Koniec historii Haldexu w Bytomiu? Budynki zakładu zostaną wyburzone

Haldex znika z Szombierek, a wraz z nim koszmar związany z bałaganem, jaki zostawiały po sobie ciężarówki wożące kruszywo. To dobra wiadomość m.in. dla mieszkańców Srebrnych Stawów.

Byt haldex szombierki

Przypomnijmy, że spółka Haldex S.A. powstała w 1959 roku, zatem w ubiegłym roku świętowała jubileusz 60-lecia istnienia. Zajmuje się odzyskiwaniem wartościowych surowców z materiału pochodzącego z wydobycia z kopalń oraz hałd, a następnie ich bezodpadowym przetwarzaniem na instalacjach w certyfikowane produkty do ponownego użytku. Produkty firmy wykorzystywane są m.in. w budownictwie drogowym czy podczas budowy obiektów rekreacyjnych, a także przy rekultywacji terenów poprzemysłowych i w przemyśle cementowym.

Kompleks znajdujący się przy ulicy Zabrzańskiej 7 w Bytomiu niebawem zniknie z powierzchni ziemi. Pod koniec grudnia wydano pozwolenie na rozbiórkę budynków ulokowanych na terenie zakładu nr 2 należącego do Haldexu. Firma ta w Szombierkach sąsiaduje z popularnymi Srebrnymi Stawami, czyli flagową inwestycją zrealizowaną przez AGC Bytom Sp z.o.o.

To dobra wiadomość dla mieszkańców Srebrnych Stawów

Czy wyburzenie obiektów Haldexu będzie rezonowało na sytuację osiedla? - Likwidacja zakładu Haldex niewątpliwie wpłynie bardzo pozytywnie na realizowaną przez nas inwestycję. Dzięki tym zmianom nabierze ona zupełnie innego charakteru. Odejdą wszelkie niedogodności związane z hałasem i sąsiedztwem terenu przemysłowego – wylicza Elwira Bentkowska, project manager AGC Bytom Sp. z o. o. - Być może z czasem uda się skomunikować osiedle z nowopowstałymi terenami rekreacyjnymi stworzonymi w ramach projektu rewitalizacji doliny rzeki Bytomki. Wszystko to razem stworzy nowy obszerny i piękny teren zielony w sąsiedztwie którego zamieszka jeszcze więcej nowych mieszkańców Osiedla Srebrne Stawy – dodaje.

Warto dodać, że niebawem ruszy budowa i sprzedaż mieszkań w ramach projektu budowy budynków wielorodzinnych przy ul. Kamiennej. - W kolejnych etapach planujemy rozbudowę domów w zabudowie szeregowej, a także zabudowę wielorodzinną - podkreśla Elwira Bentkowska.

Kiedy budynki Haldexu zostaną wyburzone? Tego jeszcze nie wiadomo. Nie udało nam się skontaktować w tej sprawie z firmą, a bytomski magistrat nie posiada takich informacji.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Woz strazacki karetka

Bytom przekazuje karetkę i wóz strażacki dla Ukrainy

Potrącenie na przejściu dla pieszych

Potrącenie kobiety na przejściu dla pieszych

Swiatelko do nieba na placu Sobieskiego

Ile bytomianie zebrali dla WOŚP?

Mapa S11

S11 polepszy komunikację Bytomia z miastami ościennymi

Polana w lesie

Nadleśnictwo chce mocno przerzedzić bytomski las

Tramwaj i choinka

Z Bytomia na Sylwester z Polsatem tramwajem

Alicja Omięcka

Podwyżki dla pracowników Kolei Śląskich już od 1.10.2021!