Konferencja „Sztuka edukacji” pozwoliła odkryć perełki i upowszechnić projekty realizowane przez ludzi z pasją

Do Bytomia zjechali twórcy i animatorzy kultury z całej Polski, a wszystko za sprawą konferencji „Sztuka edukacji”, która miała miejsce w Beceku i Teatrze Rozbark.

Byt konfab

Przypomnijmy, że „Sztuka edukacji” stanowi cykl dorocznych konferencji dotyczących kultury w programach nauczania oraz możliwości współpracy między szkołą a publicznymi i niepublicznymi instytucjami kultury przy tworzeniu projektów edukacyjnych. Podczas tegorocznego spotkania, które zorganizowano w Bytomiu, uczestnicy i prelegenci zastanawiali się, co jest istotne w dzisiejszej edukacji i co chcemy przekazać w procesie uczenia. Omówiono także rolę projektów kulturalnych w życiu szkolnym. Zaprezentowano też rozmaite projekty edukacji kulturalnej i artystycznej, które przyczyniają się do budowania i pogłębiania relacji między uczniami, nauczycielami i rodzicami. Były warsztaty artystyczne i inspirujące rozmowy.

Lokalny akcent podczas ogólnopolskiej konferencji

Choć konferencja miała charakter ogólnopolski, a organizatorem była Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki oraz gmina Bytom, to tak naprawdę dzięki niej udało się zaprezentować wiele istotnych bytomskich przedsięwzięć. Była też świetną okazją do poznania bytomskich aktywistów, społeczników, którzy angażują się w działania mające na celu zmienianie wizerunku miasta. Drugiego dnia konferencji zaprezentowały się trzy organizacje. To Grupa nieformalna Landszaft z Bytomia, realizująca projekt „Piątka z przyrody!”, Fundacja Inqubator Teatralny z Bytomia, prezentująca przedsięwzięcie „Tu Teatr Bytom – Rozbark” oraz Stowarzyszenie Jarmark Kultury, czyli twórczynie projektu „Ajnfart – kulturalna brama”. Po zakończonych obradach uczestnicy udali się na spacer tematyczny po Bytomiu.

„Ajnfart – kulturalna brama”

W tym miejscu warto skupić się na wspomnianych projektach. Jednym z tych, który wzbudził największe zainteresowanie bytomian był „Ajnfart – kulturalna brama”. Został zrealizowany przez Katarzynę Jasielską i Agnieszkę Sikorę ze Stowarzyszenia Jarmark Kultury, a polegał na stworzeniu artystycznego muralu w przestrzeni miejskiej. Tym sposobem jedna z bytomskich bram przeszła metamorfozę. Chodzi oczywiście o podcienia przy ul. Gliwickiej 8. Graficiarz Jerzy Staszczyk stworzył tam mural wzorowany na starych fotografiach hotelu Lomnitz, Rynku i ul. Gliwickiej z końca XIX wieku. Warto podkreślić, że w prace budowalne zaangażowali się także uczniowie Państwowych Szkół Budownictwa. Przedstawicielki stowarzyszenia zapowiedziały podczas konferencji, że niebawem kolejna brama zostanie odmieniona. Okazuje się, że i ten projekt doczekał się już realizacji, a w bramie na rogu ul. Krakowskiej i Katowickiej pojawiły się dwa murale.

„Piątka z przyrody”

Z kolei projekt „Piątka z przyrody”, realizowany przez Grupę Nieformalną Landszaft polegał m.in. na organizacji rodzinnych pikników w Parku Miejskim, które odbywały się od czerwca do września. To jednak nie wszystko, ponieważ w ramach wydarzenia miały miejsce także warsztaty przyrodniczo-artystyczne związane m.in. z upcyklingiem, projektowniem czy dbaniem o środowisko naturalne. Idee oraz przebieg projektu podczas konferencji przedstawiła Ewa Surowiec.

Zdjęcia

{gallery}galerie-news/2019/12/becek{/gallery}


„Tu teatr Bytom-Rozbark”

Natomiast jagoda Stuła, przedstawicielka Fundacji Inqubator Teatralny przybliżyła projekt „Tu teatr Bytom-Rozbark”, który składał się z warsztatów teatralnych i fotograficznych. Działania realizowane w związku z przedsięwzięciem koncentrowały się na Rozbarku. Zostały zainicjowane spacerem historycznym po wspomnianej dzielnicy, podczas którego uczestnicy szukali inspiracji do działania. W finale, młodzież nie tylko stworzyła spektakl, ale i przygotowała wystawę fotograficzną. Powstał także przewodnik po Rozbarku, który dostępny jest w Biurze Promocji Bytomia.

Ekspresja i taniec

Uczestnicy konferencji mieli okazję wysłuchać także Magdaleny Futrzyk z Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 w Bytomiu, która opowiadała o improwizacji tanecznej, która może być traktowana jako warsztat do twórczej edukacji i budowania relacji oraz Daniela Leżonia, reprezentującego IMSPACE (Imagination Space Center). Realizowane przez nich projekty stanowią pokłosie współpracy studentów i absolwentów Wydziału teatru Tańca Akademii Sztuk teatralnych w Krakowie.

Wśród prelegentów znaleźli się także bytomscy pedagodzy i przedstawiciele instytucji kultury jak np. Katarzyna Waluda ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Bytomiu czy Katarzyna Kalina z CSW Kronika oraz Anna Rak z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, która przybliżyła słuchaczom projekt „Heinrich Schulc Beuthen. Życie – twórczość – inspiracje”.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Plac Akademicki w Bytomiu 4

Mariusz Szczygieł i Teatr Klancyk i Teatr Klancyk w Bytomiu

Joanna trzepiecinska

Najpiękniejsze piosenki poetyckie zabrzmią w Bytomiu

Lufcik na korbkę

Baśniowa Szkoła Teatru w Pałacu w Miechowicach

Parowóz i lokomotywa spalinowa

Industriada 2022 w Bytomiu: przejazdy parowozem i drezyną

Złote Maski dla Bytomia

Złote Maski. Twórcy z Bytomia zostali nagrodzeni

Jacek Kaczmarski

Najbardziej znane piosenki Jacka Kaczmarskiego w Beceku

Byt La Rondine

Nowy sezon artystyczny w Operze Śląskiej