Bytomianka nominowana do Paszportów "Polityki"

We wtorek, 14 stycznia, rozdano Paszporty "Polityki". Wśród nominowanych była także bytomianka, Weronika Murek. Doceniono jej „Feinweinblein”, czyli zbiór trzech sztuk teatralnych.

Byt murek weronika

Przypomnijmy, że to nie pierwsza nominacja. Bytomianka miała szansę na to prestiżowe wyróżnienie już w 2015 roku, kiedy to postanowiono ją uhonorować laurem tygodnika „Polityka” za brawurowy debiut – zbiór opowiadań „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina”. Finalnie musiała obejść się smakiem, bowiem nagrody tej nie otrzymała. Jednakże książka zrobiła zawrotną karierę na polskim rynku wydawniczym, a autorce przyznano Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza w 2016 roku i nominowano ją nagrody Nike.

Weronika Murek urodziła się w 1989 roku w Bytomiu. Ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, jednakże wybrała zupełnie inną drogę zawodową. Zamiast sądu, wybrała literaturę. Na swoim koncie ma już wiele opowiadań i powieści, a od pewnego czasu związana jest z teatrem, dla którego pisze dramaty. W 2017 roku na deskach Teatru Studio można było podziwiać napisaną przez nią sztukę „Dziewczynki” w reż. Małgorzaty Wdowik.

Niestety, Paszportu "Polityki" nie zdobyła także i w tym roku, a zwyciężczynią w kategorii literatura została pochodząca z Jaworzna Dominika Słowik. Jury doceniło jej książkę „Zimowla” i uhonorowano nagrodą za wciągającą, wielopoziomową i pełną zagadek opowieść o rodzinie, historii najnowszej i o Polsce – „kraju, w którym przeszłość to najlepszy kapitał na przyszłość”.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon