Górnośląskie Koleje Wąskotorowe coraz bardziej popularne! Poprzedni rok to pasmo sukcesów

202 pociągi, 21 292 pasażerów, 3000 przewiezionych rowerów, 4,5 tys. przejechanych kilometrów, a wszystko to w zaledwie 50 dni kursowania pociągów! Liczby te robią wrażenie. Górnośląskie Koleje Wąskotorowe przeżywają prawdziwy renesans.

Byt waskotorowka

Jak wygląda podsumowanie minionego, 2019 roku w Górnośląskich Kolejach Wąskotorowych? Okazuje się, że można go zaliczyć do tych zdecydowanie udanych. - Nasze pociągi cieszyły się dużą popularnością, a dzięki wsparciu samorządów oraz zaangażowaniu naszych wolontariuszy udało się przeprowadzić wiele bardzo istotnych napraw – przyznają przedstawiciele Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych - SGKW Bytom.

GKW odnotowują sukcesywny wzrost liczby podróżnych korzystających z tego środka lokomocji. - W roku 2019 wzrost ten był imponujący, a jego skala nieco zaskakująca dla nas samych. O ile w roku 2018 przewieźliśmy 15 100 podróżnych, to w roku 2019 było to już 21 300 osób. To o 40 procent więcej – wyliczają członkowie stowarzyszenia. Zaznaczają też, że to unikatowy wynik w skali kraju, a GKW nie dorównuje żadna inna kolej wąskotorowa w Polsce.

Zaczęło się od Industriady, a zakończyło "Nocną Szychtą"

W 2019 miłośnicy kolei wąskotorowych mogli przejechać się „pociągiem do przeszłości” m.in. podczas Industriady, która miała miejsce 8 czerwca. Tuż po święcie Szlaku Zabytków Techniki w trasę wyruszyły pociągi rozkładowe kursujące do Miasteczka Śląskiego. Woziły podróżnych aż do 8 września. Kolejna przejażdżka miała miejsce 28 września z okazji Święta Pary zorganizowanego przez Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach. Tym razem składy jechały pod przewodnictwem parowozu.

Z kolei 29 września uświetnił on bytomski Dzień Pary na Górnośląskich Kolejach Wąskotorowych. Później była jeszcze „Nocna Szychta” z 5 października, a dzień później na tory po raz czwarty wyruszył Srebrny Pociąg. Było to wspólne przedsięwzięcie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych, Zabytkowej Kopalni Srebra oraz Kolei Śląskich. - Dzięki udanej współpracy z partnerami turyści mogli na jednym bilecie odbyć podróż pociągiem Kolei Śląskich z Katowic do Bytomia, w Bytomiu przesiąść się na pociąg kolei wąskotorowej, dojechać do Zabytkowej Kopalni Srebra, zwiedzić ją i wrócić do Katowic. Impreza, jak zwykle, cieszyła się dużą popularnością, a bilety schodziły na pniu – podkreślają członkowie SGKW.

Czytaj dalej!


Konieczne był też naprawy

alendarz SGKW wypełniają nie tylko same imprezy. Aby pociągi mogły wozić pasażerów i cieszyć oko miłośników kolejnictwa, konieczne są naprawy, dzięki którym skład utrzymywany jest w dobrym stanie technicznym, a tych nie brakowało w minionym sezonie. Poza usunięciem drobnych usterek udało się też wiele zdziałać. Między innymi wydłużono skład o dwa kolejne wagony pasażerskie, tym razem zamknięte, z drzwiami, oknami i oświetleniem, które idealnie nadają się na dni chłodniejsze. Przeprowadzono też remonty rozjazdów na głównej stacji kolei, czyli na stacji Bytom Karb Wąskotorowy. Dodatkowo, udało się pozyskać parowóz typu T49 Ryś z roku 1950, unikatową cysternę zbudowaną w roku 1927 oraz interesujący okaz węglarki z lat 40-tych XX wieku. Dzięki tytanicznemu wysiłkowi wolontariuszy wyremontowano też ważny przejazd kolejowy w Tarnowskich Górach i zakończono kolejny etap remontu nastawni. W tym miejscu wypada nadmienić, że wolontariusze, którzy pomagają w utrzymaniu pociągów w dobrej kondycji przyjeżdżają do Bytomia z Krakowa, a nawet z Warszawy!

Co zaplanowano na 2020 rok?

Przedstawiciele SGKW uchylają rąbka tajemnicy i zapowiadają, że tradycyjnie sezon na wąskotorówkę zostanie zainaugurowany Industriadą. - Już na początku czerwca zapraszamy na stację Bytom Karb na imprezę z okazji Święta Szlaku Zabytków Techniki - INDUSTRIADY. Jak zwykle szykujemy moc atrakcji. Rzecz jasna będzie też można podróżować naszymi pociągami – wyjaśniają.

Pierwsze pociągi w 2020 roku wyruszą w trasę z Bytomia do Miasteczka Śląskiego 7 czerwca i będą kursowały we wszystkie soboty, niedziele i święta do 13 września włącznie. To nie wszystkie atrakcje, bowiem jesienią czeka nas kolejna niespodzianka. W każdą niedzielę od 4 października do 13 grudnia na szlak wyruszy Srebrny Pociąg. - Chcemy też żeby podróż z nami była bardziej komfortowa – oddamy do użytku kolejny wagon pasażerski. Dłuższy pociąg to więcej miejsca. Planujemy też uruchomienie parowozu T49 Ryś. Wierzymy, że będzie to nie lada atrakcja – podkreślają członkowie stowarzyszenia.

Jest też pomysł na projekt z Budżetu Obywatelskiego

W planach są jeszcze pewne inwestycje, ale te wymagają sporych nakładów finansowych, a jak wiadomo, pieniędzy zawsze brakuje. Jest jednak i na to sposób! - W tym roku ponownie spróbujemy wystartować o środki z Budżetu Obywatelskiego na remont wagonu motorowego MBxd2, który służyłby do przewozu pasażerów wiosną i jesienią. Jest on tańszy w eksploatacji niż skład z lokomotywą – przyznaje Mariusz Senderowski ze Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych.

Szczegółowe informacje związane z planowanymi wydarzeniami oraz rozkłady jazdy będą publikowane zarówno na facebookowym profilu Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych - SGKW Bytom, a także na stronie internetowej: http://sgkw.eu.

fot.SGKW

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Janusz Michałek KSSE Musimy porozmawiac o Bytomiu

„Architektura i mieszczańskość Bytomia to atut... biznesowy”

Pojemnik na odpady Bytom

Ponad milion kary dla Bytomia za słabą segregację odpadów

Remont EC Szombierki dofinansowany z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji?

Remont EC Szombierki dofinansowany z funduszu UE?

Orszak Trzech Króli w Bytomiu

Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Bytomia

Bytom nowe wiaty przystankowe

Nowe wiaty przystankowe w Bytomiu. Gdzie stanęły?

Kontrola obowiązku noszenia maseczek w Katowicach

Bytomianin dziękuje policjantom i strażnikom miejskim

Byt akukuotwarcie11

Świetne miejsce dla rodzin z dziećmi rzut...