993 roku w Zakopanem, a 7 maja 1994 r. roku w Ołtarzewie został wyświecony na kapłana.

Posługę kapłańską jako wikariusz pełnił od 1994 do 1995 roku w parafii św. Michała Archanioła w Łodzi, z kolei w latach 1995 – 1998 studiował na KUL-u teologię oraz komunikacje i dziennikarstwo. Po zakończeniu studiów, w latach 1998-2002 pełnił funkcje prefekta w Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie.

Natomiast w 2002 powierzono mu stanowisko radcy w zarządzie Prowincji Zwiastowania Pańskiego w Poznaniu, które piastował do 2005 roku. Równolegle, od 2002 do 2003 roku pełnił funkcję sekretarza ds. Apostolstwa w Częstochowie. Z kolei w 2003 roku mianowano go proboszczem parafii św. Wawrzyńca w Poznaniu. Stanowisko to zajmował do 2011 roku, kiedy to został prowincjałem pallotyńskiej Prowincji Zwiastowania Pańskiego z siedzibą w Poznaniu.

12 grudnia 2019 został mianowany przez papieża Franciszka biskupem pomocniczym diecezji ełckiej ze stolicą tytularną Naisso, a święcenia biskupie przyjmie 11 stycznia 2020 roku.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon