Podpisano umowę. Młodzieżowy Dom Kultury w końcu zostanie wyremontowany!

O remoncie Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 w Bytomiu mówi się od dawna. W końcu podpisano jednak umowę na rewitalizację obiektu.

Byt mdk1

Zabytkowa kamienica przy ulicy Powstańców Warszawskich 12 niebawem zmieni się nie do poznania. Renowacja pochłonie 8,8 mln zł. Jak informuje bytomski magistrat, 21 stycznia zastępca prezydenta Bytomia Michał Bieda podpisał umowę na renowację gmachu. Przeprowadzi ją firma „DeS” z Krakowa, która wygrała przetarg na realizację inwestycji. Warto podkreślić, że odpowiada też za remont Pałacu Tiele-Wincklerów w Miechowicach.

- Renowacja budynku wpisanego do rejestru zabytków wojewody śląskiego to kolejny krok w rewitalizacji Śródmieścia Bytomia. Cieszymy się, że kamienica o wyjątkowych walorach architektonicznych i ciekawej historii w końcu doczeka się remontu. Dzięki przeprowadzonym pracom, budynek, w którym mieści się Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia.

MDK czeka na remont od lat

Przypomnijmy, że do realizacji przedsięwzięcia przystępowano już kilka razy. Jednakże do tej pory przetargi kończyły się fiaskiem, głównie z powodu niedoszacowania projektu. W 2016 roku renowację MDK wyceniono na 5 mln zł, a wartość ofert składanych przez potencjalnych wykonawców dwukrotnie przewyższała tę kwotę. Z tego też powodu nie udało się wyłonić wykonawcy, a przetargów nie można było rozstrzygnąć. Sytuacja zmieniła się w sierpniu 2019 roku, kiedy to podjęto decyzję o zwiększeniu puli środków przewidzianych na przeprowadzenie kompleksowej rewitalizacji obiektu. Tym sposobem udało się rozstrzygnąć przetarg, a niebawem ruszą pierwsze prace remontowe.

Czytaj dalej!


Zaprojektują i wybudują

Jako, że inwestycja będzie realizowana w systemie projektuj-buduj, wykonawca musi najpierw przygotować projekt, a dopiero po jego zatwierdzeniu będzie mógł przystąpić do remontu. Zgodnie z szacunkami, ten powinien się rozpocząć latem 2020 roku.

W planach jest oczyszczenie piaskowej elewacji, naprawienie tynku od podwórza, odrestaurowanie cegieł pokrytych glazurą i termomodernizacja oraz remont dachu. Jak wyliczają przedstawiciele bytomskiego magistratu, wymienione zostaną też okna i drzwi oraz instalacja elektryczna i centralnego ogrzewania. Metamorfozę przejdą też klatki schodowe, pomieszczenia sanitarne, podłogi i marmury. Co istotne, zniwelowane zostaną bariery architektoniczne, a obiekt zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Będzie dofinansowanie z OSI

Koszt renowacji budynku i pomieszczeń Młodzieżowego Domu Kultury Nr 1 w Bytomiu wyniesie 8,8 mln zł. Inwestycja ta zostanie dofinansowana ze środków pozyskanych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Aż 4 mln będą pochodziły z puli przeznaczonej dla miasta jako Obszarowi Strategicznej Interwencji, a z budżetu miasta 4,238 mln zł, z czego 4 mln zł mają stanowić wydatki niekwalifikowane. Przedsięwzięcie wesprze też dotacja z budżetu państwa, która wynosi 476 tys. zł.

fot. UM w Bytomiu

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon