Przypomną o tragicznych wydarzeniach ze stycznia 1945 roku

Inscenizacja „Bitwy o Miechowice” nadchodzi! Tegoroczna edycja wydarzenia będzie miała jednak nieco inną oprawę.

Byt walki o miechowice

„Bitwa o Miechowice” to druga po cieszącej się 15-letnią tradycją inscenizacji „Bitwy Wyrskiej - Bój o Gostyń" impreza rekonstrukcyjna w naszym regionie. Imponuje m.in. liczbą uczestników, grup rekonstrukcyjnych, które przyjeżdżają do Bytomia niemal z całej Europy. Niewątpliwy sukces przedsięwzięcia wynika z olbrzymiego zaangażowania organizatorów i pomysłodawców imprezy, czyli Dariusza Pietruchy, który co roku wprowadza widzów w arkana rekonstrukcji oraz Ireneusza Okonia.

Tegoroczna odsłona „Walki o Miechowice” odbędzie się w sobotę, 25 stycznia. Wezmą w niej udział znani polscy aktorzy: Cezary Żak oraz Lech Dyblik. - Przygotowania do kolejnej edycji widowiska historycznego „Walki o Miechowice” cały czas trwają. Dopinamy szczegóły inscenizacji tak, aby wszystko było gotowe na 25 stycznia – mówi Ireneusz Okoń, jeden z głównych organizatorów widowiska historycznego „Walki o Miechowice” i członek Stowarzyszenia Pro Fortalicium. - W widowisku weźmie udział ponad 30 grup rekonstrukcyjnych z Polski, Czech i Słowacji oraz prawie 180 rekonstruktorów. Udział w wydarzeniu zapowiedzieli także znani polscy aktorzy – Cezary Żak oraz Lech Dyblik – dodaje.

Znani aktorzy przyjadą do Miechowic

Aktorzy, którzy wezmą udział w rekonstrukcji historycznej mają na swoich kontach role w popularnych filmach i serialach. Cezary Żak wcielał się kiedyś w rolę Harry’ego Sauera z serialu „Tajemnica twierdzy szyfrów". Jego bohater to SS-Hauptsturmführer, szef bezpieczeństwa na zamku Książ. Z kolei w Miechowicach wcieli się w rolę oficera Wehrmachtu. Natomiast Lech Dyblik zagra majora NKWD. Jako ciekawostkę można dodać, że zobaczymy także czołg T-34 oraz pojazdy niemieckie.

Czytaj dalej!


Inscenizacji będą towarzyszyć dodatkowe wydarzenia. 24 stycznia o godz. 17.00 w budynku „Ciszy Syjonu” odbędzie się prelekcja poświęcona tragicznym wydarzeniom w Miechowicach w styczniu 1945 roku, którą poprowadzi prezes Stowarzyszenia Pro Fortalicium Dariusz Pietrucha. Z kolei o godz. 18.00 zaplanowano koncert z udziałem Lecha Dyblika.

Program wydarzenia:

24 stycznia, piątek

godz. 17.00 - wykład na temat walk w Miechowicach (Dariusz Pietrucha, Miechowice, Ostoja Pokoju),
godz. 18.00 - koncert Lecha Dyblika (Miechowice, Ostoja Pokoju)

25 stycznia, sobota

godz. 11.30 - składanie kwiatów pod pomnikiem Ofiar Tragedii Górnośląskiej,
godz. 12.15 - Kościół pw. Bożego Ciała, Miechowice - msza św. celebrowana przez ks. biskupa Jana Kopca,
godz. 13.30 - odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci ks. Jana Frenzla zamordowanego przez Sowietów w dniu 25 stycznia 1945 roku w Miechowicach (ProFort Centrum, ul. Stolarzowicka 19, obok kościoła),
godz. 14.00 - rekonstrukcja historyczna „Walki o Miechowice 1945”.

fot. M. Mikrut-Majeranek

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon