Koniec historii Haldexu w Bytomiu? Budynki zakładu zostaną wyburzone

Haldex znika z Szombierek, a wraz z nim koszmar związany z bałaganem, jaki zostawiały po sobie ciężarówki wożące kruszywo. To dobra wiadomość m.in. dla mieszkańców Srebrnych Stawów.

Byt haldex szombierki

Przypomnijmy, że spółka Haldex S.A. powstała w 1959 roku, zatem w ubiegłym roku świętowała jubileusz 60-lecia istnienia. Zajmuje się odzyskiwaniem wartościowych surowców z materiału pochodzącego z wydobycia z kopalń oraz hałd, a następnie ich bezodpadowym przetwarzaniem na instalacjach w certyfikowane produkty do ponownego użytku. Produkty firmy wykorzystywane są m.in. w budownictwie drogowym czy podczas budowy obiektów rekreacyjnych, a także przy rekultywacji terenów poprzemysłowych i w przemyśle cementowym.

Kompleks znajdujący się przy ulicy Zabrzańskiej 7 w Bytomiu niebawem zniknie z powierzchni ziemi. Pod koniec grudnia wydano pozwolenie na rozbiórkę budynków ulokowanych na terenie zakładu nr 2 należącego do Haldexu. Firma ta w Szombierkach sąsiaduje z popularnymi Srebrnymi Stawami, czyli flagową inwestycją zrealizowaną przez AGC Bytom Sp z.o.o.

To dobra wiadomość dla mieszkańców Srebrnych Stawów

Czy wyburzenie obiektów Haldexu będzie rezonowało na sytuację osiedla? - Likwidacja zakładu Haldex niewątpliwie wpłynie bardzo pozytywnie na realizowaną przez nas inwestycję. Dzięki tym zmianom nabierze ona zupełnie innego charakteru. Odejdą wszelkie niedogodności związane z hałasem i sąsiedztwem terenu przemysłowego – wylicza Elwira Bentkowska, project manager AGC Bytom Sp. z o. o. - Być może z czasem uda się skomunikować osiedle z nowopowstałymi terenami rekreacyjnymi stworzonymi w ramach projektu rewitalizacji doliny rzeki Bytomki. Wszystko to razem stworzy nowy obszerny i piękny teren zielony w sąsiedztwie którego zamieszka jeszcze więcej nowych mieszkańców Osiedla Srebrne Stawy – dodaje.

Warto dodać, że niebawem ruszy budowa i sprzedaż mieszkań w ramach projektu budowy budynków wielorodzinnych przy ul. Kamiennej. - W kolejnych etapach planujemy rozbudowę domów w zabudowie szeregowej, a także zabudowę wielorodzinną - podkreśla Elwira Bentkowska.

Kiedy budynki Haldexu zostaną wyburzone? Tego jeszcze nie wiadomo. Nie udało nam się skontaktować w tej sprawie z firmą, a bytomski magistrat nie posiada takich informacji.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon