Platany znikają z bytomskiego Rynku. Nowe nasadzenia pojawią się wiosną

W centrum Bytomia praca wre. Trwa wycinka 20-letnich platanów. Z płyty Rynku znikają uschnięte drzewa, które zagrażają bezpieczeństwu przechodniów.

Byt wycinka platanow na bytomskim rynku

Drzewa rosnące na bytomskim Rynku mają ponad 20 lat. Posadzono je w niewielkich misach. - Nie miały szans zapuścić głęboko korzeni i pobrać z gleby składników odżywczych – mówi Anna Krzyszkowska z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Bytomiu. We wrześniu informowaliśmy, że runęło jedno z nich. Okazało się, że było zupełnie spróchniałe. Pozostałe platany także znajdują się w fatalnym stanie. - MZZiGK dysponuje opinią dendrologiczną, która wyraźnie wskazuje na to, że część drzew już zamarła, a druga część nie rokuje na przyszłość i wkrótce podzieli taki sam los – wskazuje przedstawicielka biura prasowego bytomskiego magistratu.

Drzewa zaczęły usychać już w 2013 roku. Mówiło się wówczas, że przyczyną ich złego stanu są m.in. wysokie temperatury panujące latem i nagrzewająca się płyta Rynku. Co więcej, niewielki misy, w których je posadzono nie miały korzystnego wpływu na rozwój drzew. Jesienią tego roku ustalono, że wszystkie drzewa trzeba usunąć. Wycinkę rozpoczęto 30 grudnia.

- Jak zapowiadaliśmy wcześniej, po uprawomocnieniu się decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dotyczącej usunięcia zagrażających bezpieczeństwu ludzi drzew, rozpoczęliśmy ich wycinkę - wyjaśnia Anna Krzyszkowska. Zapewnia też, że z płyty Rynku znikną wszystkie drzewa, a w ich miejsce nasadzone zostaną nowe. - Nasadzenia planowane są na przełomie kwietnia i maja. Uschnięte drzewa na Rynku są obecnie wycinane. Następnie betonowe misy, w których rosły zostaną oczyszczone z karpiny – precyzuje Anna Krzyszkowska z UM.

Zgodę na wycinkę wydał wojewódzki konserwator zabytków, a nowe nasadzenia pojawią się wiosną. Magistrat nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji jakie to będą gatunki.

Pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej i Gospodarki Komunalnej w Bytomiu dziś rano starali się także naprawić świąteczną dekorację zdobiącą plac Sikorskiego, bowiem w weekend stojąca tam choinka uległa zniszczeniu, tracąc czubek.

fot. Magdalena Grabowska

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bytom pomoc dla Ukrainy

Bytomianie pomagają Ukraińcom

Pojemnik na odpady Bytom

Ponad milion kary dla Bytomia za słabą segregację odpadów

Oczyszczalnia bobrek

Oczyszczalnia do likwidacji. Zastąpi ją przepompownia

EC Szombierki

101. urodziny EC Szombierki. Licytacja czy wywłaszczenie?

Ulica Miarki, Bytom

Ulica Miarki. Nowa organizacja ruchu już na stałe

Gmach ŚUM w Bytomiu oficjalnie oddano do użytku

Remont gmachu ŚUM przy ul. Piekarskiej oficjalnie zakończony

Byt akukuotwarcie11

Świetne miejsce dla rodzin z dziećmi rzut...