W tym roku lokatorzy mieszkań upadającej Arrady odetchną z ulgą?

Koszmar mieszkańców bloków należących do Arrady wreszcie dobiegnie końca? 3 stycznia podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej poddana pod głosowanie zostanie kwestia przesunięcia środków na wykup wspomnianych lokali.

We wrześniu informowaliśmy (Tekst znajduje się TU), że 814 mieszkań zlokalizowanych w 43 budynkach zostało wykupionych od upadłej spółki Arrada przez miasto Piekary Śląskie. Gmina zapłaciła za tę transakcję 27 milionów złotych. Dzięki temu lokatorzy mogli wreszcie odetchnąć z ulgą. O takim komforcie psychicznym marzą także mieszkańcy ponad setki lokali znajdujących się w Bytomiu. Niebawem i ich sytuacja powinna się poprawić.

Miasto skorzysta z prawa pierwokupu i rozwiąże problem mieszkańców bloków należących dawniej do Arrady. W projekcie uchwały, nad którym w piątek, 3 stycznia, pochylą się bytomscy radni czytamy, że z uwagi na chęć wykupienia mieszkań, konieczne będzie naniesienie zmian w budżecie miasta na 2020 rok po stronie zaplanowanych wydatków. Koszt nabycia nieruchomości mieszkalnych wchodzących w skład dawnego zespołu mieszkaniowego spółki Orzeł Biały SA oszacowano na 4,5 mln zł.

W konsekwencji o kwotę tę zmniejszono wydatki w Wydziale Inżynierii Środowiska, które mogłyby zostać przeznaczone na sfinansowanie zadania związanego z odprowadzaniem wód deszczowych i roztopowych.

Przypomnijmy, że mieszkania te wcześniej wystawiono na sprzedaż za 5 mln zł. Zostały kupione przez osobę prywatną. Jednakże, jak informuje bytomski magistrat, do 30 dni po podpisaniu przez nowego inwestora umowy, gmina ma jeszcze prawo pierwokupu, z czego chce skorzystać. Natomiast 7 stycznia o godz. 15.30 w Sali Sesyjnej Urzędu Miejskiego odbędzie się spotkanie z lokatorami mieszkań należących do Arrady, podczas którego dowiedzą się o czekających ich zmianach.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon