Koleje Śląskie: Nowe rozkłady, więcej kursów, ale wyższe ceny biletów

Kolej miała być konkurencją dla komunikacji autobusowej. Przez pewien czas wydawało się, że tak będzie. Niestety, 15 grudnia wszedł w życie nowy rozkład, a wraz z nim wprowadzono podwyżki cen biletów na trasie Bytom-Katowice.

Byt rails 3703349 1280

Niedawno ceny biletów podniósł największy kolejowy operator regionalny, czyli Przewozy Regionalne. Nieco później komunikat o podwyżkach, które dotkną bytomian ogłosiły Koleje Śląskie. O ile wzrosła cena biletu?

Osoby korzystające z komunikacji miejskiej kursujące na trasie Bytom-Katowice mają do wyboru podróż tramwajem, autobusem lub pociągiem, który wygrywał ten wyścig w cuglach. Koleje Śląskie oferowały do tej pory wysoki komfort jazdy, szybkość i konkurencyjną cenę biletu, który kosztował raptem 3 zł, podczas, gdy jednorazowy bilet autobusowo-tramwajowy ZTM – 3.20 (20-minutowy, a w aplikacja mobilet- 3,00 zł), 3,80 (40-minutowy, a mobilet 3,60) oraz 4,80 zł (90 minutowy, mobilet – 4,40 zł).

Z kolei przejazd pociągami Kolei Śląskich do stolicy województwa był możliwy już za 3 zł. Teraz się to zmieni. Cenę biletu podniesiono o 1 zł i oferta kolejowa nie jest już tak atrakcyjna jak dawniej. Za jednorazowy przejazd na trasie Katowice – Bytom Północny oraz Bytom – Miasteczko Śląskie zapłacimy 4 zł, a za bilet miesięczny – 80 zł. Z kolei na trasie Tarnowskie Góry - Katowice cena biletu została podniesiona z 4 zł na 5 zł, a koszt biletu miesięcznego wzrósł z 80 zł na 120 zł. Nie należy zapominać, że od podanych cen przysługują różnego rodzaju zniżki ustawowe. Czy podwyżka sprawi, że pasażerowie wybiorą podróż autobusem lub tramwajem? Niebawem się to okaże.

Wydłużono za to kursy aż do Kluczborka

Koleje Śląskie chwalą się natomiast, że wydłużyły kursy aż do Kluczborka. Marna to rekompensata podwyżki biletów. - Aktualizacji poddaliśmy również naszą ofertę dotyczącą biletów na dalszej części tej linii. Nasza linia S8 ma coraz gęstszą siatkę połączeń i jest obsługiwana coraz bardziej nowoczesnym taborem, stąd też w niektórych przypadkach ceny uległy nieznacznemu podwyższeniu – podkreśla rzecznik prasowy spółki Koleje Śląskie. Dodaje też, że wprowadzono nową liniówkę w relacji Bytom – Miasteczko Śląskie.

W zamian za podwyżki Koleje Śląskie zapowiedziały wzrost częstotliwości kursowania składów. Będzie ich więcej m.in. na odcinkach jak: Tychy Lodowisko – Katowice, Racibórz – Chałupki, Katowice – Bytom, Tarnowskie Góry – Lubliniec, Rybnik – Racibórz, Katowice – Oświęcim.

Co się jeszcze zmieni?

Od 15 grudnia do rozkładu wróciły połączenia do Zakopanego. - Pociąg Ornak będzie kursować we wszystkie dni o dużym potencjale turystycznym – oznacza to, że nasi podróżni będą mogli wybrać się koleją do stolicy polskich Tatr np. w Święta Bożego Narodzenia lub Sylwestra. Do Zakopanego zawitamy też codziennie przez cały okres ferii w województwie śląskim – podkreśla rzecznik prasowy Kolei Śląskich.

Podróżni negatywnie oceniają wprowadzone zmiany. A jakie jest Wasze zdanie?

fot. pixabay.com

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon